Naga MarketsWarren Buffett, najsłynniejszy inwestor i jeden z najbogatszych ludzi na świecie stwierdził w rozmowie CNBC, że ostatnie szaleństwo bitcoina i innych kryptowalut nie skończy się dobrze. Interpretując jego wypowiedź, że “dojdzie do złego zakończenia” moglibyśmy wnioskować, że spodziewa się on upadku całego rynku walut cyfrowych.


Bitcoin to prawdziwa bańka

Warren Buffet po raz pierwszy na temat bitcoina publicznie wypowiedział się w październiku 2017 roku. Podczas corocznego spotkania ze studentami, które odbyło się wówczas w Omaha przyznał, że “ludzie ekscytują się tym co dzieje się w ostatnim czasie z cenami kryptowalut, w tym Bitcoina.” Jego zdaniem jednym z czynników napędzających ówczesne, bardzo dynamiczne wzrosty najpopularniejszej z walut cyfrowych jest wzrost zainteresowania tym instrumentem inwestorów z Wall Street.

Wyrocznia z Omaha, bo tak właśnie nazywany jest Warren Buffet nie ukrywa, że jest sceptycznie nastawiony do wirtualnych walut, które zdecydowana większość osób traktuje stricte spekulacyjnie. Jego zdaniem niemożliwe jest określenie ile jest warty Bitcoin, bo to jest aktywo, które nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu. 

Warto jednak wspomnieć, że rynek kryptowalut, który wyceniany jest obecnie na nieco ponad 656 mld USD jest wart więcej niż należąca do Buffetta spółka Berkshire Hathaway, która wyceniana jest obecnie na 507 miliardów USD.

Może Cię zainteresować: Przewidział dwa kryzysy, teraz czeka na krach Bitcoina

Mimo, że zdaniem najsłynniejszego inwestora na świecie Bitcoin to prawdziwa, najprawdziwsza bańka spekulacyjna, która prędzej czy później musi pęknąć, to nie zamierza on zajmować krótkiej pozycji w kontraktach futures na BTC. Jak przyznał już w październiku, nie ma pojęcia jak długo będą trwały wzrosty na BTC i jaki może być ostateczny kurs tej kryptowaluty. Wie jednak, że koniec będzie tragiczny.

Wiem, że nie wiem?

Warto także zaznaczyć, że Warren Buffet nie jest ekspertem w dziedzinie kryptowalut. Nie wiemy nawet jak dokładnie zgłębiał ten temat i czy rozumie technologię Blockchain, która swoi za Bicoinem.

“Mam wystarczająco dużo problemów z rzeczami, o których myślę, że coś wiem (…) Dlaczego powinienem zajmować długą lub krótką pozycję na czymś, na czym się nie znam” – stwierdził.

Co ciekawe, komentarze Buffetta pojawiły się dzień po tym jak Jamie Dimon, prezes jednego z największych banków inwestycyjnych – JPMorgan Chase & Co (JPMorgan) zdał sobie sprawę, że technologia blockchain może okazać się przyszłością i publicznie przyznał, że żałuje nazwania rynku kryptowalut oszustwem.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 12.01.2018
Następny artykułKomentarz walutowy – dolar pod presją przed danymi
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here