Naga MarketsWall Street wycofuje się z City. Czarne chmury zbierają się nad LondynemPrzyszłość po Brexicie w stolicy Wielkiej Brytanii może być ciężka – porozumienie w sprawie usług finansowych z Unią Europejską najpewniej nie okaże się owocne dla londyńskiego City. Miasto staje w obliczu poważnego problemu i trudnej próby obrony swojej dominującej pozycji na europejskim i światowym rynku finansowym.

  • Wall Street wycofuje się ze swoich inwestycji w stolicy Wielkiej Brytanii
  • Londyn stracił 6,3 mld euro w codziennych transakcjach giełdowych z miejscami w UE

Londyn czeka na wyniki negocjacji z UE

Wkrótce rozpoczną się negocjacje w celu określenia współpracy regulacyjnej na rynkach finansowych między Wielką Brytanią a UE. Jak dotąd szczegóły – w tym kto będzie przewodniczył dyskusjom – są skąpe, co jeszcze bardziej zwiększa niepewność dotyczącą osiągnięcia porozumienia w sprawie dostępu do rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmowy te – zgodnie z zasadą „równoważności” – nie mają określonego terminu, który pomógłby w regulacji umowy handlowej. Europejscy urzędnicy nie mają wielkiej motywacji do wypracowania porozumienia, ponieważ obecnie centra finansowe od Paryża po Amsterdam wygrywają większość transakcji kosztem Londynu.

City traci na znaczeniu w 2021 r. Wall Street wychodzi z LOndynu

Pierwszego dnia po okresie przejściowym, Londyn stracił 6,3 mld euro (7,7 mld dolarów) w codziennych transakcjach giełdowych z miejscami w UE. Strata z dnia na dzień stała się impulsem do zwrócenia się przez firmy finansowe i giełdę londyńską do decydentów politycznych z prośbą o złagodzenie przepisów i pomoc miastu w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej nad europejskimi rywalami.

Obrót naszymi akcjami w UE spadł i już prędko nie wróci – powiedział David Howson, prezes Cboe Europe, największego miejsca obrotu akcjami UE w Londynie.

Firmy takie jak JPMorgan Chase & Co. i Goldman Sachs Group Inc. przeniosły już wiele miejsc pracy z Londynu do innych miast Europy  – głównie Frankfurtu (więcej o tym w artykule: Banki z Wall Street uciekają z Londynu przez Brexit. Morgan Stanley stawia na Frankfurt) wraz ze swoimi setkami miliardów dolarów w aktywach.

Powrót do bezproblemowego prowadzenia działalności transgranicznej z blokiem uzależniony jest od orzeczeń w sprawie równoważności wydawanych przez decydentów politycznych, które pozwalają firmom prowadzić działalność na terytorium drugiej strony. Kompleksowa umowa pomogłaby zachować Londyn jako centrum finansów UE, ale może nie być to priorytetem bloku.

Brytyjski Skarb Państwa dokonuje przeglądu zasad notowań giełdowych, a LSE opowiada się między innymi za łatwiejszymi sposobami sprzedaży udziałów przez spółki.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here