Naga MarketsWarren Buffett sceptyczny wobec posiadaczy obligacjiWarren Buffett nie jest znany z prognozowania, w jakim kierunku zmierzają stopy procentowe, ale ostrzega, że posiadacze dłużnych papierów wartościowych “stoją w obliczu ponurej przyszłości”. Warte jest również odnotowanie faktu, że stopy procentowe wykazują tendencję spadkową już od prawie 40 lat.

  • Rentowność obligacji skarbowych USA spadła aż o 94% od 1981 roku
  • Długoterminowe stopy procentowe gwałtownie wzrosły 
  • Inwestor odradza korzystania z ryzykownych pożyczek w celu odrobienia strat

Warren Buffett nie wróży dobrej przyszłości osobom inwestującym w obligacje

Obligacje nie są obecnie najlepszym miejscem do inwestowania. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wyniosła 0,93% na koniec roku. Jest to spadek aż o 94% w porównaniu z rentownością wynoszącą 15,8% we wrześniu 1981 roku. Inwestorzy o stałym dochodzie na całym świecie – czy to fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, czy emeryci – stoją w obliczu ponurej przyszłości – napisał Buffett w swoim corocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wykazuje tendencję spadkową od czterech dekad

Ostrzeżenie miliardera pojawiło się w obliczu gwałtownego wzrostu długoterminowych stóp procentowych, który sprawił, że rentowność 10-letnich papierów skarbowych osiągnęła ostatnio najwyższy poziom od roku.

Berkshire Hathaway od lat stawia na branżę ubezpieczeniową

Ubezpieczenia stanowią największy z czterech “klejnotów rodzinnych” konglomeratu Berkshire Hathaway. W odróżnieniu od innych firm ubezpieczeniowych, holding inwestuje swoje środki w ubezpieczenia w sposób bardziej nastawiony na akcje.

Zdaniem Wyroczni z Omaha, flota ubezpieczeniowa Berkshire dysponuje większym kapitałem niż jakikolwiek inny konkurent dzięki swojej sile finansowej oraz ogromnym przepływom pieniężnym generowanym przez działalność pozaubezpieczeniową. To połączenie pozwala firmie Warrena Buffetta na bezpieczne realizowanie strategii inwestycyjnej opartej na kapitale własnym.

Miliarder ostrzega inwestorów przed ryzykownymi pożyczkami

Miliarder również zauważył, że niektóre firmy ubezpieczeniowe i inwestorzy obligacji próbują zwiększać swoje obecnie (i tak bardzo małe) zyski, przesuwając swoje zakupy w stronę zobowiązać zabezpieczonych przez niepewnych kredytobiorców. Innymi słowy, przeznaczają oni część swoich portfeli na instrumenty finansowe, taki jak pożyczki lewarowane bądź śmieciowe obligacje.

Ryzykowne pożyczki nie są odpowiedzią na nieodpowiednie stopy procentowe. Trzy dekady temu, potężny niegdyś przemysł oszczędnościowo-pożyczkowy zniszczył sam siebie, częściowo przez ignorancję i chęć szybkiego zysku – dodał inwestor.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt notowanie | pgnig akcje | akcje pgnige | pgnig gpw | cd projekt kurs akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here