Naga Markets

Warren Buffett daje 10 przykładów tego, jak żyć oszczędnie w życiu codziennymPróbujesz zgromadzić oszczędności, spłacić długi i jak najlepiej wykorzystać swoje pieniądze? Może warto spróbować żyć jak miliarder – ale tylko wtedy, gdy tym miliarderem jest Warren Buffett. Dlaczego? Ponieważ Wyrocznia z Omaha ma dla nas coś więcej do zaoferowania niż tylko rady dotyczące inwestowania. Oto wskazówki Buffetta jak żyć oszczędnie w codziennym życiu.

Warren Buffett i 10 przykładów z jego życia, które pomogą nam w oszczędzeniu pieniędzy

1. Warren Buffett mieszka w tym samym domu, który kupił w 1958 rokuMiliarderzy mieszkają w rezydencjach, prawda? Ale nie Buffett. Właściciel Berkshire Hathaway mieszka w tym samym domu, który kupił w 1958 roku za kwotę wynoszącą 31,5 tys. dolarów, czyli równowartość około 285 tys. dolarów w 2020 roku. Buffett nie raz dawał znać podczas konferencji, że nie zamierza wystawiać swojego domu na sprzedaż czy go zamienić na inny.

Jeśli chcesz żyć jak Buffett rozważ kupno mniejszego domu niż ten, na który Cię stać. Zamiast płacić drogie raty kredytu hipotecznego, będziesz mógł przeznaczyć więcej swoich pieniędzy na oszczędności, emeryturę, wakacje bądź inwestycje.

2. Buffett zaczyna dzień od taniego śniadania

Możemy założyć, że miliarderzy jedzą drogie śniadania w najbardziej luksusowych restauracjach bądź zatrudniają prywatnego szefa kuchni, który może przyrządzić im wszystko czego zechcą i kiedy tylko zechcą. Nieprawda. Przyjęcie stylu Buffetta nie oznacza płacenia wysokich cen za codzienne tosty francuskie przygotowane w zaciszu własnego domu.Jeśli chodzi o jedzenie, miliarder jest znany z tego, że oszczędza pieniądze, wybierając fast-foody. W rzeczywistości, może on rozpocząć dzień od wycieczki do McDonald’s podczas pięciominutowej jazdy do pracy, donosi CNBC.

Jeśli czuje się bogaty, wydaje 3,89 dolara na kanapkę z bekonem, jajkiem i serem. Jeśli rynek jest w dołku, może wydać 3,19 dolara na kanapkę z kiełbasą, jajkiem i serem. W naprawdę kiepskim dniu kupuje dwa placki kiełbasy za 2,38 dolara, składa je razem i popija colą, którą sam sobie nalewa.

3. Buffett kupuje samochody po obniżonych cenach

Chociaż niektórzy prezesi firm jeżdżą samochodami wartymi miliony dolarów, Buffett prawdopodobnie jeździ czymś znacznie skromniejszym.

W filmie dokumentalnym BBC jego córka, Susie Buffett, powiedziała, że kupował samochody, które mógł dostać po obniżonych cenach – na przykład te, które zostały uszkodzone przez grad. Samochody zostały następnie naprawione i stały się stałym elementem stylu życia Buffettów.

Musicie wiedzieć, że on trzyma samochody, dopóki nie powiem mu: „To staje się żenujące – czas na nowy samochód” – powiedziała jego córka w filmie dokumentalnym.

Buffett opowiedział również w jednym z wywiadów w 2014 roku o swoich zwyczajach związanych z kupowaniem samochodów – lub ich braku.

Prawda jest taka, że przejeżdżam tylko około 3500 mil rocznie, więc nowy samochód będę kupował bardzo rzadko – powiedział inwestor.Pamiętaj o tym następnym razem, gdy będziesz szukał samochodu. Samochody mają tendencję do szybkiej deprecjacji, więc może to być lepsze dla Twoich finansów, jeśli spróbujesz zachować swój dobrze działający samochód tak długo, jak to możliwe – lub przynajmniej zdecydować się na zakup używanego samochodu zamiast nowego.

4. Buffett lubi niedrogie hobby

Zobowiązanie do życia jak Warren Buffett nie oznacza tylko pracy i żadnej zabawy. W końcu nawet miliarderzy mają swoje hobby. Jednak w porównaniu z innymi słynnymi prezesami, inwestorami i przedsiębiorcami, hobby Buffetta są o wiele bardziej przystępne. Na przykład, lubi on grać w brydża.

Jeśli gram w brydża, a obok mnie przechodzi naga kobieta, to nawet jej nie widzę – śmiał się Buffett podczas wywiadu w programie “Sunday Morning” w CBS News.

Tak, Buffett jest samozwańczym uzależnionym od brydża, a nawet można go złapać grającego w tę grę około 8 godzin tygodniowo, zgodnie z wywiadem Washington Post z 2017 roku.

Pewnego razu powiedziałem, że nie miałbym nic przeciwko pójściu do więzienia, gdybym miał odpowiednich trzech współtowarzyszy z celi, abyśmy mogli grać w brydża przez cały czas – powiedział również w wywiadzie.

Kiedy Buffett nie jest zajęty byciem potentatem biznesowym, można go spotkać grającego na ukulele i śpiewającego. Grał już dla inwestorów oraz na imprezach charytatywnych. Wideo, na którym gra na instrumencie z Gatesem, stało się nawet viralem po tym, jak zostało opublikowane na blogu Gatesa w 2016 roku.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw analiza | euro kurs online | kryptowaluta | dow | biomed lublin notowania spółki publiczne | maxitrade login | |

5. Buffett traktuje swoich przyjaciół dobrze, ale nie ekstrawagancko

Co można dać przyjacielowi, który jest jednocześnie miliarderem? Wieloletnia przyjaźń Buffetta z Gatesem jest legendarna. Z okazji 90. urodzin Buffetta, magnat Microsoftu wyjaśnił na swoim blogu, co sprawiło, że ich przyjaźń jest silna przez lata:

Ze wszystkich rzeczy, których nauczyłem się od Warrena, najważniejszą może być to, na czym polega przyjaźń. Osoba, którą zarówno podziwiam, jak i lubię – to idealny opis tego, co czuję do Warrena. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, mój przyjacielu – napisał Gates

Warto podkreślić, że Buffett nie zasłużył sobie na wdzięczność Gatesa poprzez okazałe i kosztowne gesty. Zamiast tego, chodzi po prostu o to, jak traktuje innych. W swoim wpisie na blogu z 2016 r. Gates podał przykłady tego, jak Buffett jest życzliwym i troskliwym przyjacielem, np. osobiście jedzie na lotnisko, aby odebrać Gatesa, gdy ten jest w rodzinnym mieście Buffetta, często dzwoni i wysyła pocztą wycinki wiadomości, które jego zdaniem spodobają się Gatesowi i jego żonie.

6. Buffett nie przepłaca za garnitury od projektantów

Buffett stroni od wysokiej klasy garniturów od projektantów. Zamiast tego, nosi wyłącznie garnitury stworzone przez chińskiego przedsiębiorcę szyjącego o imieniu Madam Li, którego poznał w 2007 roku.

Pasują idealnie. Dawno nie dostawałem komplementów na temat tego, jak wyglądałem, ale odkąd noszę garnitury Madame Li, cały czas je dostaję  – powiedział o garniturach w wywiadzie dla CNBC w 2017 roku.Wnioski: Wybieraj towary wysokiej jakości, które będą Ci służyć przez długi czas, zamiast kupować coś tylko dlatego, że jest do tego dołączona nazwa marki.

Zobacz również: Warren Buffett przewiduje wysoką inflację i dołącza do krytyków SPACs

7. Nawet Buffett kolekcjonuje kupony

Buffett udowadnia, że nawet miliarderzy wciąż doceniają okazję do zaoszczędzenia pieniędzy. W liście rocznym Billa i Melindy Gatesów z 2017 roku, Bill wspomniał o wycieczce, którą odbył z inwestorem, podczas której Buffett zapłacił za ich lunch w fast-foodzie za pomocą kuponów. Przedstawił nawet na to dowód fotograficzny.

Pamiętasz śmiech, gdy podróżowaliśmy razem do Hongkongu i zdecydowaliśmy się na lunch w McDonald’s? Zaproponowałeś, że zapłacisz, później dokopałeś się do kieszeni i wyciągnąłeś … kupony! Melinda właśnie znalazła to zdjęcie, które przypomniało nam to, jak bardzo cenisz sobie dobre transakcje – napisał Bill

Zaoszczędź na następnym zakupie – nawet jeśli jest to coś tak niedrogiego jak posiłek w McDonald’s – korzystając z obowiązujących zniżek, które możesz łatwo znaleźć na stronach z kuponami online.

8. Buffett pracuje w tym samym biurowcu od ponad 50 lat

Buffett pozostał w tym samym biurowcu, odkąd dołączył do Berkshire Hathaway w latach 60-tych.

To inny rodzaj miejsca. Mamy 25 osób w biurze i jeśli się cofniesz w czasie, to jest to dokładnie te same 25 osób. Dokładnie ci sami. W Berkshire nie mamy żadnych komitetów. Nie mamy działu public relations. Nie mamy działu relacji inwestorskich. Nie mamy głównego radcy prawnego. Po prostu nie zajmujemy się niczym, co ludzie robią tylko ze względu na formę – powiedział Buffett o siedzibie firmy w Omaha w filmie dokumentalnym HBO z 2017 roku “Becoming Warren Buffett”, donosi CNBC

Nawet jeśli nie jesteś właścicielem firmy, nadal możesz skorzystać ze sposobu myślenia Buffetta. Sprowadza się to do starego powiedzenia: Jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego.

9. Buffett myśli nieszablonowo, by zaoszczędzić pieniądze

W biografii biznesmena autorstwa Rogera Lowensteina, “Buffett: The Making of an American Capitalist”, autor twierdzi, że po urodzeniu pierwszego dziecka Buffett zamienił szufladę komody na miejsce do spania dla dziecka, zamiast wydawać pieniądze na kołyskę, donosi Forbes. Kiedy przyszło na świat drugie dziecko rodziny, pożyczył łóżeczko zamiast je kupować.

Być może zmuszanie dziecka do spania w szufladzie wydaje się nieco ekstremalne, ale to tylko przykład nieszablonowego myślenia. Wykorzystaj zasoby, które są już dostępne, aby zapobiec niepotrzebnym wydatkom.

10. Buffett ceni relacje z ludźmi ponad rzeczy materialne

Buffett wyjaśnił swój wybór oszczędnego życia podczas sesji pytań i odpowiedzi, którą przeprowadził w 2009 roku z grupą studentów szkoły biznesu.

Nie można kupić zdrowia i nie można kupić miłości. Jestem członkiem każdego klubu golfowego, w którym chcę być członkiem […] Wolę grać w golfa tutaj z ludźmi, których lubię, niż na najwspanialszym polu golfowym na świecie. […] Nie interesują mnie samochody, a moim celem nie jest wzbudzanie zazdrości u ludzi – powiedział Buffett

Słowa Buffetta potwierdzają, że powinniśmy dbać o relacje ze swoimi najbliższymi, a nawet największe skarby nie świecie nie zagwarantują nam, że dzięki nim zdobędziemy prawdziwych przyjaciół, dlatego warto się o nich troszczyć już teraz.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

3 KOMENTARZE

  1. Za reklamę, McDonald karmi go dożywotnio! ;D Tylko nie wiem, jak to możliwe, że jedząc ten syf, jeszcze żyje. Poza tym, centuś słowem ;D Ale jeśli dzieci miał furę lat temu, to były takie czasy, że nic nie było, więc szuflada zamiast kołyski była ok ;D

  2. Pierd@lenie o Szopenie. Do grobu kasy nie weźmie a zła dieta, stary dom czy spanie na byle czym to gwarantowany sposób na stratę kasy zamiast jej oszczędzanie. Druga sprawa – przeciętny Kowalski czy Smith nie kupując kawy na mieście może sobie oszczędzać na rower a nie na poważne, pomnażające majątek inwestycje…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj