Warren Buffett za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego – Berkshire Hathaway nadal zwiększa swój udział w Occidental Petroleum, jednej z największych firm naftowo-gazowych na świecie. Według raportu Reutersa, konglomerat posiada obecnie 23,1% spółki (wcześniej 22,2%) po ostatnim zakupie ponad 7,89 mln akcji.
- Berkshire Hathaway dokupił około 7,89 mln akcji Occidental Petroleu, tym samym stając się dominującym udziałowcem w spółce
- Inwestycje Buffetta w Occidental Petroleum podkreślają potencjalne możliwości w przemyśle naftowym i gazowym
- Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl
Dlaczego Warren Buffett kupuje akcje Occidental Petroleum?
Z raportu wynika również, że Berkshire Hathaway zapłacił za akcje około 466,68 mln dolarów. Firma inwestycyjna zaczęła kupować duże ilości akcji Occidental około roku temu i wstrzymała swoje zakupy na pięć miesięcy, zanim wznowiła je na początku tego miesiąca. Dzięki ostatniej transakcji łączna wartość akcji Occidental w portfelu Berkshire wynosi obecnie 12,5 mld dolarów.
Na początku marca spółka ogłosiła program wykupu akcji o wartości 3 miliardów dolarów oraz 38% wzrost dywidendy do 18 centów na akcję, po tym jak zysk kwartalny i przychody spadły poniżej oczekiwań.
Dodatkowo Occidental pracuje nad zmniejszeniem swojego zadłużenia i koncentruje się na podstawowej działalności, inwestując jednocześnie w nowe technologie w celu poprawy wydajności i obniżenia kosztów. Te wysiłki mogą się opłacać, ponieważ cena akcji spółki stale rośnie od czasu, gdy Berkshire zaczął kupować akcje.
|
Decyzje inwestycyjne Warrena Buffetta są uważnie obserwowane przez inwestorów na całym świecie, a jego zwiększony udział w spółce naftowej może być postrzegany jako znak potencjału wzrostu firmy. Dzięki reputacji Berkshire w zakresie inwestowania w wartość, inwestycja ta może się opłacić w dłuższej perspektywie.
Warto podkreślić, że w ostatnim czasie Warren Buffett zainwestował znaczne środki w obligacje skarbowe USA. Nie trzeba było długo czekać na znaczne zyski z tej klasy aktywów, ponieważ upadek Silicon Valley Bank, Signature Bank i poważne problemy Credit Suisse wywołały potężny strach na rynkach, a inwestorzy skierowali swój kapitał właśnie m.in do obligacji gwarantowanych przez państwo.
Polecamy również: EBC podnosi stopy proc. po raz 6 z rzędu! To koniec cyklu zacieśniania?
Occidental Petroleum to firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu z siedzibą w Houston w Teksasie. W ostatnich latach firma borykała się z problemami związanymi ze spadkiem cen ropy naftowej oraz wpływem pandemii COVID-19 na całą branżę. Jednak wraz z początkiem ożywienia światowych gospodarek, spółka wykorzystała znaczące wzrosty cen ropy i gazu w 2021 i 2022 roku.
Autor poleca również:
- Wiele krajów wpadnie w recesję, ale Polska nie, uważa prezes NBP
- Biden zamierza opodatkować mining kryptowalut! Nowy podatek ma wynieść aż 30%
- Rolex okazał się lepszy od S&P 500. W perspektywie 5 lat akcje wypadły gorzej od zegarków