Naga MarketsTurecka waluta pozostaje w centrum uwagi. Lira rozpoczyna tydzień gigantycznymi spadkami w niedzielę, kiedy to USDTRY dociera do ponad 7,2 za dolara po wypowiedziach Erdogana w weekend. Inne waluty emerging markets również mocno zniżkują np. południowoafrykański rand spadał o 10% w późną niedzielę. O godz. 7:43 rano lira notowana jest na poziomie 6,9245 za dolara (mniej więcej 7% w dół), rand spada o 3,9%, a meksykańskie peso zniżkuje o 1,5%. Ogólnie rzecz biorąc cały koszyk walut wschodzących doświadcza największego dwudniowego spadku od czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2016 r. Co wydarzyło się w ciągu weekendu?

Indeks walut rynków wschodzących osiąga najniższy poziom od połowy 2017 r. Napędzany jest on wyprzedażą wyprzedaży liry tureckiej. Źródło: Bloomberg.

Zacznijmy od bardzo kontrowersyjnych komentarzy Erdogana, który wielokrotnie zabierał głos w weekend. Stoi on w dalszym ciągu w opozycji do wysokich stóp procentowych twierdząc, że słabość liry nie odzwierciedla realiów gospodarczych kraju. Pod tym względem ma trochę racji,  ponieważ ostatnie próby ucieczki kapitału z Turcji zaczęły się, gdy stosunki ze Stanami Zjednoczonymi uległy pogorszeniu w związku z uwięzieniem w Turcji amerykańskiego pastora. Atak spekulacyjny kierowany przez USA jest bardzo możliwy. Pamiętajmy jednak, że sama gospodarka Turcji nie wygląda tak dobrze. Można oczekiwać, że inflacja krajowa wzrośnie i całkowicie zniknie z kontroli CBRT, jeżeli postawa Erdogana w odniesieniu do polityki pieniężnej nie ulegnie zmianie. Podczas przemówienia w Trabzon, prezydent Turcji odrzucił wszelkie sugestie, że kraj znalazł się w kryzysie finansowym, jakim niektóre kraje azjatyckie były dwie dekady temu. Ten pogląd wydaje się zadziwiający biorąc pod uwagę to, co stało się z lirą w ciągu ostatnich tygodni. Erdogan wydaje się trzymać swoich poglądów, co niweluje szanse na jakiekolwiek podwyżki stóp, które wydają się konieczne, aby obniżyć presję na turecką walutę (wydanie amerykańskiego pastora mogłoby również pomóc odzyskać część poprzednich strat).

W poniedziałek rano CBRT obniża rezerwę obowiązkową dla wszystkich terminów zapadalności o 250 punktów bazowych, próbując zwiększyć płynność. Ten krok nie pomaga jednak na długo w odbudowie wartości liry tureckiej. Ponadto bank centralny zapewnił, że będzie przeprowadzał więcej niż jedną aukcję repo dziennie w celu zaspokojenia wszelkich potrzeb związanych z płynnością. Z kolei w niedzielę turecki nadzór bankowy BDDK ogłosił, że ograniczy wartość transakcji tureckich z inwestorami zagranicznymi do 50% wkładu własnego. Wreszcie Erdogan nawiązał do ostatnich negocjacji w Waszyngtonie mówiąc, że USA dały Turcji termin (do środy) na uwolnienie amerykańskiego pastora. Zwróćmy uwagę, że Donald Trump zezwolił na podwojenie taryf stalowych i aluminiowych w stosunku do Turcji i można przypuszczać, że więcej takich kroków może zostać podjętych w  najbliższej przyszłości, gdyby Turcja nie uwolniła pastora. Biorąc pod uwagę informacje, które zaoferowano nam w ciągu ostatnich dwóch dni, można się spodziewać, że zmienność na tureckiej lirze z pewnością będzie podwyższona, co z kolei przełoży się również na inne waluty rynków wschodzących. Inwestorzy w takich sytuacjach będą podążać w kierunku bezpiecznych aktywów jak amerykańskie obligacje, złoto i bezpieczne waluty jak np. jen.

Turecka lira wciąż traci. Source: xStation5.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here