Naga MarketsBuffett bez problemy wyobraża sobie EMU bez Grecji
Buffett bez problemy wyobraża sobie EMU bez Grecji

Rozmowy pomiędzy reprezentantami greckiego rządu oraz europejskimi kredytodawcami nie przyniosły żadnych efektów. Zaproponowane w środę reformy zostały potraktowane raczej jako nieśmieszny żart primaaprilisowy ze strony rządu premiera Alexisa Tsiprasa i z miejsca zignorowane. W związku z tym Grecy nadal nie zobaczyli ani centa z ponad 7 miliardów  EUR przeznaczonych na wsparcie w czasach kryzysu.


Pierwsza spłata długów już 9 kwietnia

Warto przypomnieć, że 9 kwietnia 2015 roku upływa termin spłaty około 450 milionów dolarów – czyli części pożyczki zaciągniętej przez Ateny w Międzynarodowym Funduszy Walutowym (MFW). Jeżeli środki się nie znajdą, wtedy Grecja stanie na skraju bankructwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
O ile większość Europy boi się scenariusza związanego z upadkiem Hellady i ostatecznym opuszczeniem strefy euro, to popularny inwestor ma całkowicie odmienne zdanie na ten temat. Mowa tutaj o Warrenie Buffecie, który potrafi wyobrazić sobie istnienie unii monetarnej bez Greków.

Pozwólcie Grecji odejść

Buffett otwarcie przyznaje, że jego zdaniem Europejska Unia Monetarna (EMU) od początku funkcjonuje na złych fundamentach. Zasady Traktatu z Maastricht były już tak wielokrotnie łamane, że właściciel jednego z największych funduszy inwestycyjnych na świecie nie rozumie dlaczego akurat w sprawie ewentualnego opuszczenie EMU przez Greków nie można jeszcze raz nagiąć zapisów traktatowych.

Europa musi przede wszystkim skupić się na powrocie do swoich podstawowych wartości, inaczej zacznie tracić szacunek na arenie międzynarodowej. Pierwszym krokiem może być pokazanie, że Grecy nie mogą w nieskończoność unikać realizacji wcześniej przyjętych umów i założeń.

Warren Buffett w pewnym momencie wręcz otwarcie sugeruje, że Hellady nie powinno trzymać się w strefie euro na siłę, a uczynić z niej przykład i wyrzucić poza obszar wpływów EMU. Po tylu latach problemów z Grekami wydaje się to brutalnym, jednak chyba najłatwiejszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here