Naga MarketsWall Street z solidnymi wzrostami. Rynek wycenia Fed i EvergrandeZa nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?

Wall Street z silnym otwarciem czwartkowej sesji

Fed był wczoraj nieco bardziej jastrzębi. Polityka monetarna pozostała bez zmian, ale doszło do zmiany prognoz oraz wytycznych. Fed widzi potencjał w podwyżce w przyszłym roku i w przypadku spełnienia celu progresu na rynku pracy, na kolejnym posiedzeniu może być ogłoszone rozpoczęcie redukcji tempa skupu programu aktywów. To właśnie rzecz, którą chciał usłyszeć rynek.Mimo takiego „jastrzębiego” zwrotu, indeksy z Wall Street kontynuowały wzrosty. Warto pamiętać, że zmiany w polityce będą bardzo małe i rozłożone w czasie, a jednak głównym motorem napędowym dla Wall Street jest gospodarka. Jeśli gospodarka ma pozwolić na redukcję wsparcia, to oznacza to podstawy do dalszych wzrostów na giełdach. Z drugiej strony nie była to już taka dobra informacja dla złota, ze względu na drożejącego dolara.

Siła dolara została jednak dzisiaj zredukowana. Perspektywa upadku Evergrande, a raczej kryzysu systemowego oddala się. Miało dojść do spłaty odsetek od obligacji krajowych, a chińskie władze zapowiedziały, że zobowiązania wynikające z obligacji dolarowych również zostaną uregulowane.

Chiny wydały dyspozycje, że państwowe instytucje mają reagować jedynie w momencie, kiedy nie ma być już ratunku przed upadkiem. Wtedy mogłoby dojść do przejęcia spółki przez państwo. Widać jednak, że większe ryzyko i korekta jaka miała miejsce w 2015 roku, raczej nam nie grozi.

Niemniej niepewność pozostaje i brak dużego działania ze strony Chin jest wyceniana przez rynki. Co więcej, mamy dzisiaj rozczarowanie danymi dotyczącymi indeksów PMI z Europy, co wskazuje, że ożywienie pocovidowe złapało zadyszkę. Tak czy inaczej, DAX czy S&P 500 znajdują się w odległości nie większej niż 3% od historycznych szczytów.

Mimo pozytywnych wieści z Europy oraz drożejących spółek węglowych w Polsce, WIG20 radzi sobie dzisiaj słabo i traci 0,3% na 1,5 godziny przed zamknięciem handlu. Wzrost na Wall Street jest solidny, ale nie przekracza 1%, co widać również w Europie na podobnych poziomach.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here