Naga Markets

Walutomat: Czy przelewy natychmiastowe w euro przyjmą się w Polsce?SEPA Instant to usługa, która pozwala na natychmiastowe przesłanie euro w ramach systemu SEPA. Warunkiem jest to, żeby bank odbiorcy również działał w ramach tego systemu. W Niemczech jest to już 90 proc. instytucji, a w Polsce tylko kilka fintechów. A jak pokazują dane Walutomatu, zapotrzebowanie na takie przelewy dynamicznie rośnie.

SEPA Instant pozwala na natychmiastowe przesłanie euro w ramach systemu SEPA

Pierwszą polską instytucją, i jak dotąd jedyną, która wprowadziła możliwość przelewów natychmiastowych w euro (SEPA Instant) – była spółka Currency One, operator serwisu Walutomat. Obecnie oferuje takie przelewy jeszcze kilka innych fintechów zagranicznych, które działają także w Polsce.

Ciężko uwierzyć, że w dobie powszechnej cyfryzacji w Polsce standardem jest przelew euro realizowany w 1-2 dni robocze. Fintechy jednak wyszły naprzeciw oczekiwaniom i zintegrowały się z systemem SEPA Instant. Pozwala to klientom na przesłanie euro praktycznie natychmiastowo, nawet w 60 sekund, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jak pokazują wyniki Walutomatu, który usługę wprowadził w 2020, liczba przelewów natychmiastowych w euro w tym serwisie systematycznie się zwiększyła.

Zainteresowanie usługą bardzo dynamicznie rośnie, przez ostatnie 12 miesięcy liczba zrealizowanych w Walutomacie europrzelewów instant się potroiła i spodziewamy się kontynuacji tego trendu z uwagi na coraz większą liczbę odbiorców osiągalnych przez SEPA Instant – mówi Bartosz Grycza, Product Development Manager w Currency One.

Pod wspólną nazwą SEPA Instant w Europie funkcjonują dwa systemy rozliczeniowe: RT1 oraz TIPS. W zależności od kraju jeden lub drugi może być bardziej popularny. Walutomat umożliwia obsługuję obu tych systemów.

– Ważne jest by bank odbiorcy był także zintegrowany z systemem SEPA Instant. Tutaj Europa Zachodnia poszła znacząco do przodu. Obecnie ponad 2300 banków uczestniczy w systemie, w tym 1200 z Niemiec, tj. blisko 90 proc. wszystkich niemieckich banków – dodaje Bartosz Grycza.

Klienci Walutomatu, przy realizowaniu przelewu zagranicznego SEPA, po wpisaniu numeru konta odbiorcy, od razu widzą, czy jest możliwy przelew natychmiastowy do banku odbiorcy, czy nie.

Konkurencja na rynku płatności jest bardzo duża i błyskawiczne przelewy mogą ją znacznie zróżnicować. SEPA Instant dostępna jest na razie u kilku operatorów płatności. Pytanie, czy polskie banki również pójdą w tę stronę. Walutomat już bowiem nie pierwszy raz okazał się prekursorem we wprowadzaniu nowoczesnych usług finansowych na polski rynek.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFOMC wyznaczy kierunek dolara. Co zrobi Fed wg Goldman Sachs i Moody’s?
Następny artykułMovie Games VR SA ogłosiło szczegóły pierwszego autorskiego projektu
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here