Naga MarketsWedług amerykańskiego multimiliardera i inwestora – Warren’a Buffett’a, kryzys z 2008 r. pokazał, jak wrażliwa jest amerykańska “machina ekonomiczna”. Jednak, jak również twierdzi – organy regulacyjne USA wykonały “heroiczną” pracę od czasu kryzysu, który rozpoczął się dziesięć lat temu. 


Kiedy 10 lat temu, 15 września 2008r., Lehman Brothers ogłosił upadłość, pytanie dla wszystkich instytucji finansowych było proste: “Kto jest następny?” – wspomina legendarny inwestor. Jeśli najważniejszy filar Wall Street jakim są banki, warte setki miliardów dolarów zaledwie kilka tygodni wcześniej były instytucją zaufania publicznego a nagle to zaufanie zostało utracone – to nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Spanikowani inwestorzy pędzili do drzwi banków po wypłaty środków, instytucje odmawiały sobie pożyczek a fundusze rynku pieniężnego zaczęły się rozpadać.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Warren Buffett: inwestycja Apple w Teslę byłoby dużym błędem

To było najgorsze przeżycie, z jakim musieliśmy się zmierzyć

Te zdarzenia opisuję to jako ekonomiczny Pearl Harbor” mówi Warren Buffett, właściciel Berkshire Hathaway, podczas reportażu dla amerykańskiej stacji VICE News. “To było coś, czego dotychczas nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Przy tym, nawet panika z 1929 roku nie była niczym takim. Wówczas system finansowy po prostu się zatrzymał“.

Warren Buffett wspomina, że miał “miejsce w pierwszym rzędzie” kiedy globalnym kryzysem finansowym nie zajęła się jeszcze administracja obecnego prezydenta – George’a W. Busha. Pamięta, jak zwrócił się do niego dyrektor generalny Lehman Brothers, Dick Fuld, z prośbą o kapitał ratunkowy dla banku, a gdy ten nie przyniósł porządnych skutków, znalazł się on w sytuacji, kiedy reszta zdesperowanych banków kierowało rozpaczliwe prośby o pomoc. Jego inwestycja w Goldman Sachs o wartości ponad 5 miliardów dolarów uratowała firmę i przyniosła mu miliardowe zyski.

W wywiadzie dla stacji inwestor wspomina również, jak administracja Busha, kierowana wówczas przez sekretarza skarbu Hank Paulsona, pomagała zapobiec “drugiej, wielkiej depresji” (Wielkiemu kryzysowi lat 1929 – 1939).

“Historia nauczyła nas wiele, jednak nadal jesteśmy sprytniejsi, a nie mądrzejsi”

Warren Buffett nie jest do końca przekonany, czy lekcja z przed 10 lat sprawiła, że elity Wall Street i wielkie instytucje finansowe tego świata stały się mądrzejsze, czy jedynie sprytniejsze. Wyraża również swoje obawy w stosunku do faktu, czy wspólnota finansowa wszystkich krajów będzie w stanie zapobiec finansowemu Armageddonowi w przyszłości. “Ludzie będą nadal zachowywać się głupio, a całe ich mnóstwo. I to się niestety nie zmienia. Pod wpływem minionych wydarzeń stajemy się sprytniejsi, ale nie jesteśmy mądrzejsi“, powiedział Buffett.

Może Cię zainteresować: Warren Buffett obchodzi 88. urodziny. Porady „Wyroczni z Omahy” wartej $86 mld

Z wywiadu udzielonego dziennikowi The Wall Street Journal inwestor mówi, że nie wiadomo jak będzie wyglądał kolejny kryzys finansowy, jednak co wiadomo to fakt, że “tak jak podczas poprzedniego kryzysu, przetrwają go ludzie i aktywa materialne. Przecież mimo wielkiego kryzysu z lat 2007-09 ziemia i domy nadal stoją, ludzie posiadający energię i konkretne umiejętności chodzą po Ziemi. Świat się nie zawalił“. Jak dodaje, ważne tylko, aby oddalić chciwość i nie panikować, ponieważ ani jedno ani drugie nie pomoże w radzeniu sobie konsekwencjami następnego kryzysu.

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł​Trump vs Chiny – wojna handlowa
Następny artykułStworzył scamcoina. Teraz trafi do więzienia
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here