Naga Markets

Warren Buffett zarobił na akcjach Apple ponad 120 mld USD! Inwestycja w amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Apple to jedna z jego najlepszych życiowych decyzji Warrena Buffetta. 5% udziałów, które Berkshire Hathaway nabyło w 2018 roku za 36 mld USD, jest teraz warte 160 mld USD, a cena ta stale rośnie, ponieważ gigant technologiczny zbliża się do wyceny rynkowej na poziomie 3 bln USD. Zobacz, jak zmieniały się udziały Berkshire i jakie są jego dalsze plany.

Akcje Apple inwestycją dekady

Berkshire Hathaway zaczęło skupywać akcje Apple od 2016 roku, co sprawiło, że do połowy 2018 roku Holding zgromadził aż 5% udziałów, które kosztował go 36 mld USD. Obecnie inwestycja warta jest aż 160 mld USD, a notowania amerykańskiego giganta nieustannie pną się w górę.Kapitalizacja rynkowa Apple od 2001 r.
Kapitalizacja rynkowa Apple od 2001 r.

– Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych inwestycji, jakie Berkshire poczyniło w ostatniej dekadzie – powiedział James Shanahan, analityk Berkshire w Edward Jones.

Poza gigantycznym wzrostem ceny akcji Apple Berkshire zarobiło niemałe pieniądze dzięki wysokim wypłatom. Holding regularnie wypłaca dywidendy, średnio na poziomie około 775 mln USD rocznie.

Udział Berkshire w Apple w ciągu ostatnich 5 lat
Udział Berkshire w Apple w ciągu ostatnich 5 lat

Według wyliczeń InsiderScore.com, udziały Berkshire w Apple stanowią obecnie ponad 40% portfela inwestycyjnego Holdingu i stanowią jedną z podstaw portfolio Wyroczni z Omaha.

Buffet nazwał inwestycję Berkshire w Apple “trzecim co do wielkości biznesem”, zaraz po ubezpieczeniach i interesach kolejowych.

Zobacz również: Inwestuj jak Warren Buffett – trzy stabilne spółki na niepewne czasy (kurs apple, kurs coca-cola)

– Jest to prawdopodobnie najlepsza na świecie firma, jaką znam. Nie myślę o Apple jako o akcji, myślę o nim jako o naszym trzecim biznesie – powiedział Buffett w wywiadzie CNBC w lutym 2020 roku.Choć akcje Apple nieustanie pną się górze Wyrocznia z Omaha nie traci czujności, a Berkshire nieustannie realizuje część zysków. Co więcej, od 2018 roku Holding nieznacznie zmniejszał swój udział w Apple. Jednak ze względu na programy odkupu, które zmniejszyły liczbę akcji Berkshire pozostających w obrocie, ogólny udział Holdingu w firmie technologicznej faktycznie się zwiększył.

Kwartalny udział Berkshire Hathaway w akcjach Apple
Kwartalny udział Berkshire Hathaway w akcjach Apple

– Inwestycja Berkshire w Apple żywo ilustruje siłę odkupów – stwierdził Holding w swoim raporcie rocznym za 2020 rok.

– Pomimo sprzedaży z 2020 roku, Berkshire posiada teraz 5,4% udziałów w Apple. Ten wzrost był dla nas bezkosztowy, ponieważ Apple stale odkupuje swoje akcje, tym samym znacznie zmniejszając ich liczbę, która jest obecnie w obrocie – dodało Berkshire.– Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości, ponieważ my również odkupiliśmy akcje Berkshire w ciągu tych 2 i pół roku i teraz pośrednio posiadamy o całe 10% więcej aktywów i przyszłych zysków Apple niż w lipcu 2018 roku – napisało Berkshire w raporcie.

Notowania Apple na dzień 7.01.2022 r.
Notowania Apple na dzień 7.01.2022 r.

Jednak najważniejszą informacją płynącą z ust Warrena Buffetta jest to, że inwestycja w giganta technologicznego odegrała kluczową rolę, pomagając Holdingowi przetrwać kryzys 2020 roku związany Covid-19, gdy inne filary jego działalności, w tym ubezpieczenia i energia, przyjęły ogromny cios.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here