Naga Markets

Warren Buffett nadal zwiększa udziały w Occidental Petroleum. Berkshire zostało głównym udziałowcem spółki Warren Buffett za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego – Berkshire Hathaway nadal zwiększa swój udział w Occidental Petroleum, jednej z największych firm naftowo-gazowych na świecie. Według raportu Reutersa, konglomerat posiada obecnie 23,1% spółki (wcześniej 22,2%) po ostatnim zakupie ponad 7,89 mln akcji.

  • Berkshire Hathaway dokupił około 7,89 mln akcji Occidental Petroleu, tym samym stając się dominującym udziałowcem w spółce
  • Inwestycje Buffetta w Occidental Petroleum podkreślają potencjalne możliwości w przemyśle naftowym i gazowym
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Dlaczego Warren Buffett kupuje akcje Occidental Petroleum?

Z raportu wynika również, że Berkshire Hathaway zapłacił za akcje około 466,68 mln dolarów. Firma inwestycyjna zaczęła kupować duże ilości akcji Occidental około roku temu i wstrzymała swoje zakupy na pięć miesięcy, zanim wznowiła je na początku tego miesiąca. Dzięki ostatniej transakcji łączna wartość akcji Occidental w portfelu Berkshire wynosi obecnie 12,5 mld dolarów.Na początku marca spółka ogłosiła  program wykupu akcji o wartości 3 miliardów dolarów oraz 38% wzrost dywidendy do 18 centów na akcję, po tym jak zysk kwartalny i przychody spadły poniżej oczekiwań.

Notowania spółki Occidental Petroleum. Źródło: Tradingview.com
Notowania spółki Occidental Petroleum. Źródło: Tradingview.com

Dodatkowo Occidental pracuje nad zmniejszeniem swojego zadłużenia i koncentruje się na podstawowej działalności, inwestując jednocześnie w nowe technologie w celu poprawy wydajności i obniżenia kosztów. Te wysiłki mogą się opłacać, ponieważ cena akcji spółki stale rośnie od czasu, gdy Berkshire zaczął kupować akcje.


AVA TradePartnerem portalu Comparic.pl jest AVA Trade  broker oferujący handel CFD na waluty, akcje, towary, kryptowaluty, indeksy i opcje. AvaTrade dostarcza szeroką gamę platform dla traderów na każdym poziomie zaawansowania.

Poznaj możliwości oferowane przez AvaTrade

Decyzje inwestycyjne Warrena Buffetta są uważnie obserwowane przez inwestorów na całym świecie, a jego zwiększony udział w spółce naftowej może być postrzegany jako znak potencjału wzrostu firmy. Dzięki reputacji Berkshire w zakresie inwestowania w wartość, inwestycja ta może się opłacić w dłuższej perspektywie.

Warto podkreślić, że w ostatnim czasie Warren Buffett zainwestował znaczne środki w obligacje skarbowe USA. Nie trzeba było długo czekać na znaczne zyski z tej klasy aktywów, ponieważ upadek Silicon Valley Bank, Signature Bank i poważne problemy Credit Suisse wywołały potężny strach na rynkach, a inwestorzy skierowali swój kapitał właśnie m.in do obligacji gwarantowanych przez państwo.

AVA Trade

Polecamy również: EBC podnosi stopy proc. po raz 6 z rzędu! To koniec cyklu zacieśniania?

Occidental Petroleum to firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu z siedzibą w Houston w Teksasie. W ostatnich latach firma borykała się z problemami związanymi ze spadkiem cen ropy naftowej oraz wpływem pandemii COVID-19 na całą branżę. Jednak wraz z początkiem ożywienia światowych gospodarek, spółka wykorzystała znaczące wzrosty cen ropy i gazu w 2021 i 2022 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKryzys bankowy napędzi wzrost Bitcoin i kryptowalut, uważa Mike Novogratz
Następny artykułLagarde: dalsze podwyżki są konieczne. Rynek wątpi w słowa szefowej EBC
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem