Naga MarketsTemat obniżki stóp procentowych przez Bank Rezerw Nowej Zelandii, jest jednym z głównych w trakcie środowej sesji. RBNZ zaskoczył bowiem rynki „podwójnym” cięciem o 50 punktów bazowych, spychając kurs dolara nowozelandzkiego na 3 letnie minima. Co ciekawe, bardzo silnie tracił również dolar australijski, który spadał na poziomy najniższe od dekady. Zachowanie walut Antypodów w programie „Okiem Eksperta” wyjaśnia Kamil Jaros, analityk Admiral Markets.


Kurs dolara australijskiego i nowozelandzkiego silnie traciły przez cięcie stóp RBNZ

Fakt, że para walutowa NZDUSD osuwała się wyraźnie po decyzji RBNZ raczej nikogo nie dziwi. Bank centralny obniżył bowiem stopy procentowe o 50 punktów bazowych, gdzie rynek spodziewał się cięcia o standardowe 25 punktów. Tak gołębia niespodzianka musiała spotkać się z natychmiastową i niedźwiedzią reakcją rynku walutowego, której efektem było zepchnięcie popularnego kiwi na najniższe poziomy od 2016 roku:

Kurs dolara nowozelandzkiego silnie traci po decyzji RBNZ. NZDUSD W1

Co natomiast stało się z kursem dolara australijskiego, że ten spadał na poziomy z 2009 roku? Z jednej strony AUD będący walutą towarową bezpośrednio powiązaną z sytuacją gospodarczą w Chinach, spadał przez ostatnie dwa tygodnie, testują tegoroczne dołki. Z drugiej strony, bardzo gołębia reakcja RBNZ i silne cięcie spowodowały, że rynek obecnie oczekuje od Banku Rezerw Australii (RBA) podobnych działań, wynikających z rosnącej presji na luzowanie polityki pieniężnej. W efekcie w środę popularny aussie tracił niemal 1% w godzinach porannych.

„Silniejsze od zakładanego cięcie stóp procentowych w wykonaniu RBNZ uświadomiło rynkom, że banki centralne również w innych częściach świata mogą agresywniej zmieniać swoją politykę monetarną. W efekcie ruch Nowej Zelandii, może przełożyć się na RBA, ale również i na Europejski Bank Centralny (EBC)” – wyjaśniał na antenie Comparic24.tv, Kamil Jaros.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/CHF, EUR/GBP, NZD/JPY
Następny artykuł11 bit studios: Premiera gry ‘Children of Morta’ na PC ustalona na 3 września
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here