Naga MarketsIndyjska rupia po raz pierwszy osiągnęła granicę 70,00 za dolara, spadając do rekordowo niskiego poziomu, ponieważ prowadzona przez Turcję presja na rynkach wschodzących osłabiła lokalny rynek. Rupia traci tym roku już prawie 9%, wypadając najgorzej na tle wszysrtkich azjatyckich walut.

Waluta indyjska należy do najbardziej dotkniętych kryzysem na Dalkiem Wschodzie w wyniku niedawnej wyprzedaży przez Turcję wschodzących aktywów, dzięki dużemu deficytowi na rachunku obrotów bieżących, który już teraz jest napięty przez wyższe ceny ropy naftowej. Słabsza rupia może skomplikować zadanie Banku Rezerw Indii, jakim jest utrzymywanie inflacji w ryzach.

Komitet RBI ds. polityki pieniężnej pod przewodnictwem gubernatora Urjita Patela podniósł stopy procentowe dwukrotnie od czerwca, aby ograniczyć presję cenową, jednocześnie wykorzystując rezerwy walutowe do kontrolowania zmienności kursów walut. Bank centralny nie koncentruje się na kursie walutowym i przypisuje kursowi przejście do celu, jakim jest zahamowanie wzrostu cen.

“Szerszy ruch walutowy na rynkach wschodzących, siła dolara i tendencja cen ropy naftowej wpłyną na perspektywy rupii w najbliższym czasie” – napisał w notatce w poniedziałek Aditi Nayar, główny ekonomista ICRA Ltd. w Gurugram koło New Delhi. “RBI prawdopodobnie oceni tendencje w rupiach w porównaniu z pakietem walutowym dotyczącym EM. Jeżeli wszystkie waluty EM ulegną deprecjacji, rupia musi się osłabić, aby chronić konkurencyjność eksportu”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here