Naga MarketsWarren Buffett ma 6 porad dla rodziców przyszłych inwestorów i traderów
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

Moglibyśmy przypuszczać, że przy doglądaniu wszystkich wielkich transakcji i ciężkiej pracy, dyrektor generalny Berkshire Hathaway, Warrenn Buffett, nie będzie miał czasu, aby nauczać przyszłe pokolenia inwestowania. Nic bardziej mylnego – w 2011 wyrocznia z Omaha pomogła stworzyć animowany serial dla dzieci o nazwie „Secret Millionares Club”, w którym miliarder był mentorem grupy przedsiębiorczych dzieci. Warren Buffett zdążył również stworzyć kilka uniwersalnych porad dla ich rodziców, aby ci mogli lepiej przekazać wiedzę swoim pociechom z zakresu przedsiębiorczego myślenia.

  • Inwestor mówi, że nigdy nie jest za wcześnie na naukę, warto dawać dobry przykład swoim pociechom już od samego początku
  • Każdy dolar ma znaczenie, tak samo jak odróżnienie potrzeb od zachcianek
  • Uczmy się razem z naszymi dziećmi oraz rozwijajmy ich ducha przedsiębiorczości

Warren Buffett twierdzi, że nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauki

Czasami rodzice czekają do momentu, w którym ich dzieci dorosną i staną się nastolatkami. Tak naprawdę naukę o zarządzaniu pieniędzmi można z nimi zacząć, gdy już są w przedszkolu – powiedział miliarder w wywiadzie dla CNBC

Te artykuły również Cię zainteresują
Więc, jak nauczyć trzyletniego człowieka finansów? Zapomnij o giełdzie i zacznij od klasyki: Pieniądze nie rosną na drzewach. Można wytłumaczyć małym dzieciom, że wydawanie pieniędzy nie jest takie łatwe. Zarabianie pieniędzy wymaga ciężkiej pracy, więc nie powinno się ich łatwo wydawać.

Potęga oszczędności – nawet 1 dolar to dużo

Regularne oszczędzanie nawet odrobiny pieniędzy zawsze się opłaca. Zamiast wydawać pieniądze na słodycze, których tak naprawdę nie potrzebujesz, odłóż je, a zarobisz na tym jeszcze więcej – powiedział dyrektor generalny Berkshire Hathaway

Miliarder twierdzi, że najlepsza jest praktyka, dlatego dobrym sposobem dla rodziców może być założenie konta oszczędnościowego i karty debetowej dla swoich dzieci, co nauczy ich akumulować oraz kontrolować pieniądze już za młodu.

Istnieją również specjalne aplikacje ułatwiające naukę oszczędzania – pozwalają one przydzielać różne zadania czy ustawiać automatyczne wpłaty na konto. Dzięki nim, młodzi ludzie będą mogli zobaczyć, ile pieniędzy zarabiają i ile oszczędzają. Rodzice będą również spokojniejsi, ponieważ będą posiadać pełną kontrolę nad tym, ile i gdzie ich pociechy będą mogły wydawać pieniędzy za pomocą karty.

To również może Cię zainteresować: Warren Buffett radzi jak zadbać o swoje finanse w czasie pandemii Covid-19

Bądź dla nich przykładem

Twoje dzieci wyłapią część z Twoich nawyków – zarówno te dobre, jak i złe. Buffett przypisuje swojemu ojcu zasługi dotyczące budowania właściwych nawyków, które znacząco pomogły mu w osiągnięciu pierwszych zysków w swoim życiu.

Mój tata był moją największą inspiracją. Był moim bohaterem, gdy miałem 6 lat i jest nim do dziś. Wzorowałem się na nim pod każdym względem. To, czego nauczyłem się od niego we wczesnym wieku, to posiadanie odpowiednich nawyków – powiedział Buffett w wywiadzie dla CNBC w 2013 roku.

Chcesz być bohaterskim rodzicem? Inspiruj swoje dzieci, podejmując mądre decyzje finansowe. Oczywiście to nie oznacza, że musisz być ekspertem w inwestowaniu – wystarczy, że pokażesz swoim dzieciom, że wiesz, jak utrzymać porządek w domu.

Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, wyeliminuj wszelkie kłopotliwe długi, które zgromadziłeś. Jeśli zmagasz się z wysokimi stopami procentowymi – takimi jak na przykład na kartach kredytowych – rozważ możliwość zrolowania wszystkich tych długów w jedną pożyczkę o znacznie niższym oprocentowaniu.

Oddziel potrzeby od zachcianek

Warren Buffett w serialu “Secret Millionaires Club”

Ciężka wczesna lekcja dla dzieci: Nie możesz mieć wszystkiego, czego chcesz. Zanim będą mogły odpowiedzialnie zarządzać swoimi pieniędzmi, musisz nauczyć je, że istnieje znacząca różnica między zachciankami, a potrzebami.

W wywiadzie dla CNBC, Buffett sugeruje, aby Twoje dzieci zrobiły listę pięciu lub dziesięciu rzeczy, które chciałyby kupić. Następnie przejrzyj każdą z nich i zaznacz, czy jest to rzecz potrzeba, czy stanowi jedynie chwilowe pragnienie. Następnie wytłumacz te różnice swojemu dziecku.

Następnym etapem może być nauka podejmowania odpowiednich decyzji przy dokonywaniu zakupów. Na przykład, nie każdy sklep ma takie same ceny. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu zakupów i przeglądaniu ofert poszczególnych sklepów, można zaoszczędzić na różnicy w cenach tych samych produktów.

Ucz się razem z nimi

Rozwijanie życiowej pogoni za nauką i kształceniem się jest ważne dla każdego człowieka – mogliśmy usłyszeć podczas jednego z odcinków serialu “Secret Millionaires Club”.

To dobra rada dla rodziców i jeszcze lepsza rada dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją edukacyjną podróż.

To, co zawsze mówię, to nauczyć się uczyć. Nie bój się nauki, bierz udział w różnych zajęciach rozwijających Twoje pasje lub czytaj o innowacjach i nowych technologiach – mówi Buffett, który słynie z tego, że codziennie czyta kilka gazet.

Zacznij od zachęcenia dzieci do kontynuowania swojego hobby, niezależnie od tego, czy oznacza to program pozaszkolny, czy też jakieś dodatkowe materiały do czytania. To poświęcenie i pasja do wiedzy będzie im dobrze służyć we wszystkich dziedzinach życia, w tym w finansach.

Rozwijaj ich ducha przedsiębiorczości

Warren Buffett nie potrzebował dużo czasu, aby zaostrzyć swoje umiejętności biznesowe.

Na długo przed założeniem Berkshire Hathaway, zaledwie sześcioletni Buffett zdążył już zarobić swoje pierwsze kilka centów sprzedając gumy w okolicy. Widząc szansę na jeszcze wyższe marże, przeszedł na sprzedaż puszek coli oraz sprzedaży sześciopaków tego napoju po wyższych cenach.

Zachęcanie swoich dzieci do dostrzegania możliwości zarabiania pieniędzy pomoże im wejść na odpowiednie tory. Nawet stoisko z lemoniadą pomoże im nauczyć się rozwiązywania problemów, wyznaczania celów i sprzedaży.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here