Naga MarketsWall Street zastanawia się, czy bitcoin może kiedykolwiek zastąpić dolaraOdważne posunięcie Salwadoru, aby zaakceptować bitcoina jako prawny środek płatniczy sprawiło, że Wall Street po raz kolejny zastanawia się, czy kryptowaluta naprawdę może kiedykolwiek zastąpić starego amerykańskiego dolara.

  • Salwador w zeszłym tygodniu zaakceptował bitcoina, jako prawny środek płatniczy
  • Zdaniem analityków, tradycyjne waluty nie odejdą w zapomnienie
  • Przewagą dolara nad bitcoinem jest jego stabilność
  • Przyjęcie BTC stworzy nowe możliwości biznesowe dla biedniejszych krajów

Czy bitcoin stanie się nową globalną walutą?

Pytanie postawione przez Wall Street dla części osób może wydawać się już prawie rozstrzygnięte, po tym jak kilka wiodących firm, w tym Tesla Elona Muska, MicroStrategy czy Square zdecydowały się wprowadzić kryptowalutę do swoich bilansów, jednocześnie nie wywołując szerszej korporacyjnej rewolucji. Teraz uwaga skupia się na rządach.Salwador zaczął używać amerykańskiego dolara jako swojej waluty ponad 20 lat temu. Teraz kraj posunął się o krok do przodu i w zeszłym tygodniu stał się pierwszym krajem na świecie, który uchwalił prawo zezwalające używania bitcoina jako prawnego środka płatniczego w każdej transakcji. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele powiedział, że chce tym samym przeciwdziałać obecnej sytuacji, w której stosunkowo niewielu obywateli posiada konta bankowe. Jednocześnie taki posunięcie pozwoliłoby obniżyć koszty wysyłania przekazów pieniężnych, czyli pieniędzy, które pracownicy wysyłają zza granicy do swoich rodzin w Salwadorze.

Niektórzy obserwatorzy zastanawiają się, czy nie będzie to początkiem większego ruchu, który przyczyni się do zastąpienia tradycyjnych walut, w tym amerykańskiego dolara – kryptowalutami.

Dla Juliana Sawyera, dyrektora generalnego Bitstamp, jednej z najdłużej działających na świecie giełd kryptowalutowych jest jednoznaczna.

Było wielu ludzi, którzy byli związani ze światem kryptowalut i którzy mówili, że kryptowaluty przejmą świat finansów, a tradycyjna waluta wraz z bankami komercyjnymi i centralnymi odejdzie w niepamięć. Tak się jednak nie stanie. – powiedział Julian Sawyer w wywiadzie telefonicznym w Londynie.

Podczas, gdy sama technologia może być coraz częściej wykorzystywana w świecie usług finansowych, chociażby w wykonywaniu transakcji za granicę, Sawyer powiedział, że bitcoin jest wciąż zbyt niestabilny, aby w pełni zastąpić dolara i inne waluty tradycyjne.

Czy dolar nadal będzie istniał? Tak. Czy Visa i Mastercard nadal będą istniały? Absolutnie. Pojawienie się kryptowalut sprawi jedynie, że będziemy mieli alternatywę dla korzystania z plastiku, papieru czy zwykłych monet. – dodał Julian Sawyer.

Również prezes banku centralnego Salwadoru powiedział w telewizji państwowej, że Bitcoin nie zastąpi amerykańskiego dolara w tym kraju. Waluta jest też stabilniejsza, a jej kurs nie zmienia się z tak prozaicznych powodów, jak tweety Elona Muska czy memy. Jego zdaniem nie pasuje to do narodowej lub globalnej waluty.

Jak wiemy bitcoin wzrósł czterokrotnie w zeszłym roku, podczas gdy indeks dolara spadł o 5,5%. Jest to dość duży spadek jak na walutę globalną, jednak weźmy pod lupę rok 2021. Bitcoin od połowy kwietnia bieżącego roku stracił prawie połowę swojej wartości. Pod tym względem kryptowaluta wypada bardzo słabo i niestabilnie względem amerykańskiej waluty. Co więcej, Bank of America Corp. Wykazał, że bitcoin jest około cztery razy bardziej zmienny niż brazylijski real czy turecka lira – a jak wiemy obie waluty nie są wzorami stabilności.

Stabilna 30-dniowa zmienność dolara pokazuje ryzyko związane z bitcoinem. Źródło: Bloomberg

Salwador eksperymentem, któremu przyglądać będą się inne kraje?

Nie oznacza to jednak, że kraje nie będą patrzeć na Salwador jako na przykład tego, co może się wkrótce wydarzyć. Warto wspomnieć, że część banków centralnych już teraz planują powstanie swoich własnych kryptowalut.

Kraje po prostu nie mogą odwrócić się od tej opcji. Dla długowieczności, zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno bitcoina, jak i jego sieci, która może być zapowiedzią nowego początku dla systemów finansowych – powiedziała Leah Wald, prezes Valkyrie Investments, która wcześniej pracowała w Banku Światowym

Rahul Shah, szef działu badań rynku finansowego Tellimer Ltd. twierdzi, że wiele narodów od Haiti po Gwatemalę, Sudan Południowy czy Liberię mogą być następne w kolejce do przyjęcia bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Biorąc pod uwagę ich zależność od transferów pieniężnych, a także wysokie ubóstwo czy niską integrację finansową, może to być dobre rozwiązanie.

Przyjęcie bitcoina potencjalnie daje możliwość, aby nie być tak przywiązanym do dolara w dłuższej perspektywie i być bardziej niezależnym od istniejącego systemu finansowego – powiedział Brad Bechtel, dyrektor ds. walut w Jefferies.

Co więcej, przyjęcie bitcoina tworzy również nowe możliwości biznesowe. Dla przykładu, salwadorska firma Bukela wykorzystuje nowe prawo jako sposób na podsycenie zainteresowania wydobycia bitcoina. Spółka zatrudniła prezesa państwowej geotermalnej spółki elektrycznej do przygotowania planów oferowania bardziej ekologicznych obiektów górniczych.

Czy odważny krok Salwadoru okaże się skuteczny w dłuższym horyzoncie czasu? Tego powinniśmy się dowiedzieć już wkrótce.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax futures notowania | kurs cdr | kęty kurs | euro/usd | lotos notowania | dax forum | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here