Naga MarketsWarren Buffet radzi: najpierw jakość, a dopiero potem cenaInwestowanie wiąże się z ryzykiem. Tę słynną frazę zna na pewno każdy inwestor. I choć w przypadku inwestowania na giełdzie nie da się go całkowicie wyeliminować, to wiele światowych autorytetów udziela konkretnych rad, które mogą pomóc w odniesieniu sukcesu na rynku kapitałowym.

Warren Buffett – najpierw jakość, potem cena

Jednym z najbardziej znanych inwestorów jest niewątpliwie Warren Buffett. Wielu widzi w nim jednego z najbardziej skutecznych inwestorów w historii, dzięki czemu bywa on nazywany „wyrocznią z Omaha”. Wskazuje on, że „o wiele lepiej jest kupić wspaniałą firmę po uczciwej cenie, niż uczciwą firmę po wspaniałej cenie”.Warret Buffett radzi, by przy wyborze spółki po pierwsze patrzeć na jakość firmy, a następnie na jej cenę. Prawidłowa i rzetelna ocena konkretnego podmiotu wymaga natomiast odpowiednich nakładów pracy i czasu. Niezbędne jest przeglądanie sprawozdań finansowych, słuchanie konferencji, czy też weryfikacja zarządu. Dopiero po tym, jak będziemy mieli pewność co do jakości spółki, możemy patrzeć na cenę. Kupowanie jakiegoś podmiotu tylko dlatego, że jest tani, nie jest zbyt rozsądnym podejściem.

W podobnym tonie wypowiada się również Carl Icahn, który zaleca, by zachować ostrożność. Należy korzystać z własnych, solidnych badań opartych na faktach (a nie opiniach) z godnych zaufania źródeł. Oczywiście rady mogą być brane pod uwagę, jednak nie mogę być jedynym powodem inwestycji.

Niejednokrotnie bowiem „cudowne” typy inwestycyjne naszego znajomego, czy też różnych „specjalistów” z internetowego forum okazują się nietrafione, a my tracimy na tym własne pieniądze. Dlatego też podczas inwestowania należy zwracać uwagę na fakty, a nie to jak kogoś lubimy jako człowieka.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Warto inwestować w okazje

Jedną z fundamentalnych zasad inwestowania jest dywersyfikacja. Głosi ona, że nie należy inwestować wszystkich swoich środków tylko w jedną spółkę, ponieważ w razie tąpnięcia na jej kursie będziemy mocno stratni, podczas gdy w przypadku dobrze zdywersyfikowanego portfela inne podmioty swoją dobrą postawą mogą pokryć gorsze wyniki pojedynczej spółki.

Jak wskazuje Bill Gross, współzałożyciel PIMCO, który zarządzał PIMCO Total Teturn Fund (jeden z największych funduszy obligacji na świecie), zarabianie pieniędzy wiąże się z ryzykiem, więc jeśli widzimy akcje jakiejś konkretnej spółki, która według nas jest dobra (przeprowadziliśmy stosownie badania), to należy postawić na nią 10% swojego portfela. Dywersyfikacja jest bardzo ważna, jednak zbyt duża może utrudnić osiąganie zysków.

Z kolei Dennis Gartman wskazuje, że nie musimy mieć racji przez większość czasu. Ważniejsze jest to, by pozwolić wygranej transakcji działać, a z przegranej szybko się wycofywać. Stosowanie tej zasady (wg. Gartmana) pozwoli by pieniądze zarobione na zwycięskich transakcjach przewyższały straty na przegranych.

Zasada ta ma być szczególnie pomocna dla młodych inwestorów, którzy sprzedają swoje instrumenty przy pierwszych oznakach zysku, jednocześnie nie zamykając pozycji stratnych, licząc na to, że już wkrótce odbije i wyjdą na tym „na zero”. Czasem warto jest wyjść z danej inwestycji szybciej, tracąc w ten sposób mało, niż czekać i stracić zdecydowanie więcej.

Nie wskakuj do odjeżdżającego wagonu

Warto również przytoczyć spostrzeżenia Carlosa Slima, jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Wskazuje on, że skuteczni inwestorzy nie patrzą na to, co dzieje się obecnie. Oni inwestują z myślą o tym, co wydarzy się w przyszłości, badając dynamikę firmy, jej interakcje z konkurencją, jak również zwracają uwagę na całą gospodarkę.

Jeśli próbujemy wskoczyć do pędzącego wagonu, to istnieje szansa, że przegapiliśmy wielki ruch. Należy więc poszukać kolejnego wielkiego zwycięzcy. Zawsze należy jednak zabezpieczać swój portfel za pomocą świetnych spółek, które mają długą historię stabilnego wzrostu. Tak więc odpowiednia dywersyfikacja.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara prognozy 2021 | kurs liry tureckiej wykres | euro kurs online | eur online | funt szterling | akcje celon | cd projekt kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

1 KOMENTARZ

  1. ” Warren Buffett radzi: najpierw jakość, a dopiero potem cena
    Jedną z fundamentalnych zasad inwestowania jest dywersyfikacja ”

    Dlaczego pisze Pan o czymś o czym nie ma zielonego pojęcia? Był Pan kiedyś na spotkaniach z Warrenem Buffetem? Czytał Pan jego książki, artykuły, słuchał konferencji? Jaka dywersyfikacja??? Przecież Warren Buffet i Charlie Munger to zagorzali przeciwnicy dywersyfikacji co wszędzie i niemal zawsze podkreślają. Wielokrotnie wchodzili w biznesy niemal all-in.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here