Naga MarketsWarren Buffett od dekad jest optymistą. To główny przepis sukces "Wyroczni z Omaha"
Warren Buffett

Osoby, którym udało się w życiu odnieść sukces, wierzą, że wybór pozytywnego nastawienia i odsunięcie na bok złych myśli oraz wątpliwości prędzej czy później przynosi rezultaty. Optymizm to cecha, którą charakteryzuje się między innymi wielu popularnych inwestorów, w tym żyjąca legenda rynku giełdowego, Warren Buffett.

 • Analiza listów Warrena Buffetta pokazuje, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat zachował on ogromną dawkę optymizmu
 • Bazując na doświadczeniu oraz sukcesach Buffetta stworzyliśmy listę, która również Tobie pozwoli pozostać większym optymistom
 • Majątek 105 miliardów dolarów zgromadzony przez „Wyrocznię z Omaha” potwierdza, że na świat lepiej patrzeć przez różowe, a nie ciemne okulary
 • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Optymizm Warrena Buffetta poddany naukowej analizie

Warren Buffett od dziesięcioleci posiada cechę, o której większość z nas zapomina w swoim życiu zawodowym, a która jest integralną częścią ogromnego sukcesu – jest on nieustannym optymistą. Czy da się jednak w jakikolwiek sposób określić o jaką dawkę optymizmu chodzi?Pisarz i konsultant data science Michael Toth postanowił zbadać optymizm Buffetta, przeprowadzając w 2017 roku “analizę sentymentu w listach Warrena Buffetta do akcjonariuszy z lat 1977-2016”. W skrócie, Toth postanowił określić jak pozytywne lub negatywne były listy Buffetta poprzez porównanie liczby słów negatywnych z liczbą słów pozytywnych.

Analiza Totha pokazała, że ogólnie rzecz biorąc, listy Buffetta były w dużej mierze optymistyczne, z pozytywnymi słowami znacznie przewyższającymi liczbę słów negatywnych. Tylko pięć listów wykazało negatywny wynik sentymentu netto z powodu poważnych negatywnych wydarzeń gospodarczych, takich jak krach na rynku w “Czarny Poniedziałek” w 1987 roku i Wielka Recesja w 2008 roku.

Warren Buffett od dekad jest optymistą. To główny przepis sukcesy "Wyroczni z Omaha"
Momenty gdy Warren Buffett nie były pozytywnie nastawiony, można policzyć na palcach jednej ręki. Źródło: Michaeltoth.me

Wyniki pokazują, że ogólnie rzecz biorąc, listy Warrena Buffetta były pozytywne. W ciągu czterdziestu lat analizowanych listów, tylko 5 z nich wykazuje negatywny wynik sentymentu netto. Te pięć lat, które wykazują negatywne wyniki jest ściśle powiązanych z głównymi negatywnymi wydarzeniami gospodarczymi:

 • 1987: Krach rynkowy, który wydarzył się 19 października 1987 roku (Czarny Poniedziałek) jest powszechnie znany jako największy jednodniowy spadek procentowy, jakiego kiedykolwiek doświadczył Dow Jones Industrial Average, 22,61% w ciągu jednego dnia.
 • 1990: Recesja w 1990 r., wywołana szokiem cen ropy naftowej po inwazji Stanów Zjednoczonych na Kuwejt, spowodowała znaczny wzrost bezrobocia.
 • 2001: Po latach 90-tych, które stanowiły najdłuższy okres wzrostu gospodarczego w historii USA, w 2001 r. nastąpiło załamanie się bańki internetowej i związany z tym spadek wartości rynku, a także zamachy z 11 września.
 • 2002: Rynek, który spadał już w 2001 roku, kontynuował spadki przez większą część 2002 roku.
 • 2008: Wielka Recesja była dużą światową recesją gospodarczą, scharakteryzowaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako najgorsza globalna recesja od czasów sprzed II wojny światowej. Inne powiązane wydarzenia w tym okresie obejmowały kryzys finansowy z lat 2007-2008 oraz kryzys na rynku kredytów hipotecznych subprime z lat 2007-2009.

Buffett znajduje się obecnie w pierwszej dziesiątce najbogatszych miliarderów na świecie, co nasuwa pytanie: Czy jego optymizm jest związany z byciem obficie bogatym? Raczej nie. Jego pozytywne spojrzenie na życie pochodzi z wyboru, niezależnie od jego oszałamiającego bogactwa.

Rozmawiając z Woodruffem z PBS o swojej wartości netto wynikającej z akcji Berkshire Hathaway, Buffett powiedział: “Nie są one dla mnie użyteczne. Nie mogą zrobić niczego, co uczyniłoby mnie szczęśliwszym. Ja już jestem szczęśliwy.” Dodał, że “mógłby być bardzo szczęśliwy” mając 100 tys. dolarów rocznie i że jego miliardy “nie mogą kupić niczego, czego by chciał. Gdyby tak było, kupiłby to”.

Melinda Gates. współprzewodnicząca fundacji Bill & Melinda Gates Foundation, pochwaliła Buffetta bezpośrednio w swoim liście z 2017 roku: “Twój sukces nie stworzył twojego optymizmu: twój optymizm doprowadził do twojego sukcesu”.

Autor poleca również: Warren Buffett daje 10 przykładów tego, jak żyć oszczędnie każdego dnia

Jak stać się większym optymistą tak jak Warren Buffett?

Bazując na wieloletnich doświadczeniach Buffetta oraz jego złotych myślach, stworzyliśmy listę prostych strategii, które mogą pomóc w staniu się bardziej optymistycznym inwestorem (a przede wszystkim człowiekiem). Niektóre z nich przyniosą korzyści nie tylko Tobie, ale również ludziom wokół Ciebie.

Gdy będziesz praktykować poniższe, aby stać się bardziej pozytywnym i optymistycznym, zaczniesz dostrzegać natychmiastowe korzyści: więcej wewnętrznego spokoju, trwałą radość i ostatecznie większy sukces, ponieważ ludzie będą „kleić” się do Twojej optymistycznej aury.

 1. Poprawiaj życie innych ludzi (jak również swoje własne)

W innym, corocznym liście Fundacji Billa i Melindy Gatesów, Bill Gates stwierdza: “Bycie optymistą nie polega na tym, że wie się, iż kiedyś życie było gorsze. Chodzi o to, by wiedzieć, jak życie może stać się lepsze. I to właśnie napędza nasz optymizm”.

W swoim przykładzie optymizmu w walce o wyleczenie chorób i zakończenie głodu, nauczyli się wiele i spotkali wielu ludzi, aby uczynić świat lepszym miejscem.

Lekcja aktywacji naszego własnego optymizmu jest podobna: ucz się i rozwijaj, poznawaj nowe rzeczy, uświadamiaj sobie lokalne problemy społeczne, walcz z niesprawiedliwością w murach własnej firmy i współpracuj z ludźmi o podobnych poglądach, aby opracowywać strategie i rozwiązania problemów, z którymi się borykasz.

 1. Pisz w dzienniku o swoich pozytywnych doświadczeniach

Psycholog i autor bestsellerów Shawn Achor powiedział kiedyś w rozmowie z Oprah Winfrey, że można dosłownie trenować swój mózg, aby być szczęśliwym i optymistycznym, jeśli zapisuje się trzy rzeczy, za które jest się wdzięcznym przez 21 dni z rzędu.

Co więcej, odnotowanie każdego dnia jednej pozytywnej rzeczy, która miała miejsce w przeciągu ostatnich 24 godzin pozwoli mózgowi przeczyć to doświadczenie ponownie i uczy go, że optymistyczne bodźce są bardzo ważne.

 1. Naucz się być wdzięcznym

Według badań, kiedy podnosisz swój poziom pozytywności, twój mózg działa znacznie lepiej niż przy negatywnym, neutralnym lub zestresowanym nastawieniu. W badaniach stwierdzono, że:

 • Produktywność wzrosła o 31 proc.
 • Sprzedaż wzrosła o 37 procent
 • Prawdopodobieństwo awansu wzrosło o 40 procent
 1. Wybierz bycie szczęśliwym

Szczęście sprowadza się do wyboru, a dokonanie tego wyboru ma długoterminowe korzyści psychologiczne. Wataru Sato z Uniwersytetu w Kioto odkrył, że wybierając pozytywne zachowania (takie jak przebaczenie), trzymasz klucz do zmiany ustawień swojego mózgu.

Zmieniając swoje codzienne nawyki, będziesz w stanie kontrolować swoje poczucie dobrobytu, celu i szczęścia. Jeśli jesteś uwikłany w błędne koło negatywnych emocji, takich jak wątpliwości, strach i niepewność, zastąp te emocje świadomym i celowym wyborem emocji takich jak radość, wiara i nadzieja.

Wykorzystaj narzędzia takie jak medytacja, modlitwa i prowadzenie dziennika, aby wspomóc ten proces. Po dwóch tygodniach spotkaj się z bliskimi przyjaciółmi i rodziną i zapytaj, czy zauważyli różnicę.

Powyższe brzmi jak banał? Jeżeli tak to przypomnij sobie, że najpopularniejszemu inwestorowi w historii, którym jest Warren Buffett, do szczęścia każdego dnia wystarczy 5 puszek Coca-Coli i ulubiony hamburger.

Chcesz być jak Warren Buffett? Sprawdź inne artykuły naszego autorstwa, które dotyczą jego postaci:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here