Naga Markets

Co zrobić, kiedy rynki wahają się po kilkanaście lub kilkadziesiąt procent tygodniowo? Reagować, czekać, kupować a może sprzedawać? Eksperci z długoletnim stażem na rynku zapytani o to, co w takich momentach robić są zgodni: poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje. Dobrze podjęta decyzja inwestycyjna to nie sport a raczej maraton dla zysków portfela.

  • Wielu inwestorów teraz zastanawia się co dalej, kiedy rynki przechodzą silne wahania
  • Zmienność na rynkach jest wielka, a akcje często i rosną po kilkadziesiąt procent
  • Eksperci radzą jednak, aby wstrzymać się od emocjonalnych decyzji
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Pamiętaj o zasadzie Buffetta

Chociaż inwestor-legenda, Warren Buffett udzielił wiele rad początkującym (i nie tylko) inwestorom, to jedną z podstawowych zasad jest odcinanie się od chwilowych wahań. Jak już nie raz wspominaliśmy, Benjamin Graham, mentor Buffetta, nauczył go wiele o inwestowaniu w wartość, ale jedną z podstawowych prawd było analizowanie akcji jako przedsięwzięcia i nie reagowanie na krótkoterminowe wahania notowań akcji.Teraz Warren Buffett, Jack Bogle i inni finansiści przypominają, że obecny okres na rynkach należy właśnie do takiego, którego trzeba “przefiltrować” przez pryzmat powyższej zasady. Kiedy wielu inwestorów oszczędzających na emeryturę może zastanawiać się, co robić na tak burzliwym rynku, Warren Buffett powiedział, to samo co przed laty: Nie przejmować się tym zbytnio i poczekać na ustabilizowanie sytuacji.

wykres Kurs indeksu S&P 500 20.05.2022
Kurs indeksu S&P 500 20.05.2022

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Wyrocznia z Omaha dodał, że inwestorzy, którzy kupują “dobre firmy” z czasem zobaczą rezultaty 10, 20 i 30 lat później. “Jeśli będą próbować kupować i sprzedawać akcje pod wpływem chwilowych wahań, nie będą mieli zbyt dobrych wyników” – powiedział dodając: “W inwestowaniu pieniądze zarabia się na posiadaniu dobrych spółek przez długi okres czasu. Właśnie to ludzie powinni robić z akcjami“.

Podobnie jak Buffett, inwestor Jack Bogle również zalecał w ostatnim czasie strategię “kup i trzymaj”. Wcześniej powiedział CNBC, że najlepszym sposobem inwestowania jest kupowanie akcji i trzymanie ich w portfelu, ponieważ “emocje całkowicie cię pokonają“, jeśli będziesz próbował sprzedać swoje pakiety, aby uniknąć strat i wrócić do nich później. Dla większości inwestorów, próby reagowania na trendy rynkowe mogą przynieść odwrotny skutek, mówią eksperci.

Autor poleca również:

NED

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here