Naga MarketsHolding Berkshire Hathaway, którego dyrektorem wykonawczym jest Warren Buffett, zachowywał względną ciszę inwestycyjną podczas zgiełku pandemii koronawirusa. Jednak pod koniec zeszłego weekendu pasywność ta została przerwana, a holding Buffetta odnotował największe przejęcie od ponad czterech lat. Umowa dotycząca rurociągu gazu ziemnego i aktywów magazynowych Dominion Energy zasygnalizowała rynkowi, że Buffett jest skłonny wrócić do inwestycji mimo ostrożnego tonu w maju na temat pandemii, twierdzi David Kass, profesor finansów na Uniwersytecie Maryland w Robert H. Smith School of Business.

  • Berkshire Hathaway sygnalizuje, że chce dalej inwestować
  • Konglomerat z rekordowym poziomem gotówki 137 mld USD
  • Ruch Buffeta sugeruje, że towary takie jak energia są niedowartościowane
  • Inwestycja ma przynieść dochód netto w wysokości kilkuset milionów dolarów rocznie

Warren Buffett zawiera pierwszą umowę od czasu kryzysu COVID-19

Buffet gotów jest teraz dokonywać inwestycji na dość sporą skalę. To bardzo pozytywne, że wysłał właściwą ofertę za odpowiednią cenę około 10 miliardów dolarów. To tak jakby chciał powiedzieć – jesteśmy gotowi do inwestowania – powiedział Kass

Logo Berkshire HathawayBuffett stworzył Berkshire przekształcając go w konglomerat o wartości 434 miliardów dolarów. Zbudował swoją reputację jako inwestor zdolny do wkraczania na niestabilne rynki w celu zawierania wyjątkowych i skomplikowanych transakcji w trakcie poprzednich kryzysów. Tym razem Buffett nie zawierał żadnych ofert na początkowych etapach pandemii, a nawet porzucił swoje udziały w głównych amerykańskich liniach lotniczych.

W ostatnim czasie wielu jego krytyków twierdziło, że stracił zdolność do dokonywania przełomowych transakcji, które pomogły Berkshire znaleźć się w szeregach największych amerykańskich gigantów.

Teraz umowa kupna zasadniczo wszystkich aktywów przesyłowych i magazynowych gazu ziemnego Dominion Energy za 4 miliardy dolarów, wraz z przejęciem długu w wysokości 5,7 miliarda dolarów, pokazuje, że Buffett jest skłonny wykorzystać swoje pieniądze do pracy – dodał Kass.

Jesteśmy bardzo dumni z dodania tak dużego portfela aktywów na gaz ziemny do naszego już i tak sporego biznesu energetycznego – powiedział w niedzielnym oświadczeniu Buffett.

Nowy zakup Berkshire zwiększa pozycję holdingu w tym sektorze, dodając więcej infrastruktury do obsługi gazu ziemnego w i tak już rozrastających się operacjach energetycznych holdingu w stanach takich jak Nevada czy Iowa. Berkshire zawarło umowę, gdy ceny pozostają wyjątkowo niskie. Kontrakty terminowe na gaz ziemny w USA spadły w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od 25 lat i od tego czasu nieznacznie wzrosły.

To wygląda na potwierdzenie, że towary takie jak energia są niedowartościowane. Na dnie aktywa przechodzą ze słabych rąk do silnych – powiedział Bill Smead, dyrektor ds. Inwestycji w Smead Capital Management, który jest właścicielem akcji Berkshire.

Berkshire zagłębia się w biznes, który jest poddawany coraz większej kontroli w związku z dążeniem firm energetycznych do rezygnacji z paliw kopalnych. W swoim oświadczeniu z niedzieli Dominion Energy podał cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.

Transakcja Dominion jest największym przejęciem w Berkshire pod względem wartości przedsiębiorstwa od czasu zakupu Precision Castparts Corp. w 2016 r. Mimo to Buffett zakończył pierwszy kwartał z rekordową kwotą 137 miliardów dolarów w gotówce i pragnie „przejęcia wielkości słonia”, aby kawałek ze stosu gotówki zaprzęgnąć do pracy. Całkowita wartość umowy Dominion stanowiłaby około 7% tej sumy.

Nie jest to coś, co istotnie wpłynie z punktu widzenia bilansu, ale przyniesie dochód netto w wysokości kilkaset milionów dolarów rocznie do Berkshire. To nie jest mała suma, a z czasem zacznie się sumować  – podsumował Pollock z Cheviot.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS
Kurs akcji Berkshire Hathaway na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs akcji Berkshire Hathaway na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here