Naga MarketsKarykatura Warrena BuffettaW ostatni weekend w amerykańskim Omaha jak co roku zebrały się tłumy, aby chłonąć mądrość od „giełdowej wyroczni” i jednego z najpopularniejszych inwestorów współczesnego świata – Warrena Buffetta oraz Charliego Mungera. Podobnie jak w latach wcześniejszych, liderzy funduszu Berkshire Hathaway serwowali akcjonariuszom podczas walnego zgromadzenia szereg wskazówek, przeplatanych charakterystycznymi dla siebie dowcipami i anegdotami. Portal Comparic.pl wybrał 10 najlepszych cytatów Buffetta z zeszłotygodniowego wystąpienia.


Mądrości Warrna Buffetta z walnego posiedzenia akcjonariuszy – 10 ważnych cytatów

Urodzony 30 sierpnia 1930 w Omaha amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Dzięki wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. Przez sympatyków nazywany jest często „Wyrocznią z Omaha” lub „Mędrcem z Omaha”.

Podczas corocznego walnego spotkania z akcjonariuszami spółki Berkshire Hathaway odczytuje długi list zawierający w sobie szereg anegdot oraz rad, które są następnie chętnie cytowane przez inwestorów oraz media ekonomiczne. Poniżej znajduje się subiektywny wybór 10 najciekawszych wypowiedzi Buffetta z ostatniego walnego zgromadzenia:

  1. O znaczeniu danych kwartalnych: “Zachęcam Państwa teraz i zachęcam całą prasę, która tu jest, aby skupiając się na naszych zyskach operacyjnych, które trochę wzrosły, nie zapominać o możliwość generowania strat lub zysków w kolejnych okresach. Teraz są one niezwykle ważne w czasie. Liczymy na znaczne zyski kapitałowe w przyszłości, mamy znaczne niezrealizowane zyski kapitałowe w chwili obecnej, oczekujemy większych zysków kapitałowych w kolejnych kwartałach. Są one ważną częścią Berkshire, ale nie mają absolutnie żadnej wartości analitycznej ani predykcyjnej w ujęciu kwartalnym lub rocznym i mam tylko nadzieję, że nikt nie zostanie wprowadzony w błąd w którymś kwartale, kiedy akcje spadną w dół, a ludzie zaczną mówić, że Berkshire traci pieniądze. To naprawdę wstyd, że zasady zostały w ten sposób zmienione. Zapominamy o dłuższej perspektywie”
  2. O właściwym momencie na kupno akcji: „Będziemy kupować akcje, gdy uznamy, że sprzedają się poniżej konserwatywnego szacunku ich wartości wewnętrznej. Teraz wartość wewnętrzna nie jest szczegółową miarą. Prawdopodobnie jest to zakres w moim umyśle, który może mieć zakres 10%. Charlie z pewnością podchodzi do tego bardzo podobnie – nasz zakres nie byłby identyczny, ale byłby bardzo bliski siebie”
  3. O skupie własnych akcji: “Jeśli nasze akcje staną się tanie w stosunku do wartości wewnętrznej, nie zawahalibyśmy się – najprawdopodobniej nie bylibyśmy w stanie kupić ogromnej ilości w bardzo krótkim czasie, ale z pewnością bylibyśmy skłonni wydać 100 miliardów dolarów”
  4. O kapitalizmie: “Uważam również, że kapitalizm wiąże się z regulacją i obejmuje opiekę nad ludźmi, którzy zostali w tyle, zwłaszcza gdy kraj osiąga ogromny dobrobyt”.
  5. O wojnie handlowej i 5G: „Wiem bardzo niewiele o 5G, podobnie jak o samych Chinach. Wiem jednak, że kupujemy rzeczy w Kraju Środka i zakładam, że w kolejnych latach będziemy kupować jeszcze więcej”
  6. O nieudanych inwestycjach: „Możesz zamienić każdą inwestycję w złą transakcję, płacąc za dużo. To, czego nie da się zrobić, to zamienić każdą inwestycję w dobrą transakcję, płacąc niewiele. Jednak pomysł kupowania niedopałków cygar, które się zmniejszają lub biednych firm za okazyjną cenę, nie jest już czymś, co staramy się robić. Staramy się kupować dobre firmy po przyzwoitej cenie”
  7. O wartości: „Każda inwestycja to inwestycja w wartości. Wydajesz teraz trochę pieniędzy, aby później uzyskać więcej. Robisz kalkulacje, obliczając prawdopodobieństwa uzyskania tychże środków. Podobne kalkulacje czynisz gdy kupujesz jakiś bank za 70% jego wartości księgowej lub skupujesz akcje Amazona w momencie ustanowienia rekordowych wyników sprzedaży”
  8. O wróblu lepszym w garści: „Niezależnie od tego czy kupujesz Amazona, czy akcje banku, które wydają się tanie, inwestycja zawsze powinna sprowadzać się do tego co powiedział Esop w 600 r. p.n.e.: „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Niezależnie od tego czego nauczyli Was na studiach właśnie ta zasada jest najistotniejsza. Odpowiednia umiejętność określania tego jak daleko jest „do dachu”, jaka jest szansa jego dosięgnięcia i kiedy lepiej z niego zrezygnować skupiając się na pewnym wróblu pozwalają osiągać zyski w długim czasie.
  9. O niskich stopach procentowych: „Niskie stopy procentowe dla ludzi, którzy inwestują w projekty o stałej stopie procentowej, naprawdę oznaczają, że nie dostaniesz steka na kolację, jeśli zjesz teraz hamburgera, co doskonale wie moja żona, dzieci i wszyscy, którzy słuchali mnie przez ostatnie 30 lat temu.
  10. O oszczędzaniu pieniędzy: „Nie uważam, że dla wszystkich rodzin oszczędzanie pieniędzy jest najlepszym co mogą zrobić w życiu. Jeżeli masz zamiar powiedzieć swoim dzieciom, że nie pójdą do kina lub nie pojadą do Disney Landu, bo dzięki oszczędnościom za 30 lat będą mogły pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd zamiast dwudniowego, to dokładnie się zastanów. Czasami obecna, chwilowa rozrywka z rodziną jest ważniejsza niż kolejne lata odkładania kolejnych dolarów.

To również może Cię zainteresować: Warren Buffett planuje swój ostatni “big deal”. Będą to linie lotnicze?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here