Naga MarketsWarren Buffett pozbył się akcji spółki wydobywającej złoto wyprzedzając "krzyż śmierci" na kruszcuCena złota wzrosła do rekordowego poziomu blisko 2070 USD za uncję. Zyskały również  akcje niektórych spółek związanych ze złotem oraz funduszy ETF, zanim w sierpniu 2020 r. nastąpił wstrząs na rynku złota, gdy zbliżały się zatwierdzenia szczepionek przeciw Covid-19.

  • Cena złota (XAU/USD) wybiła nowe minima w tym roku
  • Berkshire Hathaway pozbył się akcji spółki Barrick Gold

Warren Buffet stawia na ożywienie?

Teraz cena złota powróciła poniżej 1800 USD, testując najniższy poziom od prawie 3 miesięcy. Kluczowi inwestorzy, w tym Warren Buffett, opuścili tę bezpieczną przystań, stawiając na solidne ożywienie. Berkshire Hathaway w II kwartale ubiegłego roku zakupił akcje spółki Barrick Gold trudniącej się wydobyciem złota, jednak zamknął tę pozycję w IV kwartale, co pokazuje nowy raport SEC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota spadła do 1950 dolarów na początku stycznia w obliczu rosnących szans, że Demokraci przejmą kontrolę nad Senatem w drugiej turze wyborów w Georgii i wprowadzą nową falę wsparcia fiskalnego.

Jednak zwycięstwo w Georgii zamiast napędzać nowe szczyty cen złota i powiązanych akcji, wywołały wyprzedaż. Problemem stały się dodatkowe biliony dolarów przewidywanych wydatków federalnych, które przyspieszyły oczekiwania na zacieśnienie Rezerwy Federalnej, początkowo poprzez wolniejszy skup aktywów. Uciekające deficyty są kluczem dla długoterminowego trendu byka. Jednak nawet jeśli tak się stanie, po drodze mogą wystąpić poważne objazdy.

W środę cena spot złota spadła o prawie 1% do 1780 USD. Fundusz ETF SPDR Gold Shares (GLD), który śledzi cenę złota, spadł do poziomów z listopada 2020 r. Na wykresie dziennym pojawiła się tzw. “Krzyż śmierci”. Formacja ta występuję, gdy średnia cena z 50 dni spadnie pod 200-dniową średnią.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
Wykres dzienny ETF SPDR TRUST GOLD
Wykres dzienny ETF SPDR TRUST GOLD

Decyzja Berkshire, aby pozbyć się pozostałych akcji Barrick Gold w czwartym kwartale, zaledwie dwa kwartały po otwarciu pozycji, powinna podkreślić, że dynamika handlu już od jakiegoś czasu miała się ku końcowi. Jeśli Buffett ponownie rozważył słuszność posiadania akcji spółki wydobywającej złoto w obecnych warunkach, warto zastanowić się czy kupowanie akcji złota lub obstawianie wzrostów cen kruszcu ma sens dla inwestorów indywidualnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here