Naga Markets

Warren Buffett nie ma dobrych wieści dla S&P 500. Czas ekstremalnych zysków minął!Podczas sobotniego, corocznego spotkania akcjonariuszy Berkshire Hathaway Warren Buffett powiedział, że inwestorzy powinni zapomnieć o astronomicznych zyskach, jakie firmy notowały w okresie postpandemicznym. Według inwestora czas nadmiernych wydatków, wywołanych stymulacją gospodarki po pandemii Covid-19 bezpowrotnie minął, a teraz wiele firm będzie musiało przygotować się na zdecydowanie skromniejsze wyniki.

  • Zdaniem Warrena Buffetta indeks S&P 500 nie powtórzy rajdu z 2021 r. 
  • Inwestorzy powinni przygotować się na ochłodzenie nastrojów oraz gorsze wyniki spółek w II połowie roku
  • Zdaniem Buffetta wiele firm będzie musiało sprzedawać swoje aktywa, aby  ratować wyniki finansowe
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Warren Buffett nie wierzy w rynkowy optymizm

Mimo wizji recesji w USA główne indeksy z Wall Street zamknęły I kw. 2023 r. imponującymi wzrostami. Nasdaq umocnił się o 20,65%, S&P 500 wzrosło o 7,55%, natomiast Dow Jones niemal nie zmienił swojego położenia (+0,49%).







Dodatkowo do tej pory prawie 86% spółek wchodzących w skład S&P 500 podało wyniki, przy czym 79% z nich przekroczyło szacunki analityków, a mimo to legendarny Warren Buffet uważa, że pandemiczna hossa na amerykańskim rynku akcji już się nie powtórzy, dlatego inwestorzy powinni uważnie przyglądać się sytuacji finansowej spółek, które wystrzeliły między 2020 i 2022 rokiem, na skutek rekordowo niskich stóp procentowych.

Podczas sobotniego spotkania z akcjonariuszami Berkshire Hathaway Buffett powiedział, że amerykańskie firmy doświadczyły “ekstremalnego” okresu wzrostu, w którym konsumenci kupowali na potęgę, nie patrząc na realne potrzeby i wydatki, co doprowadziło do tego, że wielu menedżerów przeszacowało popyt na niektóre produkty.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Według Wyroczni z Omaha może się to odbić na przyszłych wynikach spółek, jeszcze w tym roku studząc rynkowy entuzjazm.

– Ostatnie wzrosty, to była tylko kwestia dostarczenia towarów i usług. Ludzie kupowali i nie czekali na wyprzedaże. Jeśli nie mogłeś sprzedać im jednej rzeczy, to odkładałeś ją na zaplecze, sprzedając w tym czasie inną. Teraz już tak nie ma – powiedział Buffett.

AVA Trade

Z racji, że należący do Warrena Buffetta holding Berkshire Hathaway działa jak barometr kondycji amerykańskiej gospodarki (ze względu na zakres posiadanych firm), Buffett spodziewa się spadku zysków dla wielu posiadanych przedsiębiorstw zwłaszcza w świetle nadciągającego spowolnienia gospodarczego.

– W związku z ogólną sytuacją gospodarczą na świecie już teraz otrzymujemy informacje sugerujące, że większość naszych firm będzie w tym roku wykazywać niższe zyski niż w roku ubiegłym – dodał.

Akcje Berkshire Hathaway serii A Źródło: TradingView
Akcje Berkshire Hathaway serii A Źródło: TradingView

Buffett uważa jednak, że Berkshire jest dobrze zdywersyfikowane pod względem dochodów z inwestycji, ponieważ wyższe stopy procentowe przynoszą konglomeratowi znaczne zyski. Ponadto konglomerat posiadał na koniec I kw. br. około 130 miliardów dolarów w gotówce i bonach skarbowych.

Oznacza to, że jak dotąd Berkshire radzi sobie stosunkowo dobrze pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, a zyski operacyjne w pierwszym kwartale wzrosły o 12,6%. Solidne wyniki były napędzane przez odbicie w działalności ubezpieczeniowej konglomeratu, a ogólne zyski przedsiębiorstwa również gwałtownie wzrosły, częściowo dzięki ekspozycji na akcje spółek technologicznych, na czele z Apple.

– Przyszłość pozostaje tajemnicą. Nie da się przewidzieć, czym zaskoczy nas 2024 r. i nic nigdy nie jest pewne, ani na rynkach, ani w prognozach biznesowych, ani w niczym innym – powiedział Buffett, przestrzegając przed skrajnymi postawami wobec obecnego rynku.

Warren Buffett przewidział kryzys bankowy?

W obliczu trwającego kryzysu bankowego, wielu zastanawiało się, czy Warren Buffett wkroczy jako wybawca banków regionalnych. Zamiast tego, Wyrocznia z Omaha wykonuje ruchy mające na celu ochronę portfela Berkshire Hathaway przed stratami. Buffett, znany ze swojej wiedzy inwestycyjnej, w ciągu ostatnich kilku lat stopniowo pozbywał się udziałów Berkshire w kilku amerykańskich bankach, unikając w ten sposób znacznych strat podczas ostatnich wstrząsów, które rozpoczęły się w połowie marca.

Ponadto jego zdaniem dyrektorzy wielu instytucji finansowych podejmowali „głupie” ryzyko i stosowali nierzetelną księgowość, aby powiększyć swoje krótkoterminowe zyski. Wyrocznia z Omaha wierzy, że w końcu zapłacą oni za swoje błędy i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

W latach 2020-2022 Buffett wyszedł ze swoich znaczących udziałów w JPMorgan Chase, Wells Fargo i Goldman Sachs. Znacząco zmniejszył również swoje udziały w regionalnym pożyczkodawcy US Bancorp i banku powierniczym Bank of New York Mellon. Choć Berkshire nadal posiada spore udziały w Bank of America i Citigroup, a także mniejszy pakiet akcji w banku internetowym Ally Financial, ruchy te sygnalizują znaczącą zmianę w spojrzeniu Buffetta na branżę.

Więcej o tym procesie pisaliśmy w poprzednim artykule

Analityk Morgan Stanley stawia na spadki indeksu S&P 500

Michael Wilson, analityk z Morgan Stanley, znany jako niedźwiedź z Wall Street, ostrzega, że słabsze dane makroekonomiczne z USA mogą doprowadzić do pogorszenia wyników spółek w nadchodzących miesiącach, co jest sprzeczne z oczekiwaniami większości analityków. Pomimo ostatnich imponujących raportów o zarobkach amerykańskich przedsiębiorstw, Wilson uważa, że kilka kluczowych wskaźników makroekonomicznych wskazuje na pogorszenie koniunktury w najbliższej przyszłości.

Do tej pory prawie 86% spółek wchodzących w skład S&P 500 podało wyniki, przy czym 79% z nich przekroczyło szacunki analityków – wynika z danych Bloomberg Intelligence.

Wilson przypisuje to lepszym wynikom gospodarczym w styczniu i lutym, a także obniżonym oczekiwaniom przed sezonem sprawozdawczym. Pozostaje jednak sceptyczny wobec prognoz analityków, które opierają się na poprawie marż.

Ekspert twierdzi, że koszty pracy nadal będą przeszkodą dla korporacji, a jego wskaźnik wiodących marż wskazuje na dalszy spadek marż i słabe ożywienie w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo zauważa, że spowalniająca inflacja zmniejszy siłę cenową firm, co jeszcze bardziej wpłynie na zyski.

Autor poleca również: 



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs GBP/USD stabilizuje się nad poziomem 1,2600. Czy kabel zyska po jutrzejszych danych z USA?
Następny artykułPrognoza ceny złota. Historyczne szczyty nie zostaną pokonane w tym roku, wskazuje Commerzbank
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.