Naga MarketsWarren BuffettWarren Buffett jest wręcz stałym krytykiem bitcoina i kryptowalut. Tym razem ponownie uderzył w cyfrową walutę, stwierdzając, że jest ona niemal bezużyteczna.

Znany inwestor był gościem CBNC, gdzie zaprezentował swoją wizję kryptowlauty:

Te artykuły również Cię zainteresują
“To [czyli bitcoin] nic nie robi. Po prostu tam jest. To jest jak muszla lub coś takiego, a to nie jest dla mnie inwestycja. To narzędzie do gier hazardowych… z tym wiąże się wiele oszustw. (…) bitcoin niczego nie wyprodukował.”

Bitcoin bezużyteczny?

Można odnieść wrażenie, że Buffett nadal nie rozumie istoty btc. Kryptowaluta nie jest bowiem surowcem czy spółką akcyjną, która ma cokolwiek produkować. Tak oceniać mógłby ICO, nie bitcoina.

Problemem Buffetta jest to, że atakuje kryptowaluty i stara się je wkładać do zakładki “oszustwo”, ale sam nie jest w tej kwestii święty. Warto w tym momencie przypomnieć, że jego Berkshire Hathaway jest właścicielem 10 proc. banku Wells Fargo, którego nie musimy chyba przedstawiać. Jeśli jednak nie pamiętacie o aferze z nim związanej, śpieszymy z wyjaśnieniem.

Przez 20 lat bank został już postawiony w stan oskarżenia rekordowe 93 razy. Ukarano go grzywną w wysokości ponad 14 miliardów dolarów. Skąd takie kary i kontrowersje? Pracownicy Wells Fargo nie byli święci. Do grzechów głównych firmy nalezą m.in. fałszerstwa kont, oszustwa ubezpieczeniowe i naliczanie nielegalnych opłat. Katalog przewinień jest jednak znacznie dłuższy.

Bitcoin jest w porządku?

Choć Buffett nazwał już bitcoina nawet “trutką na szczury” (nie, nie miał raczej na myśli banków, mówiąc o tych gryzoniach), jak na razie liczne raporty dot. przestępstw finansowych, pokazują, że kryptowaluty są powiązane tylko z nikłą liczbą przestępstw na rynkach finansowych. W Japonii Narodowa Agencja Policyjna poinformowała, że aż ​​98,3% przypadków prania pieniędzy w 2018 r. nie było powiązanych z kryptowalutami. Europol także potwierdził już, że terroryści nie korzystają z btc, ale wolą gotówkę.

Jednocześnie znany inwestor nieraz już podkreślał, że interesuje go blockchain jako sama technologia. Uważa, że może ona działać bez kryptowalut.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here