Naga Markets



Warren Buffett i 10 najbardziej nietrafionych inwestycji w jego karierzeWarren Buffett to legendarny inwestor z Omaha, którego obecny majątek szacowany jest na poziomie 108 miliardów dolarów. Oprócz analitycznego myślenia i umiejętnością podejmowania dobrych decyzji inwestycyjnych, wielką zaletą inwestora jest również fakt, że potrafi przyznawać się do popełnionych błędów. Dzięki swojej uczciwości, zyskał on podziw w szerokiej branży związanej ze światem rynków finansowych, a jego wypowiedzi uznawane są za najbardziej wiarygodne. Sprawdźmy zatem jakie były największe błędy inwestycyjne miliardera i co on sam o nich sądzi.

Warren Buffett i lista wszech czasów jego najgorszych inwestycji

Warren Buffett to 90-letni inwestor, która w swojej branży spędził już wiele dekad. Jego strategia  skupia się na długoterminowym inwestowaniu w wartość danych spółek. W długim horyzoncie czasu jego filozofia sprawdza się znakomicie – akcje wybierane przez miliardera przewyższały amerykańskie indeksy, takie jak S&P 500 o blisko 10% pod względem skumulowanego rocznego zysku w latach 1965-2020.  Czy wynik ten mógł być w ostatnich latach jeszcze lepszy? Z pewnością. Sprawdźmy, które spółki okazały się nietrafionymi inwestycjami Warrena Buffetta i przyniosły mu miliardowe straty.



10. ConocoPhillips

ConocoPhillips jest firmą z sektora energetycznego z siedzibą w Teksasie, została założona w 1875 roku. W ciągu ostatniego roku jej akcje zwróciły inwestorom imponujące 42%. Spółka zajmuje się głównie poszukiwaniem surowców, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Warren Buffett kupił udziały w spółce w 2008 roku, kiedy ceny ropy były rekordowo wysoki, dokonując inwestycji wartej wówczas 7 miliardów dolarów.

Jednak akcje spółki wkrótce spadły wraz ze spadkiem cen ropy naftowej. Efekt? Inwestor stracił na tej transakcji prawie 2 miliardy dolarów, w momencie kiedy pozbył się jej udziałów. Wkrótce po tym właściciel Berkshire Hathaway stwierdził, że kupując akcje dał się porwać euforii związanej z rosnącymi cenami ropy.

9. The Kraft Heinz Company

The Kraft Heinz Company to firma z siedzibą w Chicago, która sprzedaje produkty spożywcze i napoje. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy akcje spółki oferowały inwestorom zwroty przekraczające 35%. The Kraft Heinz Company powstała w wyniku sponsorowanej przez samego Buffetta fuzji Kraft i Heinz w 2015 roku. Miliarder posiada 26% udziałów w gigancie spożywczym, który nabył wcześniej za 9,8 miliarda dolarów.

W 2009 roku podczas wywiadu ze stacją CNBC, inwestor przyznał, że popełnił błąd z The Kraft Heinz Company kupując po zbyt wysokiej cenie za biznes, który już wtedy był przewartościowany i został uderzony ze strony innych detalistów. Do 2019 roku spółka straciła blisko połowę swojej wartości do momentu ponownego zakupu akcji przez inwestora. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, można stwierdzić, że inwestor jest w zyskownej pozycji, biorąc pod uwagę wypłaty dywidendy oraz zyski kapitałowe.

Spośród funduszy hedgingowych śledzonych przez Insider Monkey, firma inwestycyjna Warrena Buffetta -Berkshire Hathaway – jest wiodącym udziałowcem Kraft Heinz Company z 325 milionami akcji o wartości ponad 13 miliardów dolarów.

8. Tesco PLC

Tesco PLC to brytyjski detalista z branży spożywczej założony w 1919 roku. Zajmuje ósme miejsce na naszej liście najgorszych inwestycji Warrena Buffetta wszech czasów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje zwróciły inwestorom ponad 4%. Buffett po raz pierwszy zainwestował w detalistę spożywczego w 2006 roku, kupując „niewielki” pakiet akcji spółki za ponad 320 mln dolarów. Następnie przez kilka kolejnych lat zwiększał swoje udziały, wydając w pewnym momencie ponad 2,3 mld dolarów na dodatkowe akcje spółki, pomimo kilku ostrzeżeń dotyczących zysków.

Jednak gdy Tesco PLC zaczęło zgłaszać problemy księgowe, a cena akcji gwałtownie spadała od 2013 roku, Buffett zaczął pozbywać się akcji. W 2015 roku, w liście do akcjonariuszy, Buffett przyznał, że popełnił błąd, sprzedając akcje zbyt późno. Straty Berkshire wyniosły 444 miliony dolarów.

7. U.S. Bancorp

U.S. Bancorp jest bankową spółką holdingową z siedzibą w Minnesocie, założoną w 1968 roku. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy akcje spółki zwróciły inwestorom ponad 56%. Buffett posiada ponad 129 milionów akcji firmy o łącznej wartości ponad 7 miliardów dolarów. Stanowi to blisko 2% portfela inwestycyjnego Berkshire Hathaway. W pierwszym kwartale 2021 roku Buffett zmniejszył swoją pozycję w firmie U.S. Bancorp o ponad 1%.

Pozbywając się części udziałów spółki, Buffett realizował szerszą strategię, w ramach której w tym okresie pozbył się wielu kluczowych akcji spółek finansowych ze swojego portfela. Łączna stopa zwrotu z banku od blisko dwóch dekad nie jest lepsza od rynku, ale Buffett nadal trzyma się akcji.

6. International Business Machines Corporation

International Business Machines Corporation to nowojorska firma produkująca sprzęt komputerowy założona w 1911 roku. Akcje zaoferowały inwestorom zwrot przekraczający 23% w ciągu ostatniego roku. Buffett zaczął inwestować w International Business Machines Corporation w 2011 roku, kupując 64 miliony akcji za ponad 10 miliardów dolarów, które następnie utrzymywał przez kilka kolejnych lat.

Przejście na chmurę z tradycyjnych rozwiązań IT znacznie uderzyło firmę International Business Machines Corporation. Na początku Buffett upierał się, że spółka przetrwa burzę, lecz z czasem zmienił swój scenariusz i 2017 roku zaczął pozbywać się jej udziałów. W momencie sprzedaży, akcje firmy technologicznej spadły o ponad 18% od momentu jej zakupu przez właściciela Berkshire Hathaway. Dla porównania, w tym samym okresie indeks S&P 500 zyskał 116% wzrostu.

Zobacz również: Inwestuj w wartość jak Benjamin Graham i Warren Buffett

5. Anheuser-Busch InBev SA/NV

Anheuser-Busch InBev SA/NV to firma z siedzibą w Belgii, która produkuje i sprzedaje różnego rodzaju napoje. Podczas sprzedaży akcji Buffett był drugim co do wielkości udziałowcem firmy. Jej udziały wynosiły wówczas blisko 5% portfela Berkshire w tamtym czasie i warte ponad 2 miliardy dolarów. Buffett zarobił 1,36 miliarda dolarów na sprzedaży akcji wczesnym latem 2008 roku.

W sierpniu 2008 r. Buffett wystąpił w CNBC i powiedział, że popełnił błąd sprzedając akcje Anheuser-Busch InBev SA/NV.

4. Graham Holdings Company

Graham Holdings Company jest spółką holdingową z siedzibą w Wirginii, założoną w 1947 roku. W ciągu ostatniego roku akcje spółki zwróciły inwestorom ponad 88%. Buffett po raz pierwszy kupił jej udziały na początku swojej kariery, we wczesnych latach 70-tych. Utrzymywał akcje spółki w swoim portfelu przez prawie 44 lata, po czym w 2018 roku pozbył się ich znacznej części. 44-letnia pozycja nie przyniosła Berkshire znaczących zysków, w porównaniu do innych spółek, które inwestor posiadał przez tak długi okres czasu.

Warto również wspomnieć, że Graham Holdings Company była największą inwestycją Buffetta związaną z papierowymi gazetami, a wyjście inwestora reprezentowało zmianę zachodzącą w szerszym świecie biznesu w kierunku oferty cyfrowej.

3. Sanofi

Sanofi to francuska firma farmaceutyczna założona w 2004 roku, która otwiera podium najbardziej nietrafionych inwestycji Warena Buffetta. Jej akcje zwróciły inwestorom ponad 10% od początku roku. Buffett po raz pierwszy wykazał zainteresowanie spółką w 2006 roku, kiedy to kupił ponad 480 tysięcy akcji po cenie około 45 dolarów za akcję. Następnie w kolejnych miesiącach i latach zwiększał swój udział w firmie, aż do momentu zawrócenia jej kursu. W pierwszym kwartale 2018 roku zmniejszył swój udział w gigancie farmaceutycznym o 4,6% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Sanofi nie radziło sobie tak dobrze, jak Buffett na początku przypuszczał. W 2019 roku pięcioletnia stopa zwrotu dla giganta farmaceutycznego wyniosła -20%.

2. PNC Financial Services Group Inc.

PNC Financial Services Group, Inc. to holding bankowy z siedzibą w Pensylwanii, założony w 1845 roku. Znajduje się na drugim miejscu listy najgorszych inwestycji Warrena Buffetta wszech czasów. W ciągu ostatniego roku akcje zwróciły inwestorom ponad 75%. Buffett zaczął inwestować w firmę pod koniec 2018 roku, powoli zwiększając swój udział w latach 2019 i 2020 do blisko 10 milionów akcji, zanim w drugim kwartale 2020 roku zdołał wyłuskać 41% z nich w związanej z bankiem czystce ze swojego portfela.

Pod koniec czwartego kwartału 2020 roku Buffett sprzedał swoje pozostałe udziały spółki. Była to dość nietypowa aktywność inwestora wokół tego holdingu bankowego, ponieważ jak wiemy, jest on znany z długiego trzymania pozycji w swoim portfelu.Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku, 39 funduszy hedgingowych w bazie Insider Monkey posiadało udziały o łącznej wartości 418 milionów dolarów w The PNC Financial Services Group, Inc., co oznacza wzrost z 35 w poprzednim kwartale o wartości 188 mln USD.

1. Berkshire Hathaway

Przechodzimy do długo wyczekiwanego pierwszego miejsca, której zajmuje… Berkshire Hathaway. Berkshire Hathaway to spółka holdingowa z siedzibą w Nebrasce, założona w 1839 r. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy akcje spółki zwróciły inwestorom ponad 57%. Buffett po raz pierwszy kupił udziały w Berkshire Hathaway w 1962 roku, kiedy firma była jeszcze spółką tekstylną. W 1965 roku przejął kontrolę nad całym przedsiębiorstwem. W tamtym czasie firma była wyceniana na około 22 miliony dolarów.

Buffett nadal starał się pracować nad podstawową działalnością tekstylną Berkshire Hathaway przez następne dwie dekady, aż w końcu w 1985 roku poddał się i zamknął firmę. W 2010 roku, w wywiadzie dla CNBC, Buffett przyznał, że kupił kontrolę nad firmą z przekory, a posunięcie to okazało się kosztować około 200 miliardów dolarów!

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: 11bit kurs | benefit akcje | bitcoin prognozy | bitcoin notowania | btc prognozy | kurs liry tureckiej | kurs livechat |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here