Naga Markets

Warren Buffet zaskakuje i inwestuje w producenta mikroprocesorów TSMCTo był dobry rok dla Berkshire Hathaway i Warrena Buffetta, czy dobra passa się utrzyma?. Ostatni zakup akcji producenta mikrochipów, to klasyczny przykład tego, żeby być “chciwym tylko wtedy, gdy inni się boją”. Berkshire Hathaway dokonało dużej inwestycji w Taiwan Semiconductor, po tym jak wartość akcji spadła o ponad jedną trzecią

  • Warren Buffett inwestuje w tajwańską spółkę
  • Berkshire Hathaway znowu pokonuje S&P 500
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Warren Buffett wykorzystuje zamieszanie wokół Tajwanu i inwestuje w TSMC

Tajwańska firma jest największym na świecie producentem najbardziej zaawansowanych
chipów procesorowych, które wykorzystywane są w smartfonach, komputerach oraz sprzęcie wojskowym i kosmicznym. TSMC, które ma głębokie partnerstwo z amerykańskimi projektantami układów scalonych, np. Nvidia, a także dużą obecność produkcyjną w Chinach, znajduje się w centrum walki między Pekinem a Waszyngtonem o dominację technologiczną.

Raport 13F nie mówi dokładnie, kiedy akcje zostały zakupione, ale Berkshire zbudował swoją wartą 4,1 mld dolarów pozycję w Taiwan Semiconductor po tym, jak przemysł półprzewodników mocno zniżkował. Produkcja półprzewodników jest tradycyjnie cyklicznym biznesem, a TSM jest największym na świecie producentem chipów komputerowych.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSM.US)
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSM.US)

Wydaje się, że Buffett doskonale wyczuwał czas, realizując część długoterminowej strategii, którą omówił w swoim rocznym liście do akcjonariuszy, dołączonym do raportu rocznego Berkshire z 1986 roku. Buffett wyjaśnił, że zakłócenia na rynku są nieprzewidywalne.

Nasz cel jest skromny: po prostu staramy się bać, gdy inni są chciwi i być chciwymi tylko wtedy, gdy inni się boją – Warren Buffett w swoim corocznym liście do akcjonariuszy z 1986 roku.

A teraz, gdy prezydent Biden powiedział, że nie spodziewa się szybkiej próby inwazji Chin na Tajwan po spotkaniu z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, a następnie Berkshire ujawniło informacje w dniu 14 listopada), akcje TSM gwałtownie rosły 15 listopada.

Pozostałe zmiany w portfelu inwestycyjnym Berkshire były niewielkie w trzecim kwartale.
kwartale. Firma kupiła także pakiet o wartości 13 mln dolarów w banku inwestycyjnym Jefferies oraz warte 300 mln dolarów akcje producenta materiałów budowlanych Louisiana-Pacific. Konglomerat zwiększył również swoje inwestycje w firmy naftowe Chevron i Occidental oraz firmę medialną Paramount Global.

Te stosunkowo niewielkie korekty są następstwem intensywnych transakcji dokonywanych przez Berkshire w tym roku. Warto pamiętać o wartym 11,6 mld dolarów przejęciu konkurenta ubezpieczeniowego Alleghany.

XTB
Wykres pokazujący zwrot z inwestycji w akcje Berkshire klasy B (niebieski) w stosunku do benchmarku S&P 500 (pomarańczowy)
Wykres pokazujący zwrot z inwestycji w akcje Berkshire klasy B (niebieski) w stosunku do benchmarku S&P 500 (pomarańczowy)

W przeciągu ostatnich 5 lat, Berkshire generowało podobny lub gorszy zwrot niż indeks S&P 500. Analizując te dane, pierwsza reakcja jest taka, że nie ma się czym ekscytować. Czy filozofia inwestowania w wartość Buffetta jest już przestarzała?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wehikuł inwestycyjny Buffetta nastawiony jest w większości na spółki typu “value”, a w ostatnich latach królowały akcje “growth”. Warto w tym momencie zauważyć, że sytuacja zaczyna się odwracać i w ciągu ostatniego roku S&P 500 spadł o 14%, podczas gdy akcje Berkshire klasy B zyskały 8,5%.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w środę 16 listopada 2022 r.?
Następny artykułMazurska Manufaktura zmierza na NewConnect. Wywiad z Jakubem Gromkiem
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here