Naga MarketsWarren Buffett przewiduje wysoką inflację i dołącza do krytyków SPACs
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

Legendarny inwestor Warren Buffett przewiduje szybkie ożywienie w gospodarce Stanów Zjednoczonych, jednak zarazem ostrzega przed rosnącą inflacją, która może w przyszłości stanowić duży problem dla całego kraju.

  • Miliarder ostrzega inwestorów przed wysoką inflacją
  • Warren Buffett krytykuje SPACs i platformę handlową Robinhood
  • Z kolei Charlie Munger zaatakował kryptowaluty

Warren Buffett spodziewa się szybkiego ożywienia gospodarki i wysokiej inflacji

Dyrektor generalny Berkshire Hathaway ostatnio powiedział, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa wywołał bardzo nietypową recesję, ponieważ bardzo dużo firm w trakcie jej trwania nadal dobrze prosperowało. Wyrocznia z Omaha tym samym ostrzega inwestorów przed gwałtowną inflacją, która jego zdaniem może urosnąć w tempie, jakiego Ameryka nie doświadczyła od ponad dekady.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tej chwili biznes działa sprawnie w wielu segmentach gospodarki. Sama gospodarka również radzi sobie bardzo dobrze. Można jednak już teraz dostrzec zbliżającą się znaczną inflację – powiedział miliarder

Szybko rosnące ceny są postrzegane z niepokojem przez inwestorów, ponieważ mogą one zjadać zyski, prowadzić do wzrostu stóp procentowych i powodować potencjalne długoterminowe szkody dla gospodarki i standardów życia poprzez uderzenie w wynagrodzenia pracowników.

90-letni inwestor przemówił zaraz po tym jak jego firma inwestycyjna Berkshire Hathaway ogłosiła 11,7 mld dolarów zysku. Konglomerat posiada znaczące udziały w jednych z największych firm na świecie, takich jak Apple czy Kraft Heinz. Uwagi inwestora , którego majątek netto wynosi obecnie 104 mld dolarów są często monitorowane na całym świecie.

Inwestor dołącza do grona krytyków SPACs

Warren Buffett dołączył do rosnącej grupy krytyków spółek celowych SPACs, w której od dawna znajdował się m.in. Charlie Munger. SPACs (z ang. Special Purpose Acquisition Company) są to specjalne spółki, których celem nadrzędnym są przejęcia przedsiębiorstw, nazywane są również podmiotami „czarnych czeków”. Firmy te pozyskują gotówkę od inwestorów na zakup prywatnej firmy – zazwyczaj bez wcześniejszego informowania o tym akcjonariuszy. SPACs zostały nagłośnione wcześniej przez takie osoby jak chociażby gwiazda tenisa Serena Williams. Istnieje obawa, że powstała bańka wywołana przez te spółki, która może prowadzić do ogromnych strat dla niektórych inwestorów detalicznych.

SPACs generalnie muszą wydać swoje pieniądze w ciągu dwóch lat. Gdybyś przystawił mi pistolet do głowy i powiedział, że musisz kupić firmę w ciągu dwóch lat, kupiłbym jedną – ale nie byłoby to wiele firm, jak w ich przypadku – powiedział Warren Buffett.

Zobacz również: Warren Buffett: 10 zasad, dzięki którym zarobiłem 100 miliardów dolarów

invest

Z kolei Charlie Munger (wieloletni przyjaciel Warrena Buffetta) podczas spotkania zaatakował kryptowaluty, ponieważ jego zdaniem są one przepustką do prania pieniędzy.

Nigdy nie zaakceptuję waluty, która jest tak przydatna dla porywaczy, wymuszeń i tego typu działań. Nie podoba mi się wyrzucania kilku czy kilkunastu nowych miliardów dolarów dla kogoś, kto właśnie wymyślił z powietrza nowy produkt finansowy. Uważam, że ten cały biznes jest obrzydliwy i sprzeczny z interesami naszej cywilizacji – powiedział Munger

Tymczasem Buffett wziął na celownik platformy handlowe, takie jak Robinhood, które pozwalają początkowym inwestorom kupować i sprzedawać instrumenty finansowe za darmo.

Dla większości osób bezpieczniejsze jest inwestowanie w indeksy, takie jak np. amerykański S&P 500, a nie zakłady na poszczególne akcje. Istnieje o wiele więcej akcji do wyboru, niż zorientowanie się, co będzie niesamowita branżą w przyszłości. Chcę was tylko uświadomić, że inwestowanie nie jest wcale takie łatwe, jak się wydaje – powiedział Buffett, przy okazji dodając, że osobom, które zabierały się za kupno akcji spółek takich jak GameStop bliżej jest do hazardzistów niż inwestorów.

Na zakończenie miliarder pochwalił Rezerwę Federalną (Fed) za to, że jego zdaniem wykonała wspaniałą pracę, wspierając gospodarkę i utrzymując stopy procentowe na niskim poziomie. Ostrzegł jednak, że trudno będzie przewidzieć, jakie będą długoterminowe skutki ogromnej stymulacji ze strony banku centralnego.

Pomimo planów prezydenta Joe Bidena, aby wydać biliony dolarów na infrastrukturę w gospodarce, Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen wydaje się mniej zaniepokojona inflacją niż Buffett

Nie sądzę, że inflacja będzie problemem. Ale jeśli nim się stanie, my mamy odpowiednie narzędzia, aby się nią zająć – powiedziała w niedzielę przemawiając do NBC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks dow jones | kryptowaluty prognozy | usdpln | kurs ropa | kurs ropy |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here