Naga MarketsWarren Buffett radzi jak zadbać o swoje finanse w czasie pandemii Covid-19
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

Koronawirus i towarzysząca mu recesja uderzyły w każdego, włącznie z legendarnym miliarderem Warrenem Buffettem. Pomimo trudności, jego największy holding – Berkshire Hathaway -zanotował aż 82-procentowy wzrost zysku netto w okresie lipiec-wrzesień, więc „Wyrocznia z Omaha” wydaje się dobrze znosić obecny kryzys. Jak zatem poradzić sobie z kontrolą swoich finansów? Warren Buffett podaje zasady, którymi warto się kierować.

  • Wykorzystaj niskie stopy procentowe, zawsze bądź przygotowany na najgorsze i nie zadłużaj się: to część rad popularnego miliardera-inwestora
  • Buffett radzi jednocześnie, aby odrobić swoją pracę domową z rynków finansowych i trzymać się długoterminowego planu

Warren Buffett radzi, jak wykorzystać niskie oprocentowanie

Inwestor został jednym z najbogatszych ludzi na świecie dzięki kapitalizacji okazji, które dostrzegał. Zdaniem przedsiębiorcy rok 2020 oferuje fantastyczne możliwości dzięki działaniom Banku Rezerwy Federalnej.

Aby pomóc gospodarce w powrocie do zdrowia, Fed „podjął słuszną decyzję” poprzez obniżenie podstawowej stopy procentowej niemal do zera. To jest bardzo dobry czas, aby pożyczyć pieniądze – twierdzi Buffett.

Bądź jak Buffett: Jeśli jesteś właścicielem domu lub planujesz go kupić i posiadasz solidną ocenę zdolności kredytowej, powinieneś skorzystać z z dzisiejszych niskich stóp procentowych, póki jeszcze jest taka możliwość. Obecnie można znaleźć oprocentowanie nowych lub refinansowych kredytów hipotecznych na poziomie 2,5% lub niższym.

Zobacz też: Szczepionki BioNTech i Moderna mogą być zatwierdzone przez UE już w grudniu

Zawsze bądź przygotowany na najgorsze

Inwestor nie zyskał miana wyroczni bez powodu. Multimiliarder powiedział w wywiadzie udzielonym w marcu, że zawsze czuł, że pandemia może kiedyś nastąpić. W 2019 roku ostrzegł w liście do udziałowców Berkshire, że świat może spotkać jakaś „megakatastrofa”, która zniweczy zniszczenia spowodowane wcześniej przez huragany Katrina i Michael. Potworna katastrofa mogłaby doprowadzić do ogromnych strat jego firmy, która dużą część swojego kapitału ma ulokowaną w branży ubezpieczeń (jest m.in. właścicielem Geico), jednak właściciel Berkshire uspokoił, że będzie gotowy do prowadzenia biznesu już następnego dnia.

Bądź jak Buffett: Ty też możesz być gotowy na najgorsze – najlepszym sposobem może być kupno ubezpieczenia na życie, w celu zapewnienia ochrony finansowej Tobie i Twoim bliskim. Sprzedaż polis dla żywicieli rodzin wzrosła w 2020 roku, w obliczu pandemii koronawirusa.

Nie zadłużaj się

Podczas pandemii gwałtownie wzrosła liczba zwolnień, duża część ludzi została zmuszona do zaciągnięcia kolejnych kredytów. Podczas jednego z wirtualnych zgromadzeń akcjonariuszy Buffett opowiadał o swoim przyjacielu, który wpadł w kłopoty i poprosił o radę, jak się z nich wydostać. Dodatkowo posiadał on też zadłużenie na swojej karcie kredytowej z odsetkami na poziomie 18%.

Zaciąganie kredytów z powodu trudności finansowych to jedno, ale część ludzi traktuje swoje karty kredytowe jak studnie, które nie mają dna. Jeśli byłbym na miejscu mojego przyjaciela, pierwszą rzeczą jaką bym zrobił, gdybym posiadał pieniądze byłaby spłata wszystkich odsetek. Nie można iść przez życie mając taki dług na głowie – dodał inwestor.

Bądź jak Buffett: Kiedy zadłużenie z tytułu kart kredytowych zacznie być przytłaczające, eksperci mówią, że pierwszym krokiem żeby się go pozbyć jest zamiana go w kredyt konsolidacyjny. Pozwoli to w uproszczeniu swoich rachunków i obcięcie części kosztów odsetek, co pomoże w szybszej spłacie długu.

Odrób swoja pracę domową z rynków finansowych

Kryzys spowodowany koronawirusem niszczy całe gałęzie przemysłu, w tym handel detaliczny, restauracje czy rozrywkę. Miliarder twierdzi, że jako inwestor nie może sobie pozwolić na straty w więcej niż jednej konkretnej branży. Jedną z nich są linie lotnicze, a konkretnie akcje firmy Delta, które posiadał w swoim portfolio.

Źródło: Stooq.pl

Przemysł lotniczy – i tu mogę się mylić i mam nadzieję, że się mylę – zmienił się dramatycznie. Ludzie się zniechęcili do latania, a wraz z tym ucierpiało całe lotnictwo – tak Buffett tłumaczył pozbycie się wszystkich akcji linii lotniczych, które posiadał.

Bądź jak Buffett: Inwestorzy, którzy odrabiają swoją pracę domową i dokonują świadomych wyborów zostali w tym roku nagrodzeni, ponieważ rynek akcji poszybował w górę do nowych rekordowych poziomów. Dywersyfikacja portfela poprzez umiejętny dobór spółek zawsze pozwoli na maksymalizację swoich zysków i minimalizację strat. Nie bój się także pozbyć swoich akcji jeśli wiesz, że nie przyniosą Ci dochodu.

Trzymaj się swojego długoterminowego planu

Warren Buffett jest pewny, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wróci z powrotem do swojego poziomu po recesji spowodowanej koronawirusem.

Nic nie może powstrzymać Ameryki. Nigdy nie zmierzyliśmy się z czymś, co przypomina obecny problem, ale wcześniej stawialiśmy czoła większym wyzwaniom. Amerykański cud, amerykańska magia zawsze  zwyciężała i zrobi to ponownie – powiedział na spotkaniu online.

Miliarder dodał, że nikt nie co się wydarzy i że inwestorzy powinni się przygotować na potencjalnie długi powrót do zdrowia gospodarki. Jego zdaniem trzymanie akcji na dłuższy termin pozwoli uzyskać dobry wynik.

Bądź jak Buffett: Usługi z dziedziny planowania inwestycyjnego są bardziej przystępne cenowo i wygodne, niż mogłoby się wydawać. Dodatkowo mogą pomóc w utrzymaniu koncentracji podczas prowadzenia inwestycji, a na samym początku pomóc w doborze odpowiednich podmiotów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here