Naga Markets

Jeśli dochodzi do rozmów o najważniejszych postaciach świata inwestycyjnego, to często wyobrażamy sobie sztywnych, niedostępnych i ociekających bogactwem ludzi. I choć nierzadko zdarza się, że faktycznie na taki obraz można trafić, jednak zdecydowanie nie w przypadku Warrena Buffetta, którego majątek przekracza 100 miliardów dolarów.

Prowadzący fundusz Berkshire Hathaway niejednokrotnie udowodnił, że zasługuje na miano jednego z najskromniejszych miliarderów na świecie.

  • Majątek Warrena Buffetta przekracza już 100 miliardów dolarów
  • Mimo to jednak inwestor uważany jest za jednego z najskromniejszych inwestorów
  • “Wyrocznia z Omaha” często dzieli się swoimi założeniami z inwestorami
  • Dziś podzieli się on swoimi 10 zasadami, które przysporzyły go o majątek

10 złoty zasad słynnego Warrena Buffetta, które sprawia, że spojrzysz na inwestycję inaczej

Czym prościej, tym lepiej – to główna dewiza multimilionera, Warrena Buffetta, którego majątek sięgnął ostatnio astronomicznych już kwot. Jest on jednak ulubieńcem inwestorów nie tylko z powodu swoich często trafnych decyzji, pomnażających jego kapitał w zaskakującym tempie, ale i z powodu chętnego dzielenia się swoimi bardzo prostymi założeniami.

ZasadyNo dobrze, ale jeśli to takie proste, to dlaczego nie ma więcej ludzi tak bogatych jak Buffett? Ponieważ jego podejście wymaga dyscypliny i cierpliwości, których wielu ludzi albo nie ma, albo nie chce ich rozwinąć. Dobrze rozumie to każdy inwestor, którego niepowodzenia głównie uwarunkowane były właśnie nieprzestrzeganiem ustalonych wcześniej zasad.

Warren Buffett i jego złote zasady. Czy będziesz w stanie się ich trzymać?

Tak więc, pierwszą zasadą inwestora jest umiejętność dobrej komunikacji. “Bez dobrych umiejętności komunikacyjnych nie będziesz w stanie przekonać ludzi, aby podążali za tobą, nawet jeśli ty widzisz miał rację, a oni nie” – mówi inwestor. I choć pierwsza rada Buffetta w drodze do majątku nie ma niewiele wspólnego z wybieraniem akcji, mówi on, że musisz stać się silnym liderem.Następnie druga zasada – Patrz w przyszłość, a nie w przeszłość. Zasada ta wydaje się być prosta do bólu, jednak cierpliwość to klucz w każdej dziedzinie inwestowania .. i życia. Inwestor stale powtarza: “dzisiejszy inwestor nie czerpie zysków z wczorajszego wzrostu”. Podążanie za przeszłymi trendami jest znacznie mniej ważne niż identyfikowanie nowych możliwości. Podejmując decyzję, czy zainwestować w daną firmę, skup się na jej przyszłości, a nie na jej historii.

Trzecia zasada mówi jasno: kto nie podąża za innowacyjnością, ten jest przegrany. Buffett uważa, że przyjęcie mentalności stada to niezawodny sposób na uzyskanie przeciętnych wyników. Szukaj zatem nowych trendów i jednocześnie bądź otwarty na dobre rady innych, którzy odnoszą sukces.

Przy tym wszystkim, dochodzimy do klucza, z którym identyfikuje się miliarder aż zanadto (zasada czwarta), czyli: Żyj oszczędnie. To często domena ludzi bardzo bogatych. Inwertor w końcu znany jest z tego, że jeździ starszym samochodem. Wciąż mieszka w domu, który kupił w Omaha, w stanie Nebraska i prawie codziennie jada śniadanie w McDonald’s drive-thru a nie w wykwintnej restauracji z posiłkiem za 5 tysięcy dolarów.

Bossa

Gotowi na radę numer pięć? Zatem, zawsze bądź gotów uczyć się nowych rzeczy. Buffett lubi powtarzać, że wiedza gromadzi się tak jak odsetki w banku. Każdy dzień zaczyna od gazety i codziennie czyta książki na różne tematy. Rozwijanie się to podstawowa zasada każdej dziedziny życia, ale w inwestycjach bywa ona szczególnie przydatna.Zasada szósta, która niejako związana jest z rynkiem inwestycyjnym prawie na wyłączność, to: Wiedz, kiedy spasować. Sztuczka dla długoterminowego sukcesu inwestycyjnego polega na tym, aby wiedzieć, kiedy się wycofać. Buffett nauczył się tego już jako młody człowiek, obstawiając wyścigi konne. Próbował nadrobić straty, zwiększając zakłady i tracił jeszcze więcej pieniędzy. Zresztą, przykładów nie trzeba szukać daleko, ponieważ słynni biegli tego świata w dziedzinie fizyki czy matematyki również stracili fortuny na giełdzie głównie z powodu braku dystansu.

Myśl długoterminowo to siódma rada od wyroczni. “Kup i trzymaj” to popularna, długoterminowa strategia inwestycyjna, która wymaga trzymania się akcji nawet wtedy, gdy mają one gorszy dzień – lub miesiąc. Inwestor uważa, że że akcje od czasu do czasu spadają, ponieważ są to dobre okazje do kupienia większej ilości akcji po obniżonej cenie.

Wreszcie dochodzimy do ósmej zasady, czyli nigdy nie inwestuj pożyczonych pieniędzy. W świecie inwestycji handel w oparciu o presje to najgorszy doradca jaki istnieje. A będzie ona pojawiała się za każdym razem, kiedy handlować będziemy w oparciu o nie swój kapitał.Dziewiąta rada mówi natomiast: Dywidendy są kluczem do długoterminowego wzrostu. Na jego przykładzie widzimy, że Warren Buffett uwielbia akcje, które wypłacają dywidendy. Jego firma, Berkshire Hathaway, otrzymuje co roku setki milionów dolarów od Coca-Coli w formie dywidendy. Inne spółki wypłacające wysokie dywidendy to Caterpillar, AT&T, Verizon i firma inwestycyjna BlackRock Capital – choć, jak na ironię, nie Berkshire Hathaway.

Ostatnia i dziesiąta ze wskazówek brzmi: Pamiętaj, że wszystko jest możliwe. Rynek jest nieprzewidywalny a czym bardziej będziesz ostrożniejszy, tym lepiej będziesz przygotowany do ewentualnych, niekorzystnych warunków rynkowych. Jak i w życiu, trzeba być gotowym na wszystko, ponieważ wszystko może się zdarzyć. Jeśli będziesz o tym pamiętał, będziesz postępował ostrożnie i podejmował świadome decyzje dotyczące swoich inwestycji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie jsw | kursy walut online | sp 500 notowania | lotos kurs akcji | kursy kryptowalut wykresy |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDogecoin (DOGE) mógłby być popularniejszy gdyby nie Robinhood, uważa Mark Cuban
Następny artykułKursy walut podczas majówki! Ile kosztuje Euro, Dolar, Funt i Frank w długie weekend
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here