Naga Markets

Warren BuffettDokładnie 30 sierpnia 1930 roku a więc w czasie, kiedy na rynkach szalała Wielka Depresja, na świat przyszedł Warren Buffet. Ten amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop powszechnie uważany jest za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. W minioną niedzielę skończył on 90 lat.

  • Warren Buffet 6. najbogatszym człowiekiem na świecie
  • Jeden z najlepszych inwestorów na świecie skończył 90. lat

Wyrocznia z Omaha kończy 90. lat

Warren Buffet już jako młodzieniec bardzo szybko pokazał, że posiada smykałkę do interesów – pierwsze akcje nabył bowiem już w wieku 11 lat a więc zanim jeszcze Stany Zjednoczone dołączyły do walk w II Wojnie Światowej.Mimo podeszłego wieku, wciąż aktywnie inwestuje i przewodzi swojemu wehikułowi inwestycyjnemu Berkshire Hathaway. Dzięki wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. Obecnie jest on szóstym najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek szacowany jest na 82,6 mld dolarów.

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

Przez sympatyków nazywany jest często „Wyrocznią z Omaha” lub „Mędrcem z Omaha”. Jest on też jedną z najbardziej śledzonych postaci na rynku giełdowym.

Zarządzany przez niego konglomerat inwestycyjny Berkshire Hathaway jest właścicielem znanych spółek, takich jak Geico, Duracell i Dairy Queen. W portfelu inwestycji kapitałowych spółki znajdują się udziały w 44 spółkach o wartości 207 miliardów dolarów. Wśród nich wymienić można m.in. akcje:

Apple (NASDAQ: AAPL) o wartości 89,4 mld USD
Bank of America (NYSE: BAC) o wartości 22 mld USD
Coca-Cola (NYSE: KO) o wartości 17,9 mld USD
American Express (NYSE: AXP) o wartości 14,4 mld USD
Kraft Heinz Co (NYSE: KHC) o wartości 10.4 mld USD
6Moody’s Corp (NYSE: MCO) o wartości 6.8 mld USD
Wells Fargo (NYSE: WFC) o wartości 6.1 mld USD
US Bancorp (NYSE: USB) o wartości 4,9 mld USD
DaVita Inc (NYSE: DVA) o wartości 3 mld USD

Największą część portfela inwestycji kapitałowych stanowią spółki technologiczne, które odpowiadają za 46 proc. aktywów. Największy udział w tej kategorii ma Apple, którego akcje Warren Buffet kupił po raz pierwszy w pierwszym kwartale 2016 roku.

32 proc. portfela stanowią spółki z sektora finansowego. Jednymi z najdłużej trzymanych przez 90-latka akcji są papiery Coca-Coli, które kupił już w 1988 roku. Buffett słynie z miłości do tej marki. Plotki głoszą, że sam pije pięć puszek dziennie.

NED

– Jestem w jeden czwartek z Coca-Coli – powiedział kiedyś Fortune’owi Buffett, odnosząc się do napoju stanowiącego 25 proc. jego dziennego spożycia kalorii.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułMick Mulvaney, był współpracownik Trumpa, zakłada swój fundusz hedgingowy
Następny artykułKurs dolara będzie nadal tracił. USD/JPY w kierunku 101,00 w przyszłym roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here