Naga MarketsWarren Buffett stawia na dwa różne konie w tym samym wyścigu W lutym Berkshire Hathaway opublikował raport pokazujący wszystkie przeprowadzone transakcje w czwartym kwartale ubiegłego roku. Nie było w nim wielu pozycji godnych uwagi, z wyjątkiem kupna jednej spółki – Verizon Communications. Gigant telekomunikacyjny zajmuje znaczną część portfela Warrena Buffetta, a także stanowi dodatek do istniejącej pozycji konglomeratu w konkurencyjnym T-Mobile. Dlaczego więc Wyrocznia z Omaha stawia na obie spółki?

  • Warren Buffett stawia na dwóch gigantów technologicznych rywalizujących o technologię 5G
  • Verizon posiada stosunkowo tanie akcje, wypłaca dywidendę, udostępnia sieć premium oraz wygrał grudniową aukcję z T-Mobile
  • T-Mobile ma większą bazę klientów, oferuje atrakcyjniejsze ceny i prowadzi agresywniejsze działania w branży

Warren Buffett stawia na Verizon oraz T-Mobile

Zarówno Verizon, jak i T-Mobile są faworytami w wyścigu o technologię 5G. Nie jest zaskoczeniem, że Buffett i jego zespół inwestycyjny szukają bezpiecznych sposobów na rozegranie transformacji 5G już dziś, kiedy na rynek trafiają pierwsze iPhone’y 5G. Ciekawe jest jednak to, że Berkshire stawia na dwa różne konie w tym samym wyścigu o wysoką stawkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartym kwartale konglomerat Buffetta kupił 146,7 mln akcji spółki Verizon (więcej o tym w artykule: Warren Buffett ujawnił trzy nowe spółki w portfelu Berkshire Hathaway) o łącznej wartości około 8,6 mld dolarów, co czyni go szóstą co do wielkości pozycją. Dodatkowo, w tym samym czasie Berkshire zwiększyło swoje dotychczasowe udziały w T-Mobile o 2,8 miliona akcji – obecnie wartość spółki w portfelu wynosi 707 milionów dolarów i zajmuje dopiero 28 miejsce.

Jakie są różnice między tymi spółkami?

Argumenty przemawiające za Verizon

Verizon jest przede wszystkim stosunkowo tanią, a zarazem wartościową spółką wypłacającą wysoką dywidendę. Jest to także względnie bezpieczna spółka, natomiast Buffett nadal szuka ochrony przed potencjalnymi spadkami (związanymi z niepewnością rynkową wynikającą m.in. z pandemii koronawirusa) i stara się zaopatrywać w stabilne papiery wartościowe.

Obecnie dywidenda Verizon wynosi 4,4% – jest to duża wartość biorąc pod uwagę dzisiejsze środowisko niskich stóp procentowych. Obecny wskaźnik ceny do zysków (P/E) wynosi zaledwie 13,2 co jest bardzo niską wielkością.

Ponadto, Verizon od dawna ma reputację najlepszej sieci 4G. W przejściu do 5G, gigant technologiczny realizuje strategię udostępniania krótkotrwałych impulsów o bardzo wysokich prędkościach (ang. UWB – Ultra WideBand) w małych obszarach dużych miast.

Notowania Verizon, zakres 5 lat, źródło: Stooq.pl

Firma dba również o swój wizerunek i współpracuje m.in. z Disney+, Apple Music czy Discovery, oferując bezpłatny okres swoich usług trwający od 6 do 12 miesięcy. Dodatkowo Verizon udostępnia swoją sieć firmom kablowym Charter i Comcast, które oferują rozbudowane usługi mobilne dla swoich klientów.

Jak wiemy Warren Buffett lubi przedsiębiorstwa premium, niedowartościowane akcje oraz dywidendy, dlatego zakup Verizon Communications jest idealnym kandydatem i jego obecność w portfelu Berkshire Hathaway nie jest zaskoczeniem (więcej o zakupie gigantów telekomunikacyjnych przez inwestora w artykule: Warren Buffett wyraźnie stawia na technologię 5G).

Argumenty przemawiające za T-Mobile

Podczas gdy Verizon jest głównym operatorem sieci premium, T-Mobile jest jego rywalem zza miedzy. Przez lata T-Mobile miał sieć o niższej jakości niż Verizon, ale nadrabiał to niskimi cenami i innymi udogodnieniami dla swoich klientów. Spółka nie wypłaca dywidendy, ale nadal intensywnie inwestuje w swoją sieć, by móc dorównać obecnym liderom w branży.

Historia T-Mobile staje się coraz ciekawsza wraz z nadejściem 5G. 1 kwietnia 2020 roku spółka dokonała wielkiego przejęcia sieci Sprint, znacznie zwiększając tym samym liczbę  klientów oraz utworzenia największej bazy sieci 5G w branży. Dzięki temu T-Mobile ma zdecydowaną przewagę w zakresie niskiego i średniego pasma sieci – nie są one co prawda tak szybkie i efektywne jak sieć Ultra Wideband (z której korzysta Verizon), jednak pozwala na dojście do szerszego grona odbiorców, przy równoczesnym wykorzystaniu  bardziej konkurencyjnych cen.

T-Mobile posiada już ogólnokrajowy zasięg niskiego pasma 5G, niedawno osiągnął 106 milionów użytkowników korzystających ze średniego pasma. Szacuje się, że do końca 2021 roku liczba ta wzrośnie do 200 milionów.

Notowania T-Mobile, zakres 5 lat, źródło: Stooq.pl

Podczas grudniowej aukcji Verizon wydał zawrotną sumę 45,5 mld dolarów za dostęp do 5G. W przeciwieństwie do niego, T-mobile wydało „zaledwie” 9,3 mld dolarów, jednak zakupione przez Verizon pasmo C będzie dostępne dopiero za kilka lat, więc do tego czasu T-Mobile powinno zachować swoja przewagę i zwiększyć swoje udziały na rynku.

Wizerunek spółki przyjaznej dla klienta oferującej niskie ceny z pewnością działa na korzyść T-Mobile, a w przypadku poprawy jakości swoich usług spółka może tylko zyskać.

Czy obie spółki mogą wygrać?

Obecnie w perspektywie krótko- i śrenioterminowej przewagę posiada T-Mobile, ponieważ posiada on więcej pasm sieci 5G (co prawda niższej jakości niż Verizon) oraz oferuje on lepsze ceny swoim klientom. Dodatkowo prowadzi on bardziej agresywne działania w swojej branży, podczas gdy Verizon realizuje swoje cele stopniowo, lecz konsekwentnie.

Verizon może z kolei utrzymać swój status premium, co powinno zwabić potencjalnych klientów wyższymi prędkościami łącza oraz usługą Ultra Wideband – prawdopodobnie będą również z niego korzystać światowi giganci technologiczni. Dodatkowym argumentem przemawiającym za spółką Verizon jest stabilność branży – z usług firm telekomunikacyjnych rezygnuje stosunkowo mały procent klientów, więc spółka może utrzymać swój udział w rynku, dopóki nie otrzyma niedawno zakupionego na aukcji pasma i nie wprowadzi go na rynek.

Istnieje również możliwość, że 5G utworzy dodatkowe możliwości dla swoich klientów i więcej firm dołączy się do wyścigu o technologię. Niemniej jednak, T-Mobile i Verizon są obecnie największymi kandydatami do odniesienia sukcesu i niezależnie od końcowego wyniku inwestycje Warrena Buffetta w tych gigantów powinny przynieść inwestorowi znaczny zysk.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: komentarz giełdowy | notowania giełdowe lotos | cena bitcoina | pgnig gpw | kurs zł |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here