Naga MarketsWarren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway

Dyrektor generalny Berkshire Hathaway Warren Buffett jest prawdopodobnie największym inwestorem giełdowym na świecie. Jaki jest jego przepis na sukces? Okazuje się, że wskazówki dotyczące inwestowania, którymi się podzielił są dość proste i zapadające w pamięć.

  • Inwestor zdradza, w jaki sposób nie tracić pieniędzy w głupi sposób
  • Konsekwencja w działaniu jest jednym z najważniejszych czynników
  • Miliarder mówi, na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze spółek

Warren Buffett ostrzega, żeby przede wszystkim nie tracić głupio pieniędzy

Warren Buffett regularnie zajmuje czołowe pozycje w rankingach najbogatszych ludzi na świecie, co sprawia, że przez znaczną część osób jest on uznawany za najlepszego “zbieracza” akcji na świecie. Jego filozofia i wytyczne dotyczące lokowania kapitału wpływają na wielu inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z jego najbardziej znanych powiedzeń jest: “Zasada numer jeden: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer dwa: Nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden”.

Inwestor osobiście stracił około 23 miliardy dolarów w czasie kryzysu finansowo-gospodarczego w 2008 roku, a jego firma, Berkshire Hathaway, straciła swój ceniony przez długi czas rating AAA. Jak więc może nam powiedzieć, żeby nigdy nie stracić pieniędzy?

Przede wszystkim chodzi o mentalność rozsądnego inwestora. Nie powinniśmy zbyt swobodnie podchodzić do inwestowania bez wcześniejszego przygotowania się. W innym przypadku – zdaniem miliardera – bliżej nam do hazardu niż rozsądnego lokowania naszych pieniędzy. Kolejnym ważnym czynnikiem jest informacja – trzeba umieć odróżnić prawdziwe informacje od fake newsów, których jest coraz więcej. Ostatnią rzeczą jest odrabianie pracy domowej – powinniśmy uczyć się na swoich błędach i nie popełniać ich drugi raz. Buffett inwestuje tylko w firmy, które wcześniej dokładnie przebada. W innym przypadku wie, że jest z góry skazany na porażkę.

Buffett uważa, że najważniejszą cechą inwestora jest temperament, nie intelekt. Skuteczny inwestor nie koncentruje się na ani byciu z tłumem, ani przeciwko niemu.

Ważnym aspektem jest również dyscyplina i konsekwencja – zarówno w dobrych, jak i złych czasach, Buffett pozostaje skupiony na swoich celach. Rzadko zmienia swoją długoterminową strategię inwestycyjną pod wpływem emocji, bez względu na to, co robi rynek.

Jakiś czas temu popularny inwestor dzielił się również poradami skierowanymi do rodziców, którzy chcieliby wychować przyszłych inwestorów oraz przedsiębiorców. Jego 6 wskazówek w tym temacie znajdziesz w tym miejscu.

Solidny biznes to podstawa

“Jeśli biznes ma się dobrze, akcje w końcu za nim podążają” – tak brzmi druga zasada właściciela Berkshire Hathaway

Książka “The Intelligent Investor” autorstwa Benjamina Grahama – urodzonego w Wielkiej Brytanii amerykańskiego ekonomisty, profesora i inwestora, który jest również uważany za ojca inwestowania w wartość przekonała Buffeta, że zakup akcji jest równoznaczny z posiadaniem części przedsiębiorstwa. Kiedy więc szuka akcji, w które można zainwestować, wybiera te które mają korzystne perspektywy długoterminowe.

Czy firma ma spójną historię operacyjną? Czy ma dominujący model biznesowy? Czy biznes generuje wysokie i trwałe marże zysku? Jeśli cena akcji spółki jest niższa od oczekiwań co do jej przyszłego rozwoju to jest to znak, że możemy się w nią zaopatrzyć.

Buffett nigdy niczego nie kupuje, chyba że potrafi spisać swoje powody, dla których zapłaci określoną cenę za akcję danej firmy. Zaleca się, aby wszyscy inwestorzy robili to samo.

Cena spółki jest jedną z jej podstaw

Trzecim słynnym powiedzeniem miliardera jest: “O wiele lepiej kupić wspaniałą firmę po uczciwej cenie, niż uczciwą firmę po wspaniałej cenie”.

Warren Buffett jest znany z tego, że lubi kupować wysokiej jakości akcje po jak najniższych cenach. Nawet podczas kryzysu finansowo-gospodarczego w latach 2007-2008 gromadził ogromne długoterminowe inwestycje, lokując miliardy w takie firmy jak General Electric czy Goldman Sachs – jak się później okazało w dłuższej perspektywie czasu bardzo mu się to opłaciło.

Jego zdaniem skuteczny inwestor powinien ustalić kryteria, których się będzie trzymał przy poszukiwaniu spółki. Najlepsze są jego zdaniem firmy, które oferują trwały produkt lub usługę, a także mają solidne dochody operacyjne i gwarantują wysokie zyski. Znalezienie właściwej firmy po właściwej cenie jest kluczowe. Ostatnim etapem jest zakup spółki i oczekiwanie na zwrot inwestycji.

Z kolei jak długo powinna trwać nasza inwestycja? Warren Buffett podkreśla, że jeśli nie czujesz się komfortowo posiadając akcje przez 10 lat, nie powinieneś ich posiadać przez 10 minut.

Warto zapoznać się również z radami Wyroczni z Omaha odnośnie radzenia sobie z oszczędnościami w trakcie pandemii Covid-19. Zasada jest prosta: nie zadłużaj się, trzymaj się długoterminowego planu, ucz się rynków i pamiętaj o zabezpieczeniu przyszłości.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here