Naga MarketsWarren Buffett

Urodzony 30 sierpnia 1930 w Omaha amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Dzięki wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. Przez sympatyków nazywany jest często „Wyrocznią z Omaha” lub „Mędrcem z Omaha”.


Historia sukcesu Wyroczni z Omaha

Warren Buffett przyszedł na świat w 1930 roku, kiedy na rynkach szalała Wielka Depresja. Jako młodzieniec bardzo szybko pokazał, że posiada smykałkę do interesów – pierwsze akcje nabył bowiem już w wieku 11 lat a więc zanim jeszcze Stany Zjednoczone dołączyły do walk w II Wojnie Światowej. W czasach nastoletnich rozwoził gazety oraz posiadał kilka własnych maszyn do pinballa rozstawionych w okolicznych restauracjach i punktach usługowych. Zanim skończył szkołę średnią był już posiadaczem mierzącej 40 akrów działki (w stanie Omaha).

Może Cię zainteresować: Czego dom Warrena Buffetta może nauczyć nas o sukcesie?

Legenda miejska głosi, że jeszcze w czasach młodzieńczych miał wywróżyć sobie zostanie milionerem przed trzydziestką. „Gdy nie osiągnę celu, rzucę się z najwyższego budynku w Omaha”.

Po ukończeniu studiów, Warren Buffett pracował w przedsiębiorstwie brokerskim ojca. W wieku 21 lat jego majątek wynosił skromne $20 tysięcy. Trzy lata później otrzymał propozycję pracy dla swojego mentora – Benjamina Grahama – który zaoferował roczną wypłatę na poziomie $12 tysięcy. Zgodnie z danymi Amerykańskiego Biura Cenzusowego w 1954 roku była to trzykrotność mediany zarobków przeciętnej amerykańskiej rodziny. Przykład ten pokazuje, że Buffett znalazł się na bardzo dobrej drodze do budowy swojego majątku. Zanim ukończył 26 lat posiadał już $140 tysięcy.

W wieku 30 lat zrealizował swój pierwszy cel – wartość jego majątku przekroczyła magiczną barierę miliona dolarów. Od tego czasu wszystko zaczęło przyspieszać – w wieku 35 lat posiadał już 26 milionów dolarów. Wykupił wtedy pakiet większościowy w Berkshire Hathaway i do 1968 roku pomnożył swój majątek do 104 milionów. Tuż przed osiągnięciem 40 roku życia jego zasoby zdecydowanie się skurczyły i były wyceniane na $25 milionów.

W wieku 43 lat Warren Buffet zaczął powoli odbijać od dołka. Przed końcem lat 70-tych ponownie zgromadził na swoim koncie około 67 milionów dolarów. Z roku na rok majątek Buffetta ponownie pomnażał się coraz dynamiczniej. Z 376 milionów w 1982 roku udało mu się uzyskać 620 milionów rok później. W wieku 56 lat Buffett po raz pierwszy mógł określić siebie mianem miliardera. W tym czasie jego miesięczne wynagrodzenie w Berkshire Hathaway wynosiło 50 tysięcy dolarów – czyli dwukrotnie więcej niż zarobki amerykańskiego gospodarstwa domowego w skali roku. Dokładnie 10 lat później (w wieku 66 lat) posiadał na swoim koncie już 16,5 mld USD.

Zobacz także: Ile zarabia Warren Buffett?

W przeciągu sześciu lat – od 66 do 72 roku życia – wartość netto majątku Buffeta została podwojona i wyniosła 35,7 mld USD. Okazuje się więc, że mimo, iż milionerem został on już przed 30-stką, to jednak 99% swojego majątku Buffet zdobył dopiero po swoich pięćdziesiątych urodzinach. Już wcześniej był multimilionerem, ale miliardy zaczął zarabiać dopiero po przekroczeniu pięćdziesiątki. Jak widać, nigdy nie jest za późno, żeby wejść na szczyt.

Warren Buffett cytaty

“Jeżeli nie masz zamiaru trzymać akcji spółki przez przynajmniej 10 lat nawet nie myśl o kupowaniu jej na 10 minut.”

“Możliwości pojawiają się nieczęsto. Kiedy pada złoto, wystaw wiadro, a nie naparstek.”

“Powiem Ci jak stać się bogatym. Zamknij drzwi. Bądź przerażony gdy pozostali są chciwi. Bądź chciwy gdy inni są przerażeni.”

“Historia uczy, że ludzie nie wyciągają z niej wniosków.”

“Naszym ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest nieskończoność.”

“Ryzyko bierze się z niewiedzy o tym co robisz.”

“Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie.”

W co inwestuje Warren Buffett?

W osiągnięciu sukcesu zapewne pomogło mu to, iż przez cały ten czas kierował się dwoma podstawowymi zasadami:

  • Nigdy nie trać pieniędzy
  • Nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden

Buffett mówi, że lepiej kupić wspaniałą firmę za uczciwą cenę niż uczciwą firmę za wspaniałą cenę. Niezależnie czy chodzi o akcje czy wakacje, lubi kupować wysoką jakość przy niskiej cenie. Uważa jednocześnie, że krótkoterminowe wahania cen nie odzwierciedlają podstawowej wartości przedsiębiorstwa. W jednym z ostatnich listów do akcjonariuszy zauważył, że wartość notowań wzrasta i spada „będąc pozornie niezwiązana z coroczną budową fundamentalnej wartości”

10% w obligacje reszta w fundusze indeksowe

Zdaniem Buffetta najbezpieczniejszym sposobem inwestowania pieniędzy jest przeznaczenie 10% środków na krótkoterminowe obligacje rządowe, natomiast pozostałych 90% na fundusze indeksowe.

Bezpieczeństwo, długoterminowość oraz jasne zasady są jednymi z największych zalet tego rodzaju inwestowania. W taki sposób działają instytucje, fundusze inwestycyjne oraz duzi indywidualni inwestorzy. Na pewno warto śledzić ich poczynania.

Największym błędem współczesnych inwestorów jest brak nawyków odnośnie właściwego oszczędzania. Oszczędzanie to nawyk. Dzisiejszym ludziom bardzo często go brakuje i chcą się jak najszybciej wzbogacić. Tak zbudowane fortuny są często roztrwaniane w tempie, w jakim były tworzone. Właśnie dlatego oszczędność jest jedną z największych cnót każdego inwestora.

Jeżeli inwestujesz w rzeczy, o których nie masz pojęcia to dokładnie tak jakbyś udał się do kasyna. Właśnie dlatego sam Buffett nigdy nie był wielkim sympatykiem inwestowania w technologię oraz linie lotnicze.

Warto także zaznaczyć, że Warren Buffet obiecał, iż po śmierci 99% jego majątku zostanie przekazane na cele charytatywne.

Pięć zasad inwestowania według Warrena Buffetta:

  1. Nie musisz być ekspertem, żeby osiągać satysfakcjonujące zwroty z inwestycji. Jednak nie oczekuj niemożliwych stóp zwrotu. Uznaj ograniczenia każdej inwestycji i nie komplikuj “keep it simple”.
  2. Nie skupiaj się na przyszłej produktywności aktywów. Nikt nie może dokładnie przewidzieć rentowności z inwestycji. Wystarczy zrozumieć jakie działania będzie należało podjąć z biegiem trwania inwestycji.
  3. Jeżeli ciągle skupiasz się na zmianach cen to spekulujesz. Ważne jest aby rozróżnić inwestowanie w produktywność aktywów od inwestowania w “mam nadzieję, że cena wzrośnie”.
  4. Skupiaj się na dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. W inwestycjach myślę tylko o tym co firma będzie produkować, na czym zarabiać, a nie jak zmienia się jej codzienna wycena. “Gry są wygrywane przez graczy, którzy skupieni są na boisku a nie wpatrzeni w tablicę z wynikami”. Jeżeli możesz cieszyć się weekendami nie myślać o cenach akcji, spróbuj tego samego w tygodniu.
  5. Formułowanie opinii makro na temat rynku albo słuchanie przewidywań na jego temat jest stratą czasu. A nawet może być niebezpieczne ponieważ zasłoni ci widok na to co jest naprawdę istotne. Zatem wycisz CNBC, Bloomberg TV, FOX Business. No chyba, że na antenie pojawia się Warren Buffett.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBrexit niestraszny Malcie. Wyspa to bezpieczna przystań dla kryptowalut
Następny artykułDokąd zmierzają pary EUR/USD i GBP/USD?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here