Naga Markets

Warren Buffett krytykuje polityków i nazywa debatę na temat pułapu zadłużenia "idiotyczną stratą czasu"Warren Buffett, legendarny inwestor, podważył zasadność rosnących obaw dotyczących amerykańskiego pułapu zadłużenia. Według niego Kongres bez problemy podniesie limit zadłużenia, a rząd federalny nie będzie zmuszony do niewywiązania się ze swoich zobowiązań.

  • Buffett zapewnił jednak, że Stany Zjednoczone nigdy nie staną w obliczu kryzysu zadłużenia, o ile nadal będą emitować obligacje i banknoty w swojej walucie
  • Inwestor argumentował, że zawsze była to błędna polityka, biorąc pod uwagę, że limit zadłużenia kraju naturalnie rośnie wraz z jego wzrostem gospodarczym
  • Zdaniem Warenna Buffetta, eliminacja pułapu zadłużenia mogłaby być kluczowym krokiem w tym kierunku
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Warren Buffett nie wierzy w bankructwo USA 

Podczas ostatniego spotkania z akcjonariuszami Berkshire Hathaway, Buffett posunął się jeszcze dalej, nazywając debatę na temat pułapu zadłużenia “idiotyczną stratą czasu”. Wyraził swoje poparcie dla całkowitego zniesienia tego limitu, twierdząc, że taka decyzja byłaby korzystna dla stabilności ekonomicznej kraju.







Buffett jest przekonany, że ustawodawcy nie dopuszczą do sytuacji, w której pułap zadłużenia stanie się przyczyną globalnego zamieszania. “To zostanie zmienione”, stwierdził zdecydowanie podczas spotkania.


admiralsPartnerem portalu comparic.pl jest broker Admirals. Otwórz wolny od ryzyka rachunek demo, aby dowiedzieć się, jak funkcjonują rynki! Wolny od ryzyka rachunek demo pozwala zdobyć pierwsze doświadczenia handlowe na rynkach Forex i CFD oraz przetestować swoje strategie.

WYPRÓBUJ BEZPŁATNE KONTO DEMO >>

Zastanawiając się nad kryzysem związanym z pułapem zadłużenia w 2011 r., Buffett podkreślił nieroztropność prawodawców, którzy pozwolili krajowi zbliżyć się do bankructwa. Zarysował analogię do absurdalnej ustawy Indiana Pi Bill, która miała na celu uproszczenie wartości liczby Pi do 3,2, która została początkowo przyjęta przez Izbę Reprezentantów Indiany w 1897 r., tylko po to, by Senat zawiesił ją na czas nieokreślony.

Krytykując koncepcję pułapu zadłużenia, Buffett argumentował, że zawsze była to błędna polityka, biorąc pod uwagę, że limit zadłużenia kraju naturalnie rośnie wraz z jego wzrostem gospodarczym wskazał, że “istnienie limitu zadłużenia było błędem od samego początku”. Przyznając jednocześnie, że wzrost zadłużenia w stosunku do PKB może nie być korzystny dla USA.

Dług rządu Stanów Zjednoczonych. Źródło: Trading Economics
Dług rządu Stanów Zjednoczonych. Źródło: Trading Economics

Buffett potępił polityczny impas, który przenika Waszyngton, wyrażając irytację z powodu zmarnowanego czasu i absurdalnej retoryki otaczającej te debaty. “To absurdalne rozpraszanie uwagi narodu, który ma wiele pilnych spraw” – powiedział. Zaapelował o zniesienie limitu zadłużenia, określając go jako główną przyczynę powtarzających się impasów i politycznych popisów.

Polecamy również: Trwa rajd ulgi na notowaniach ropy naftowej, ale przyszłość budzi sceptycyzm wśród analityków

Buffett zapewnił jednak, że Stany Zjednoczone nigdy nie staną w obliczu kryzysu zadłużenia, o ile nadal będą emitować obligacje i banknoty w swojej walucie. Ostrzegł jednak przed ryzykiem gwałtownej inflacji spowodowanej nadmiernym drukowaniem pieniędzy i lekkomyślnymi wydatkami.

Słowa “Wyroczni z Omaha” stanowią mocne przesłanie dla Kongresu i rządu, wskazując na potrzebę działań mających na celu stabilizację gospodarki, zamiast utrzymywanie nieproduktywnych debat politycznych. Zdaniem słynnego inwestora, eliminacja pułapu zadłużenia mogłaby być kluczowym krokiem w tym kierunku.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem