Naga Markets

Warren Buffett również popełnia błędy. Jeden z nich kosztował go aż 11 mld USD!Inwestowanie, jak każdy aspekt życia, wiąże się z ryzykiem, a nawet tytani finansowi, tacy jak Warren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway nie są nieomylni i również popełnianiają błędy inwestycyjne. “Wyrocznia z Omaha”, jak często nazywany jest Buffet, niedawno przyznał się do popełnienia jednego takiego kosztownego błędu, który znacząco wpłynął na kondycję finansową Berkshire Hathaway.

Warren Buffett i jego niefortunna inwestycja w Precision Castparts

Pomimo zaraportowania 42,5 miliarda dolarów zysku w 2020 roku, roczny list akcjonariuszy Berkshire Hathaway ujawnił 11 miliardów dolarów straty wynikającej z niefortunnego przejęcia. Buffett, którego strategia inwestycyjna koncentruje się przede wszystkim na długoterminowym tworzeniu wartości, czasami nurkuje w bardziej ryzykownych obszarach, takich jak fuzje i przejęcia oraz inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym.Strata w wartości 11 miliardów dolarów dotyczy przejęcia Precision Castparts, producenta z branży lotniczej, za 32 miliardy dolarów w 2016 roku. Zastanawiając się nad tą transakcją, Buffett przyznał, że jego początkowy entuzjazm zaciemnił jego poprawną zdolność wyceny spółki.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Zapłaciłem za tę spółkę zbyt dużo. Nikt mnie w żaden sposób nie wprowadził w błąd, byłem po prostu zbyt optymistycznie nastawiony do znormalizowanego potencjału zysku PCC – powiedział.

Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej nasiliła skutki, ponieważ przemysł lotniczy zmagał się z poważnymi zakłóceniami spowodowanymi zmniejszonym popytem na podróże lotnicze. Ten czynnik zewnętrzny uwypuklił błędną kalkulację Buffetta.

W ubiegłym roku moja błędna kalkulacja została obnażona przez niekorzystny rozwój sytuacji w przemyśle lotniczym, który jest najważniejszym źródłem klientów PCC – stwierdził Buffett.

AVA Trade

Polecamy również: Fed doprowadzi do kryzysu i załamania na Wall Street? “Nadciągają poważne siły deflacyjne”, wskazuje Mike McGlone

Pomyliłem się jednak, oceniając średnią wysokość przyszłych zysków, a co za tym idzie, pomyliłem się w moich obliczeniach właściwej ceny do zapłacenia za firmę. PCC nie jest moim pierwszym tego typu błędem. Ale to duży błąd – dodał. Niemniej jednak miliarder pozostaje niezachwiany w swojej wierze w długoterminowy potencjał Precision Castparts, przekonany, że ostatecznie przyniesie on dodatnie zwroty.

Pomimo niepowodzenia, Precision Castparts nadal rekrutuje nowych pracowników. W 2022 roku firma zatrudniała 23 164 pracowników, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Patrząc w przyszłość, Precision Castparts pozostaje zaangażowana w dalszy rozwój.

Przy długoterminowych prognozach branżowych sygnalizujących zwiększony popyt na podróże lotnicze i produkty lotnicze, firma zamierza wykorzystać te trendy na swoją korzyść, potencjalnie potwierdzając długoterminową filozofię inwestowania Buffetta.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 26 maja 2023 r.
Następny artykułPo sesji: PCE umacnia dolara: zyski na EUR/USD i USD/JPY. Jeszcze nie czas na kupno złota, na ropie możliwa powtórka z kwietnia, ryzyko większych korekt na PLN + podsumowanie zagrań
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem