Naga MarketsWarren Buffett ma w portfelu 12 spółek, które pokonały S&P 500 i Wall Street
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

Gigant technologiczny Apple, czy też potentat sprzedaży internetowej Amazon.com to doskonale znane inwestorom spółki, które w swoim portfelu posiada Warren Buffett, najsłynniejszy inwestor ostatniego stulecia. Wśród 12 spółek, które w tym roku osiągały lepsze rezultaty niż indeks S&P 500 znajdują się jednak również mniej znane podmioty takie jak między innymi tegoroczny debiutant SnowFlake, RH zajmująca się ekskluzywnym wyposażaniem domów, czy też działający na rynku usług finansowych StoneCo.

  • W 2020 roku 12 spółek z portfolio Berkshire Hathaway, funduszu należącego do Warrena Buffetta wyprzedziło indeks S&P 500 zyskujący od początku roku 16%
  • Wspomniany tuzin stanowi co prawda tylko czwartą część portfela, jednak jego największe gwiazdy rosły od 108 do nawet 153%
  • Buffett przypomina, że warto wybierać liderów w danych sektorach, dzięki czemu nawet w trudnych czasach można dywersyfikować portfel i osiągać zyski

Berkshire Hathaway w tyle, jednak Warren Buffett wyprzedził S&P 500

Chociaż akcje notowanego publiczne funduszu Berkshire Hathaway w bieżącym roku poruszają się wyraźnie w tyle za S&P 500 zyskując jedynie 1,5%, to dwanaście spółek znajdujących się w portfolio Warrena Buffetta osiągało lepsze rezultaty od 16% zwrotu generowanego przez indeks.

Te artykuły również Cię zainteresują


True Games bije kolejne rekordyBerkshire Hathaway vs S&P 500. Źródło: Stooq.pl

Wyrocznia z Omaha znana jest z tego, że zazwyczaj nie stawia na nowoczesne technologie, jednak to właśnie sektor technologii informacyjnej pozwolił w 2020 roku osiągnąć największe zyski. Rosnące o ponad 80% Apple, czy też o 79% Amazon oraz zyskujący 69% T-Mobile przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zarządzanych przez Berkshire Hathaway, to jednak mniej znane spółki okazały się gwiazdami portfolio.

Najjaśniej świecącą z nich jest Snowflake, który debiutował w tym roku na amerykańskiej giełdzie. Berkshire posiada obecnie 12% udziałów w firmie przetwarzającej dane w chmurze. Zakładając, że Buffett zapłacił za jedną akcję 120 dolarów, czyli tyle ile wynosiła oferta IPO, obecnie zarobił już ponad 150% na swojej początkowej inwestycji.

Firma Ticker Zysk 2020
Snowflake (SNOW) 153,4%
RH (RH) 111,0%
StoneCo (STNE) 108,3%
Apple (AAPL) 83,7%
Amazon.com (AMZN) 79,8%
T-Mobile US (TMUS) 69,8%
DaVita (DVA) 54,6%
United Parcel Service (US) 44,4%
Charter Communications (CHTR) 37,1%
AbbVie (ABV) 18,3%
Moody’s (MCO) 18,2%
Mastercard (MA) 16,1%

12 spółek z portfolio Buffetta, które pokonały S&P 500

Zobacz również: Warren Buffett ma 6 porad dla rodziców przyszłych inwestorów i traderów

Niedaleko w tyle znajduje się natomiast przedstawiciel branży e-commerce, spółka StonCeo. Berkshire posiada w niej 6,3% udziału, a wartość posiadanych akcji zwiększyła się o 108% na przestrzeni 2020 roku. Oznacza to dodatkowe 612 milionów dolarów w portfolio Buffetta.

W czołówce uplasowała się również spółka SH zajmująca się sprzedażą luksusowych mebli, rosnąc od początku roku o 111%. Stanowi co prawda małą część portfolio Berkshire i odpowiada za 0,3%, jednak Buffett posiada 8,4% udziałów w spółce, co przekłada się na wzrost wartości o 405 milionów dolarów.

S&P 500 vs 3 najlepiej radzące sobie spółki z portfolio Buffetta. Źródło: Stooq.pl

To jednak wspomniane już Apple nadal jest największym zwycięzcą w przeliczeniu na dolara. Akcje wzrosły w tym roku o 84%. Gigant z Cupertino w portfelu Buffetta stanowi około 48% wartości. Zyski z tej tylko jednej pozycji przyniosły w tym roku 58 miliardów dolarów.

Dla Berkshire Hathaway podobnie jak dla wielu innych zarządzających aktywami był to ciężki rok. Warren Buffett udowodnił jednak, że posiada „nosa” do inwestowania i część jego wyborów okazała się naprawdę trafna.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here