Warren Buffett nie jest znany z prognozowania, w jakim kierunku zmierzają stopy procentowe, ale ostrzega, że posiadacze dłużnych papierów wartościowych “stoją w obliczu ponurej przyszłości”. Warte jest również odnotowanie faktu, że stopy procentowe wykazują tendencję spadkową już od prawie 40 lat.
- Rentowność obligacji skarbowych USA spadła aż o 94% od 1981 roku
- Długoterminowe stopy procentowe gwałtownie wzrosły
- Inwestor odradza korzystania z ryzykownych pożyczek w celu odrobienia strat
Warren Buffett nie wróży dobrej przyszłości osobom inwestującym w obligacje
– Obligacje nie są obecnie najlepszym miejscem do inwestowania. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wyniosła 0,93% na koniec roku. Jest to spadek aż o 94% w porównaniu z rentownością wynoszącą 15,8% we wrześniu 1981 roku. Inwestorzy o stałym dochodzie na całym świecie – czy to fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, czy emeryci – stoją w obliczu ponurej przyszłości – napisał Buffett w swoim corocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway.
Te artykuły również Cię zainteresują

Ostrzeżenie miliardera pojawiło się w obliczu gwałtownego wzrostu długoterminowych stóp procentowych, który sprawił, że rentowność 10-letnich papierów skarbowych osiągnęła ostatnio najwyższy poziom od roku.
Berkshire Hathaway od lat stawia na branżę ubezpieczeniową
Ubezpieczenia stanowią największy z czterech “klejnotów rodzinnych” konglomeratu Berkshire Hathaway. W odróżnieniu od innych firm ubezpieczeniowych, holding inwestuje swoje środki w ubezpieczenia w sposób bardziej nastawiony na akcje.
Zdaniem Wyroczni z Omaha, flota ubezpieczeniowa Berkshire dysponuje większym kapitałem niż jakikolwiek inny konkurent dzięki swojej sile finansowej oraz ogromnym przepływom pieniężnym generowanym przez działalność pozaubezpieczeniową. To połączenie pozwala firmie Warrena Buffetta na bezpieczne realizowanie strategii inwestycyjnej opartej na kapitale własnym.
Miliarder ostrzega inwestorów przed ryzykownymi pożyczkami
Miliarder również zauważył, że niektóre firmy ubezpieczeniowe i inwestorzy obligacji próbują zwiększać swoje obecnie (i tak bardzo małe) zyski, przesuwając swoje zakupy w stronę zobowiązać zabezpieczonych przez niepewnych kredytobiorców. Innymi słowy, przeznaczają oni część swoich portfeli na instrumenty finansowe, taki jak pożyczki lewarowane bądź śmieciowe obligacje.
– Ryzykowne pożyczki nie są odpowiedzią na nieodpowiednie stopy procentowe. Trzy dekady temu, potężny niegdyś przemysł oszczędnościowo-pożyczkowy zniszczył sam siebie, częściowo przez ignorancję i chęć szybkiego zysku – dodał inwestor.
Autor poleca również:
- Budowa strategii w praktyce cz. 2 – Money Management, zarządzanie ryzykiem i psychologia
- ManyDev Studio nową jakością polskiego gamingu! Rozmowa z Markiem Parzyńskim i Bartłomiejem Bartulą
- Bitcoin już nie jest “śmieciem” i ma pozostać ważny na długo, twierdzi znany inwestor