Naga MarketsWaluty rynków wschodzących zmierzą się z wysoką zmiennością, twierdzą stratedzyTrwający kryzys uderzył w światowe gospodarki i spowodował duże zawirowania na rynku walutowym. Taka sytuacja pozwoliła na umocnienie wielu walutom gospodarek wschodzących, jednak jak donosi Reuters kolejne miesiące mają przynieść im wysoką zmienność.

  • Waluty rynków wschodzących mają umocnić się o średnio 2% w ciągu roku.
  • Lira ma dalej ulegać deprecjacji, a kurs USD/TRY ma osiągnąć 8,00.
  • Najbliższy rok ma być korzystny dla rubla, który ma umocnić się o 9%.

Juan będzie nadal się umacniać

Według badania przeprowadzonego przez agencję Reutera, stratedzy rynkowi prognozują, że większość walut gospodarek wschodzących ma ulec osłabieniu lub pozostawać w okolicach obecnych wartości w ciągu od 3 do 6 miesięcy. Eksperci podkreślają jednak, że w ciągu roku mają one zyskać na wartości średnio o 2%.

Zobacz również: Donald Trump wyszedł ze szpitala. Dolar traci na fali nadziei na stymulację rynku

Jednym z zyskujących ma zostać chiński juan, który w ciągu roku ma wzrosnąć o 1% do 6,70 za dolara.

Spodziewamy się, że CNY będzie nadal zyskiwać na znaczeniu w warunkach dużej słabości USD i korzystnego salda zewnętrznego. Jednak w najbliższym czasie, nadchodzące wybory prezydenckie w USA 3 listopada stanowią kluczowe zagrożenie. Widzimy ryzyko niestabilności w nadchodzących tygodniach. Każde opóźnienie lub rywalizacja o wynik wyborów prezydenckich w USA może spowodować przedłużający się okres niepewności. – powiedziała Irene Cheung, starsza strateg w ANZ.

Sankcje zagrożeniam dla rubla

Duże zmiany mają czekać również turecką lirę i rosyjskiego rubla. Lira jest jednym z największych przegranych w tym roku tracąc już prawie 30%. To jednak nie koniec problemów tureckiej waluty. Stratedzy przewidują, że w ciągu roku straci ona kolejne 3,2%, a kurs USD/TRY osiągnie 8,00.

Inny los czeka natomiast walutę największego państwa na świecie, której wartość mimo tegorocznych strat na poziomie 25%, ma wzrosnąć o 9% do 71 rubli za dolara.

Obawy związane z potencjalnymi nowymi sankcjami międzynarodowymi i niepewność związana z wyborami w USA mogą utrzymać rubla w defensywie  z większą zmiennością prawdopodobnie do końca roku. – uważa Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/RUB w 2020 roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here