Naga MarketsWarren Buffett, ikona sukcesywnego odnoszenia zysków i rozsądnego inwestowania, w niedawno udzielonym komentarzu dla stacji Fox Business oraz CNBC stwierdza, że zainteresowanie Apple inwestycją w spółkę Tesla “jest kiepskim pomysłem”. 


Wyrocznia z Omaha” – jak nazywa się miliardera –  przed tygodniem udzieliła komentarza dla amerykańskich stacji telewizyjnych w związku z niedawnymi planami spółki Apple na inwestowanie w Teslę. Właściciel Berkshire Hathaway stwierdził, że pójście w rynek motoryzacyjny byłoby dużym błędem dla Apple, ponieważ jest to bardzo trudna gałąź przemysłu, z wieloma dużymi, doświadczonymi i posiadającym już solidne zaplecze graczami. Innymi słowy, inwestor uważa, że branża samochodowa jest trudnym biznesem i nie jest atrakcyjnym celem inwestycyjnym.

Zobacz również: Co Warren Buffett trzyma w portfolio?

Mimo swojego stanowczego i nieco nieufnego stanowiska dotyczącego branży spółki Elona Muska, Buffett wyraża swoje poparcie w związku z decyzją inwestycyjną Apple. Inwestor wierzy w dobre decyzje Tima Cooka – prezesa Apple, a najlepszym dowodem na to są udziały, jakie posiada Berkshire Hathaway. Warto przypomnieć, że w I kwartale 2018 roku holding zwiększył posiadany pakiet akcji spółki do 240 mln akcji, wartych łącznie 42 mld dolarów. Można więc przeliczyć, że na samych dywidendach z akcji Apple, fundusz Warrena Buffetta będzie zarabiać rocznie okrągłą sumę 701 milionów dolarów rocznie. To właśnie główny powód, dlaczego poproszono inwestora o zabranie głosu w sprawie planach inwestycyjnych “nadgryzionego jabłka”.

Tesla – spółka z przejściami

Kolejnym powodem, dla którego amerykański inwestor sceptycznie widzi inwestycje w spółkę motoryzacyjną może być fakt, że Tesla ma przed sobą trudne czasy. Jak wiadomo, szef Tesli, Elon Musk ma na swoim koncie kilka nieudanych decyzji związku z rozwojem i zarządzaniem firmy, w tym niedawną utratę zaufania przez serię fikcyjnej serii tweetów Musk’a, które doprowadziły do postępowania wyjaśniającego Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Warto też dodać, że inwestor Andrew Left z organizacji Citron Research pozwał niedawno firmę i jej szefa, zarzucając im manipulacje giełdowe. Oskarżenia o manipulację wzięły się z zapowiedzi szefa Tesli, że ten sprywatyzuje firmę oraz że zabezpieczył on już w tym celu odpowiednie środki, po czym trzy tygodnie później zmienił zdanie informując, że firma pozostanie jednak publiczna.

W tak stawianym świetle spółka staje się stosunkowo ryzykownym aktywem, w związku z czym sceptycyzm właściciela blisko 8,55 procent całego akcjonariatu spółki Apple jest zrozumiały.

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here