Naga MarketsWarren Buffett skończył 91 lat. Jak inwestor przygotował Berkshire Hathaway na nową gospodarkę?
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

Zanim w poniedziałek Warren Buffett skończył 91 lat, podjął kroki, aby upewnić się, że Berkshire Hathaway – i jego ewentualny następca – będzie lepiej przygotowany do czerpania korzyści z gospodarki opartej na nowoczesnej technologii, czyli z tzw. „new economy”

  • Warren Buffett zaczął inwestować w spółki z sektora technologicznego m.in. w Apple
  • Berkshire skupiło się na pierwszych ofertach publicznych i inwestycjach pre-IPO
  • Konglomerat wycofał się z niektórych spółek należących do sektora finansowego
  • Firma obrała sobie również za cel zwrot kapitału swoim akcjonariuszom w oczekiwaniu na większą korektę na rynku 
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Warren Buffett skończył właśnie 91 lat. Jakie kroki podjął, aby zabezpieczyć interesy Berkshire Hathaway?

Działalność operacyjna konglomeratu była początkowo skupiona na tradycyjnym kręgosłupie gospodarki, od kolei po ubezpieczenia, wyposażenie domu i handel detaliczny. Ze względu na starą orientację ekonomiczną, Berkshire przegapiło gwałtowny wzrost, jaki przez lata obserwowano w światowych „Amazonach”.Jednak „Wyrocznia z Omaha” pokazuje swoją otwartość na inwestycje, które odchodzą od starego ekonomicznego rdzenia Berkshire, aby dostosować się do nowego świata. Według InsiderScore.com ekspozycja Berkshire na akcje technologiczne wzrosła do 45% portfela, głównie dzięki ogromnemu udziałowi w Apple.

Inwestycja w światowego giganta, kupionego po raz pierwszy w 2016 roku, urosła do ponad 120 miliardów dolarów i stała się zdecydowanie największym udziałowcem firmy. Jeszcze dziesięć lat temu największe udziały Berkshire w akcjach wykazywały bardzo niewielką ekspozycję na technologię, poza IBM.

Aby postawić na wzrost, Berkshire skupiło się na pierwszych ofertach publicznych (IPO) i inwestycjach pre-IPO, czyli coś, co legendarny inwestor kiedyś wyśmiewał. Powszechnie spekuluje się, że inwestycyjni partnerzy Buffetta, Todd Combs i Ted Weschler, zaaranżowali te posunięcia, które zrywają z tradycją Berkshire.

Portfel Berkshire Hathaway podzielony na poszczególne sektory gospodarki
Portfel Berkshire Hathaway podzielony na poszczególne sektory gospodarki

Nastąpiła dość istotna zmiana w portfelu inwestycyjnym. Teraz jest on nastawiony na nową gospodarkę. Dał on Toddowi Combsowi i Tedowi Weschlerowi dużo więcej elastyczności i możliwości, aby odcisnąć swoje palce na biznesie – powiedział James Shanahan, jeden z analityków Berkshire.

Berkshire zainwestowało w brazylijski fintech StoneCo w ciągu kilku dni od jego IPO w 2018 roku, a udział ten wzrósł do ponad 700 milionów dolarów dzięki podwojeniu ceny akcji od czasu debiutu rynkowego. W tym samym czasie konglomerat kupił również udziały w największym indyjskim startupie płatności cyfrowych Paytm, który złożył wniosek o IPO.

W trzecim kwartale 2020 roku Berkshire kupiło akcje Snowflake o wartości 250 mln dolarów po cenie IPO oraz dodatkowe 4,04 mln akcji od innego akcjonariusza po debiucie. Z kolei, w czerwcu 2021 roku dokonało inwestycji pre-IPO o wartości 500 mln dolarów w spółkę-matkę Nubank, cyfrowego banku z siedzibą w Brazylii.

invest

Buffett, człowiek, który był pionierem inwestowania typu „kup i trzymaj”, głośno wyrażał swój niesmak do kupowania spółek w okolicach ich debiutu rynkowego. Wcześniej porównywał kupowanie rozdmuchanych IPO do prób wygrania w loterii, twierdząc, że nie są one solidną podstawą do inwestycji. Ostatnią dużą IPO, którą inwestor kupił przed ostatnim szaleństwem, był debiut Forda w 1956 roku.

Portfel akcji jest dziś bardziej dynamiczny niż 10 czy 15 lat temu, gdy za sterami stali Toddowie. Z pewnością dokonają dobrych wyborów i wybiorą kilka pereł wchodzących w skład nowej gospodarki – powiedziała Cathy Seifert, analityk Berkshire w CFRA Research.

Zwiększając swoją ekspozycję na branżę technologiczną do około 45%, Berkshire jednocześnie wycofało się ostatnio z niektórych spółek należących do sektora finansowego, takich jak JPMorgan Chase, Wells Fargo i PNC Financial. Pod koniec czerwca konglomerat nadal posiadał spore udziały w American Express i Bank of America.

Pytanie za 100 miliardów dolarów

Osoby śledzące poczynania Buffetta od lat zadają sobie to samo pytanie – kiedy w końcu dokona on przejęcia „wielkości słonia”? Odpowiedź może być dla wielu rozczarowująca, biorąc pod uwagę jego zdyscyplinowane podejście do wartości.

Myślę, że to, co powstrzymuje go przed zbyt agresywnymi działaniami, to fakt, że prawdopodobnie nie chce, aby ostatnia transakcja, którą przeprowadzi i za którą zostanie zapamiętany, okazała się katastrofą – powiedział Greggory Warren, analityk Berkshire w Morningstar.

Pod koniec czerwca, ilość gotówki Berkshire wynosiła 144 miliardy dolarów, co jest wynikiem wciąż bliskim rekordu, nawet pomimo masowego programu wykupu akcji przez firmę.

Warto przeczytać również: Czy Warren Buffett pozbędzie się części swoich akcji w czwartym kwartale 2021 roku?

W przeciwieństwie do wykupów lewarowanych gwarantujących szybki zwrot, Berkshire zawsze było stałym nabywcą, który dawał firmom autonomię w prowadzeniu biznesu.

W ostatnich latach, przy rekordowo niskich stopach procentowych, private equity przeżywa okres rozkwitu, a firmy są również atakowane przez nowych nabywców ze spółek celowych, które mogą przedstawić bardziej atrakcyjne oferty do wejścia na giełdę. W rezultacie wyceny rynkowe są bliskie poziomom obserwowanym przed bańką dot-comów z początku lat 2000.

Rekordowy buyback

Zamiast na zawieraniu transakcji, Berkshire skupiło się na zwrocie kapitału akcjonariuszom. W drugim kwartale firma odkupiła własne akcje o łącznej wartości 6 miliardów dolarów, zwiększając tym samym sześciomiesięczną sumę do 12,6 miliardów dolarów. Co więcej, w ubiegłym roku Berkshire kupiło rekordową ilość własnych akcji o łącznej wartości 24,7 miliardów dolarów.

Notowania akcji Berkshire Hathaway klasy B
Notowania akcji Berkshire Hathaway klasy B

To już od dawna nadchodzi. Jest to prawdopodobnie najlepszy czas do wykonania takiego ruchu, dopóki nie będziemy mieli jakiejś większej korekty na rynku – powiedział Warren Buffett.

Częściowo dzięki odkupowi akcji, akcje Berkshire klasy B szybko zniwelowały straty spowodowane pandemią i odbiły się od najwyższego poziomu w historii. W 2021 r. wzrosły o około 23%.

Buffett rozpoczął program skupu akcji własnych w 2011 roku i od dawna preferował kupowanie akcji i firm innych spółek. Na corocznym spotkaniu w 1999 roku powiedział, że nie odkupi akcji Berkshire, chyba że będą one „dość dramatycznie niedoszacowane”.

W 2018 r. zarząd firmy ogłosił usunięcie limitu wykupu, aby umożliwić zakup, gdy tylko uzna, że cena „jest poniżej wewnętrznej wartości Berkshire”.

Myślę, że Buffett wykonuje dobrą robotę zwracając kapitał akcjonariuszom. Rozumie, że jego spuścizna będzie oceniana nie tylko na podstawie tego, co zrobił przez pierwsze 50 lat, ale tego, co zrobił przez ostatnie pięć, kiedy jest jeszcze na czele – dodał na koniec Greggory Warren.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona szwedzka | giełda neuca | pzu akcje opinie | amrest akcje rekomendacje | aktualny kurs dolar jen | pko kurs | ropa prognozy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here