Naga MarketsInwestorzy na całym świecie uważają Warrena Buffetta „bogiem inwestowania”. Wieloletni przedsiębiorca, filantrop, prelegentem i właścicielem funduszu hedgingowego Berkshire Hathaway jest jednym z najchętniej cytowanych ekspertów rynkowych. W piątek, 30 sierpnia, obchodzi 89. urodziny, w związku z czym portal Comparic.pl przytacza kilka z jego najcenniejszych porad oraz wskazówek rynkowych.


Wiek? Nie ma znaczenia w inwestowaniu. Tylko niebo jest limitem?

Pierwsze pieniądze z inwestycji giełdowych zarobił w wieku 11 lat. Jako szesnastolatek zgromadził kapitał rzędu $50 tysięcy, a świętując pięćdziesiątkę posiadał na koncie niespełna $400 milionów. Jego przykład pokazuje, że wiek nie jest w inwestowaniu najważniejszy i że ogromne pieniądze można zarobić dopiero jesienią swojego życia.

„W sierpniu 2015r. majątek Buffetta był szacowany 67 miliardów dolarów co czyniło go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Pomimo ponad 80 lat na karku Wyrocznia z Omahy nie ma zamiaru zwalniać tempa – jednocześnie pozostaje bardzo skromnym człowiekiem i pobiera z Berkshire Hathaway wypłatę w wysokości 100 tysięcy dolarów rocznie” – portal Comparic.pl pisał trzy lata temu. W poniższym artykule dowiesz się ile pieniędzy zgromadził Buffett w kolejnych dekadach swojego życia.

Przez cały ten czas kierował się dwoma podstawowymi zasadami:

  • Nigdy nie trać pieniędzy
  • Nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden

Buffett mówi, że lepiej kupić wspaniałą firmę za uczciwą cenę niż uczciwą firmę za wspaniałą cenę. Niezależnie czy chodzi o akcje czy wakacje, lubi kupować wysoką jakość przy niskiej cenie. Uważa jednocześnie, że krótkoterminowe wahania cen nie odzwierciedlają podstawowej wartości przedsiębiorstwa. W jednym z ostatnich listów do akcjonariuszy zauważył, że wartość notowań wzrasta i spada „będąc pozornie niezwiązana z coroczną budową fundamentalnej wartości”

Poniżej znajdziesz przegląd najważniejszych porad Warrena Buffetta z ostatnich kilku lat.

10% w obligacje reszta w fundusze indeksowe

Zdaniem Buffetta najbezpieczniejszym sposobem inwestowania pieniędzy jest przeznaczenie 10% środków na krótkoterminowe obligacje rządowe, natomiast pozostałych 90% na fundusze indeksowe.

Bezpieczeństwo, długoterminowość oraz jasne zasady są jednymi z największych zalet tego rodzaju inwestowania. W taki sposób działają instytucje, fundusze inwestycyjne oraz duzi indywidualni inwestorzy. Na pewno warto śledzić ich poczynania.

Największym błędem współczesnych inwestorów jest brak nawyków odnośnie właściwego oszczędzania. Oszczędzanie to nawyk. Dzisiejszym ludziom bardzo często go brakuje i chcą się jak najszybciej wzbogacić. Tak zbudowane fortuny są często roztrwaniane w tempie, w jakim były tworzone. Właśnie dlatego oszczędność jest jedną z największych cnót każdego inwestora.

Kiedy ceny spadają – kupuj, nie sprzedawaj

Za nami bardzo zmienny rok na rynkach. Sam fundusz Buffetta stracił dwa miliardy dolarów w przeciągu zaledwie kilku dni kiedy Coca-Cola i IBM opublikowały bardzo słabe raporty kwartalne. Popularny inwestor zachował jednak spokój tłumacząc, że uwielbia niedźwiedzie rynki.

Kupowanie na niedźwiedzich rynkach jest jego zdaniem niezwykle proste. Im niżej tym łatwiejsze jest otwarcie długiej pozycji. Jeżeli dzisiaj powiedziałbyś Buffettowi, że za tydzień jakiś indeks spadnie o 500 punktów, to od razu kupowałby akcje.

Jeżeli inwestujesz w rzeczy, o których nie masz pojęcia to dokładnie tak jakbyś udał się do kasyna. Właśnie dlatego sam Buffett nigdy nie był wielkim sympatykiem inwestowania w technologię oraz linie lotnicze.

“Możliwości pojawiają się nieczęsto. Kiedy pada złoto, wystaw wiadro, a nie naparstek”

Powyższy cytat jest jednym z mniej znanych z bogatego doroku Buffetta, należy jednak do ulubionych powiedzeń Niala Fullera. Zdaniem australijskiego tradera cytat mówi, że sygnały handlowe o dużym prawdopodobieństwie zdarzają się rzadko.

Tak więc, kiedy dostaniesz dobry i oczywisty sygnał musisz zmaksymalizować swoje zyski, zamiast wybrać szybkie wzbogacenie. Chodzi o cierpliwe czekanie, z dyscypliną, przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy, a następnie rzucenie się na ten super-oczywisty setup.

Możesz być zbyt młody, aby podejmować właściwe decyzje

Wiosną 1950 roku, gdy Buffet był już parę kroków od skończenia formalnej edukacji, nagle znalazł coś, co go zaintrygowało. Mowa o Harvardzie – uniwersytecie oligarchów, potentatów i prezydentów USA.

Buffet przyjeżdżając na Harvard nie rozumiał jednak prawdziwej misji uczelni – wyłapywania liderów. Warren – 19-letni chłopak skupiający się na jednej kwestii, nie był typem przywódcyWyglądałem na 16 lat, emocjonalnie miałem jakieś 9 – mówi o sobie. Nie wywołał dobrego wrażenia na komisji. Po dziesięciu minutach przesłuchania uznano, ze się nie nadaje i nie przyjęto jego aplikacji.

Po czasie zrozumiał, że był zbyt młody i czuł się zbyt młodo, aby rozpoczynać przygodę akademicką. Kilka lat później aplikował więc na Uniwersytet w Columbii gdzie miał możliwość uczestniczenia w zajęciach Benjamina Grahama, od którego zaczerpnął tezę inwestowania w wartość.

Bogactwo jest czymś czego nie (powinno być) widać. Posiadanie nie oznacza szczęścia

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak może wyglądać dom największego inwestora naszych czasów? Co dom Warrena Buffeta może powiedzieć nam o stanie jego konta? Praktycznie nic. Dla większości z nas wizja kogoś bogatego nie opiera się na milionach dolarów posiadanych w banku, ale na wydawaniu tychże milionów. Zbyt często pułapki i zagrożenia związane z byciem bogatym mylimy z prawdziwym bogactwem.

Od ponad 50 lat mieszka w tym samym domu i uważa go za jedną ze swoich najlepszych inwestycji. Jednak nie pod kątem finansowym – jej celem nie była bowiem aprecjacja wartości. Celem było stworzenie miejsca, które da mu i jego rodzinie niezapomniane wspomnienia. Cel ten jak na razie udaje się osiągać w stu procentach.

Zdaniem Buffetta zbyt wiele uwagi przywiązujemy do rzeczy materialnych. Kiedy je jednak posiadamy okazuje się, że najważniejsze aspekty naszego życia nadal pozostają niezmienne. Najważniejszym aktywem zdaniem miliardera jest zbudowanie interesującej, zróżnicowanej i wieloletniej grupy znajomych.

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here