Naga Markets
Warren Buffett i 5 spółek, w które miliarder obecnie najwięcej inwestuje
Warren Buffett, zwany jest często Wyrocznią z Omaha

To co uczynił Warren Buffett w ciągu ponad pięciu dekad jako inwestor, czyni go absolutną gwiazdą rocka na Wall Street. Dla przypomnienia: w latach 1965-2020 akcje Berkshire Hathaway zyskiwały średnio 20% rocznie – benchmark S&P 500 przyniósł całkowity roczny zwrot (wliczając dywidendy) w wysokości „tylko” 10,2%.

Ta różnica 9,8 punktu procentowego może nie brzmi imponująco, ale według ostatniego biuletynu dla akcjonariuszy spółki, oznacza to łączny zysk z akcji Berkshire Hathaway w wysokości prawie 2 800 000%! A skoro o akcjach mowa – sprawdźmy na które spółki Wyrocznia z Omaha stawia teraz.

  • Apple obecnie zajmuje największą część portfela inwestora
  • Wyrocznia z Omaha posiada również akcje Coca-Coli, której pakiet znajduje się w Berkshire Hathaway od 33 lat
  • Pozostałymi spółkami Warrena Buffetta są: Bank of America, American Express oraz Kraft Heinz

Warren Buffett i 5 spółek, które zajmują łącznie 71% wartości jego portfela inwestycyjnego

Strategia inwestycyjna Buffetta zawsze polegała na kupowaniu spółek, które mają trwałą przewagę konkurencyjną i trzymaniu się tych inwestycji przez długi czas. Które z nich królują obecnie w portfelu miliardera?

Apple: 110 miliardów dolarów

Nawet po tym, jak Berkshire nieznacznie zmniejszyło swoją pozycję na królu branży technologicznej, Apple stanowi znaczącą część portfela inwestycyjnego Buffetta. Na dzień 28 marca spółka stanowiła 38% zainwestowanych aktywów Berkshire Hathaway i jest w posiadaniu spółki od pięciu lat.

Buffett żartobliwie określa Apple jako trzeci biznes Berkshire. Gigant wyrósł na największą spółkę publiczną w USA, olśniewając swoją innowacyjnością i budując więź z konsumentami. Wystarczy spojrzeć na kolejki, które owijają się wokół Apple Stores za każdym razem, gdy debiutuje nowy iPhone.

Notowania Apple, zakres 5l, źródło: Stooq.pl

W ostatnim kwartale firma Apple wygenerowała więcej przychodów z iPhone’ów niż kiedykolwiek wcześniej i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się zmienić w najbliższym czasie, ponieważ firma stale zwiększa swoje marże operacyjne, jednocześnie zyskując nowych klientów na całym świecie.Bank of America: 40 miliardów dolarów

Bossa

Chociaż Berkshire jest tylko – technicznie rzecz biorąc – zwykłym akcjonariuszem Bank of America (BofA) od trzeciego kwartału 2017 roku, Buffett miał do czynienia z BofA przez prawie dekadę. Miliarder zamienił akcje uprzywilejowane spółki zakupione w sierpniu 2011 roku, na akcje zwykłe w 2017 roku.

Akcje bankowe to prawdopodobnie ulubione miejsce Buffetta do lokowania pieniędzy swojej firmy. Mimo że banki należą do branż cyklicznych, są one naturalnymi maszynami do zarabiania pieniędzy w okresach ekspansji gospodarczej. Ponieważ recesje są mierzone w miesiącach, a ekspansje często trwają wiele lat, akcje banków są przygotowane na długoterminowy sukces.

Notowania Bank of America, zakres 5l, źródło: Stooq.pl

Wyjątkowość Bank of America polega na tym, że jest on najbardziej wrażliwy na stopy procentowe spośród banków typu money-center. Oznacza to, że gdy stopy procentowe zaczną rosnąć, wzrost przychodów z odsetek Bank of America przyniesie zdecydowanie większe korzyści w porównaniu z innymi dużymi bankami.Bank of America wykonał również świetną robotę w zakresie redukcji kosztów pozaodsetkowych poprzez konsolidację swoich oddziałów i zachęcanie klientów do korzystania z bankowości internetowej lub aplikacji.

American Express: 21,8 miliarda dolarów

Spółka finansowa American Express jest nieprzerwanie w posiadaniu Berkshire Hathaway od około 28 lat. Jest to trzecia spółka o najdłuższym stażu w portfelu Berkshire.

Teza kupna American Express jest bardzo podobna do BofA. Buffett liczy na to, że amerykańska gospodarka z czasem będzie się rozwijać, co doprowadzi do wzrostu opłat za przetwarzanie danych dla American Express, a także da możliwość zgarnięcia przychodów z odsetek i opłat za karty kredytowe.

Notowania American Express, zakres 5l, źródło: Stooq.pl

Jedną z bardziej fascynujących rzeczy w American Express jest jej zdolność do pozyskiwania bardziej zamożnych klientów. Złota lub platynowa karta American Express, której historia sięga już dziesięcioleci, wciąż przyciąga klientów w sposób, który niewiele innych marek kart kredytowych oferuje. Dzięki nim, zamożni posiadacze kart są mniej podatni na wstrząsy spowodowane zakłóceniami gospodarczymi. Teoretycznie, powinno to pomóc American Express w przejściu przez przyszłe recesje lepiej w porównaniu do większości kredytodawców korzystających z usług innych firm.Coca-Cola: 21,2 mld dolarów

Tak się składa, że Coca-Cola jest najdłużej, bo aż 33 lata, posiadanym przez Berkshire Hathaway pakietem akcji i na razie nic nie wskazuje na to, że Buffett zamierza w najbliższym czasie sprzedać te 400 mln akcji.

Czasy świetności Coli mogą należeć do przeszłości, ale jej pozycja jako światowego lidera w branży napojów bezalkoholowych jest niemal bezkonkurencyjna. Obecnie znajduje się we wszystkich krajach świata z wyjątkiem dwóch (Kuba i Korea Północna) i posiada w swoim portfolio ponad 20 marek, z których każda przynosi rocznie 1 miliard dolarów lub więcej. Co więcej, Coca-Cola kontroluje około 20% rynku napojów chłodzących w krajach rozwiniętych i 10% rynku napojów chłodzących na rynkach krajów wschodzących (Emerging Markets).

Notowania Coca-Cola, zakres 5l, źródło: Stooq.pl

Sukces Coca-Coli jest również funkcją jej doskonałego marketingu. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która zdziałała cuda, by utrzymać zaangażowanie konsumentów. Coca-Cola znana jest głównie ze świątecznych reklam, nie boi się korzystać z mediów społecznościowych, aby dotrzeć do nowego pokolenia konsumentów, i ma armię znanych ambasadorów w swojej marce.

Kraft Heinz: 13 miliardów dolarów

Wreszcie, jest firma Kraft Heinz, która może być największym błędem w portfelu Berkshire Hathaway. Przy wartości 13 miliardów dolarów, Kraft Heinz stanowi około 4,5% zainwestowanych aktywów Berkshire.

Buffett otwarcie przyznał, że Heinz przepłacił za Kraft Foods w 2016 roku, co doprowadziło do powstania połączonej firmy z ogromnym długiem i wartością firmy w bilansie. Sama spółka przyznała się w 2019 roku do  swoich błędów. Obciążenie firmy długiem ograniczyło jej wysiłki na rzecz innowacji i zwiększenia marketingu.

Notowania Kraft Heinz, zakres 5l, źródło: Stooq.pl

Jeśli istnieje jakiś pozytyw, to jest nim fakt, że pandemia koronawirusa okazała się dobra dla firm produkujących dobra konsumpcyjne, m.in. takich jak Kraft Heinz. W czasach, gdy ludzie częściej niż kiedykolwiek pozostają w domu, popyt na szybkie i łatwe posiłki gwałtownie wzrósł. Znane marki i przyprawy firmy Kraft Heinz wyróżniają się na półkach sklepowych wśród wielu pokoleń kupujących.

Na razie Buffett i jego zespół nie zmieniają swojej pozycji w Kraft Heinz. Berkshire Hathaway posiada ponad 325 milionów akcji wspomnianej spółki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs polskiego złotego | kurs funta | kurs akcji lotos | cena dolara online | rekomendacje giełdowe |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWig20 stracił w I kwartale nowego roku 2,28%. Spora zmienność na rynkach
Następny artykułSescom po raz pierwszy wypłaca dywidendę w wysokości 40 gr za akcję! Rozmowa z prezesem spółki
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here