Naga MarketsWarren Buffett i 4 spółki, które przynoszą inwestorowi 3,1 mld dolarów rocznego dochodu z dywidendyNiewielu inwestorów odniosło taki sukces w długim okresie jak Warren Buffett z Berkshire Hathaway. Od momentu objęcia stanowiska prezesa zarządu w 1965 roku, doprowadził on akcje swojej spółki do średniej rocznej stopy zwrotu na poziomie 20%. Uwzględniając roczny zwrot z akcji klasy A, mówimy o łącznym zysku zbliżającym się do 3 400 000%.

  • W tym roku Berkshire Hathaway ma zebrać ponad 5 mld dolarów w postaci dywidendy, a ponad połowa zysku pochodzi z tylko czterech udziałów
  • Łącznie, te cztery akcje wypłacą firmie Buffetta w ciągu najbliższego roku nieco ponad 3,1 mld USD w formie dywidendy.
  • Akcje dywidendowe odegrały kluczową rolę w długoterminowym sukcesie Wyroczni z Omaha.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Warren Buffett stawia na firmy, które dobrze rozumie

Istnieje wiele powodów, dla których Buffett jest inwestorem odnoszącym sukcesy. Na przykład, kupuje udziały w firmach, które dobrze rozumie i często koncentruje się na spółkach, które mają wyraźną i trwałą przewagę konkurencyjną. Jednak największym elementem układanki sukcesu Wyroczni z Omaha może być jego zamiłowanie do akcji dywidendowych.W tym roku Berkshire Hathaway ma zebrać ponad 5 mld dolarów w postaci dywidendy. Buffett i jego zespół inwestycyjny uzyskają nieco ponad 3,1 mld USD z zaledwie czterech akcji.

Bank of America: 867 595 685 dolarów

Złotą gęsią Buffetta na froncie dywidendowym jest Bank of America. Posiadając ponad 1 mld akcji w portfelu Berkshire Hathaway, podstawowa roczna wypłata z BofA w wysokości 0,84 USD przyniesie prawie 868 mln USD dochodu z dywidendy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Bank of America jest czymś, co można nazwać prototypową akcją Buffetta. Podobnie jak większość akcji banków, jest to spółka cykliczna, która jest przygotowana do czerpania korzyści z długich okresów ekspansji gospodarczej. Nawet jeśli recesje są nieuniknioną częścią cyklu gospodarczego, zazwyczaj trwają one tylko kilka miesięcy lub kilka kwartałów. Dla porównania, okresy ekspansji są mierzone w latach i pozwalają BofA rozwijać się w podstawowych segmentach wzrostu, takich jak kredyty i depozyty.

Tym, co sprawia, że Bank of America jest obecnie tak intrygującą inwestycją, jest jego wrażliwość na stopy procentowe. Żaden bank typu money-center nie widzi, że jego potencjał dochodów z odsetek zmienia się w górę lub w dół bardziej z powodu zmian w krzywej rentowności stóp procentowych. Według firmy, równoległe przesunięcie krzywej dochodowości stóp procentowych o 100 punktów bazowych zwiększyłoby dochody odsetkowe netto o około 8 mld dolarów w ciągu 12 miesięcy. Kiedy stopy procentowe nieuchronnie wzrosną, ten dodatkowy dochód netto z odsetek trafi bezpośrednio do wyniku finansowego.

Na koniec warto wspomnieć, że Bank of America wykonał świetną robotę w zakresie cyfryzacji. Ponieważ więcej osób niż kiedykolwiek korzysta z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnych, BofA był w stanie skonsolidować niektóre ze swoich oddziałów i poprawić wyniki operacyjne.

Occidental Petroleum (akcje uprzywilejowane): 800 000 000 dolarów

Chociaż nie zobaczysz ich wymienionych w portfelu Berkshire Hathaway, firma Buffetta jest właścicielem akcji uprzywilejowanych o wartości 10 mld dolarów od firmy naftowo-gazowej Occidental Petroleum.

invest

Jeszcze w 2019 roku Berkshire Hathaway zapewnił finansowanie w wysokości 10 mld dolarów, aby Occidental mógł nabyć Anadarko Petroleum, o które zabiegał również zintegrowany gigant naftowy i gazowy Chevron. W zamian za przekazanie 10 mld dolarów firma Buffetta otrzymała 100 tys. uprzywilejowanych akcji Occidental Petroleum, każda o wartości 100 tys. dolarów.

Co najważniejsze, te akcje uprzywilejowane przynoszą dochód w wysokości 8% rocznie. Chociaż to, czy dywidenda zostanie wypłacona w gotówce, czy też w postaci wyemitowanych akcji Occidental Petroleum, pozostaje prerogatywą Occidental, Buffett i jego zespół mają możliwość pobierania tej wypłaty przez co najmniej dekadę.

Należy zauważyć, że z tą transakcją wiążą się również warranty na zakup do 80 mln akcji Occidental Petroleum po cenie 62,50 dolarów za akcję. Chociaż obecnie cena akcji Occidental jest znacznie niższa od tego poziomu, trwałe odbicie cen ropy i udane zmniejszenie dźwigni finansowej w bilansie może sprawić, że te warranty staną się za kilka lat opłacalne.

Pomimo tego, że Buffett i jego zespół sprzedają swoje udziały w Occidental Petroleum, jest całkiem oczywiste, że nie mają ochoty rozstawać się z tym najwyższym jak na inflację zwrotem w wysokości 8% rocznie z akcji uprzywilejowanych.

Apple: 798 652 590 dolarów

Tak zwany „trzeci biznes” Berkshire Hathaway jest kolejnym źródłem dużych dochodów z dywidendy. Król innowacji, Apple, największy udział w portfelu Buffetta, przynosi Berkshire prawie 799 mln dolarów rocznie.

Sukces Apple jest odzwierciedleniem niesamowitej lojalności konsumentów wobec firmy, jej dominacji w niektórych kategoriach oraz innowacyjności. Na przykład, jest to najbardziej dominujący dostawca smartfonów w Stanach Zjednoczonych. Według danych firmy badawczej Counterpoint Research, w ciągu ostatnich trzech kwartałów sprzedaż iPhone’a stanowiła od 53% do 65% udziału w rynku smartfonów w Stanach Zjednoczonych. To ponad dwukrotnie więcej niż jego najbliższy konkurent, Samsung. Nic więc dziwnego, że podczas wprowadzania na rynek nowych modeli, wokół sklepów Apple gromadzą się prawdziwe tłumy.

Jednak przyszłość Apple leży w usługach i subskrypcjach. Dlatego CEO Tim Cook nadzoruje długoterminową transformację, która będzie stanowić w przyszłości dla platformy podwyższenie marży. Docelowo, usługi powinny ograniczyć nierównomierność przychodów związanych z cyklami produktowymi i poprawić długoterminowe marże operacyjne.

W przypadku Apple często pomija się fakt, jak wielką gwiazdą jest spółka pod względem zwrotu kapitału. Od czasu przywrócenia kwartalnej dywidendy latem 2012 roku, Apple zwiększył jej wypłatę o 132%. Co więcej, od rozpoczęcia programu odkupu akcji własnych w 2013 roku, Apple wydało około 380 mld dolarów na odkupienie 10,6 mld własnych akcji zwykłych. Innymi słowy, akcjonariusze Apple są nagradzani na wiele sposobów.

Coca-Cola: 672 000 000 dolarów

Czwartą i ostatnią wspomnianą akcją Buffetta, która co roku przynosi ogromne dochody z tytułu dywidendy, jest spółka Coca-Cola. Jest ona najdłużej posiadaną przez Buffetta spółką, bo aż 33 lata.

Stała i rosnąca rentowność Coca-Coli jest funkcją kilku czynników. Po pierwsze, firma działa w oparciu o niesamowitą różnorodność geograficzną. Z wyjątkiem Korei Północnej i Kuby, Coke sprzedaje swoje produkty w każdym innym kraju na świecie. Oznacza to, że recesja w kilku krajach nie musi zaszkodzić jej zyskom.

Co więcej, Coca-Cola posiada 20% udziału w rynku napojów chłodzących na rynkach rozwiniętych oraz 10% udziału w rynku napojów chłodzących sprzedawanych na rynkach wschodzących. Taka pozycja pozwala jej generować mnóstwo przewidywalnych przepływów pieniężnych z rynków rozwiniętych, jednocześnie opierając się na szybszym potencjale wzrostu rozwijających się rynków. Łącznie firma posiada ponad 20 globalnych marek, które przynoszą co najmniej 1 mld dolarów rocznej sprzedaży.

Globalna świadomość marki Coli jest również trudna do pobicia. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która w przeszłości nie miała problemów z przekraczaniem różnic pokoleniowych, aby dotrzeć do konsumentów. Mając do dyspozycji wszystko, od świątecznych powiązań w marketingu w mediach społecznościowych do akcji promocyjnych z udziałem największych gwiazd, pozycja Coke jest tak stabilna, jak tylko może być w dziale zysków. Być może właśnie dlatego podnosiła swoją podstawową roczną wypłatę przez 59 lat z rzędu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: najniższy kurs franka | warren buffett | dow jones wykres | alior kurs | orlen kurs akcji | kurs orange | allegro giełda |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here