Naga MarketsMocne słowa Warrena Buffeta na temat spekulacji. Zgadzacie się?
Mocne słowa Warrena Buffeta na temat spekulacji. Zgadzacie się?

Świat tradingu można podzielić na inwestorów oraz spekulantów. Ci pierwsi wybierają transakcje o mniejszym ryzyku opierając swoje osądy o dane fundamentalną i analizę, natomiast drudzy są skłonni podjąć wyższe ryzyko, które dla wielu ociera się już o hazard.

Bazując na takich definicjach wielu „inwestorów” nimi jednak nie jest. W jednym z ostatnich wywiadów Warren Buffett sugerował co może być jego zdaniem „prawdziwym testem” odróżniającym inwestora od spekulanta. Wyrocznia z Omahy z pewnością wytłumaczy to najlepiej:

„Prawdziwym sprawdzianem tego jak handlujesz jest Twoje podejście do tego czy rynki są otwarte czy zamknięte. Kiedy kupuję akcje, nie obchodzi mnie czy jutrzejszego dnia zamkną giełdę na kilka lat, szukam bowiem wartościowych biznesów – takich jak Coca-Cola lub podobne – które w przyszłości będą generowały dla mnie zyski.

W momencie gdy zależałoby mi na ciągłym otwarciu rynku, wtedy w pewnym stopniu jestem spekulantem. Myślałbym bowiem czy cena kolejnego dnia pójdzie w górę, czy też nie. Natomiast tak naprawdę nie mogę wiedzieć jak zachowają się notowania”.

Zobacz również: 6 rzeczy, które zdaniem Warrena Buffetta powinieneś zrobić ze swoimi pieniędzmi w 2016 roku

Warren Buffett spytany o swoją własną definicję spekulacji udzielił dosyć kontrowersyjnej odpowiedzi. Stwierdził, że jest z nią jak z pornografią. Kiedy ją widzisz wiesz, że to ona. Oprócz tego jego zdaniem spekulacja zdecydowanie skupia się na akcji cenowej (price action) danego waloru, a nie na nim samym.

„Tak naprawdę spekulant liczy na realizację różnych czynników – kwartalnego raportu finansowego, splitu akcji, wzrostu dywidendy, czy też ruchów na wykresach – pomijając samo aktywo, w które inwestuje”

Zgadzacie się ze słowami W. Buffetta? Moim skromnym zdaniem są co najmniej przesadzone. A może po prostu moja spekulacyjna duma została urażona? 😉

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here