Naga Marketswarren-buffett-2Warren Buffet nigdy nie znosił szkoły. Już w podstawówce swoją osobą irytował nauczycieli, sytuacja ta pogorszyła się jeszcze mocniej w liceum. Już gdy był nastolatkiem, wykazywał się zmysłem przedsiębiorczości, w wieku 16 lat miał już zarobione 53 000 USD. Nie widział potrzeby pójścia na studia, ale był posłuszny rodzicom, poszedł więc na Uniwersytet w Pelsylwanii.


Wiosną 1950 roku, gdy Buffet był już parę kroków od skończenia formalnej edukacji, nagle znalazł coś, co go zaintrygowało. Mowa o Harvardzie – uniwersytecie oligarchów, potentatów i prezydentów USA.

W tamtym okresie Buffet już wiedział, co zrobić ze swoim życiem: stać się obrzydliwie bogatym, jak najszybciej. Do 35 roku życia planował zostać milionerem i “żyć zabezpieczony i wolny, jak przystało na osoby majętne”. Doszedł do wniosku, że Harvard jest miejscem, które mu to umożliwi.

[pullquote]Przeczytaj też: Czego dom Warrena Buffetta może nauczyć nas o sukcesie?[/pullquote]Pewnego dnia Buffet wsiadł do pociągu z Omahy do Chicago, gdzie miał mieć rozmowę wstępną. Był tak pewien swego, że zaoferował swojemu przyjacielowi dołączenie do niego na Harvardzie. Buffet chciał oprzeć się na swojej wiedzy o giełdzie i inwestowaniu. Do tej pory zdawało to egzamin. Wszyscy słuchali Warrena opowiadającego o inwestowaniu na giełdzie – jego rodzina, znajomi, nauczyciele.

Buffet przyjeżdżając na Harvard nie rozumiał jednak prawdziwej misji uczelni – wyłapywania liderów. Warren – 19-letni chłopak skupiający się na jednej kwestii, nie był typem przywódcy. “Wyglądałem na 16 lat, emocjonalnie miałem jakieś 9” – mówi o sobie. Nie wywołał dobrego wrażenia na komisji. Po dziesięciu minutach przesłuchania uznano, ze się nie nadaje i nie przyjęto jego aplikacji.

Buffet zaczął szukać innej uczelni, na którą mógłby uczęszczać. Jego wzrok przykuł katalog Uniwersytetu w Columbii, gdzie zobaczył nazwisko Benjamina Grahama. Warren uczył się inwestowania z jego podręczników. Chłopak w końcu miał okazję spotkać się twarzą w twarz z człowiekiem, który zmienił jego spojrzenie na życie. “To było dla niego jak odnalezienie Boga” – wspomina jeden ze współlokatorów Buffeta.

Buffet dostał się na Uniwersytet Columbii, przez kolejne lata był uczony przez Grahama i jego współpracowników. W ten sposób wykształcony został największy magnat giełdowy, jakiego widział świat. Majątek Buffeta jest teraz wart 74 mld dolarów, co czyni go drugim najbogatszym człowiekiem na świecie.

 Przeczytaj więcej o Warrenie Buffecie:

6 rzeczy, które zdaniem Warrena Buffetta powinieneś zrobić ze swoimi pieniędzmi w 2015 roku

Warren Buffett na drodze do wygrania 10-letniego zakładu

Jak Warren Buffett pokonał S&P500 w 2014 rokuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem takie przykłady są bardzo inspirujące:) Podobne historie można znaleźć w klasycznej już pozycji “Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” – Malcolma Gladwella.

    Serdecznie polecamy, zespół:
    dociekliwi.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here