Naga MarketsWall Street wchodzi na rekordowe poziomy spekulacji. Sugeruje to margin debtMargin debt to współczynnik określający ile akcji w danym czasie zostało zakupione na kredyt. Jak zauważa Jesse Felder, inwestor oraz popularny komentator wydarzeń giełdowych, wartość tego wskaźnika do poziomu produktu krajowego brutto (PKB) w Stanach Zjednoczonych znalazła się na rekordowo wysokich poziomach, co ma sygnalizować powstanie niewidzianej do tej pory w historii bańki spekulacyjnej na Wall Street.

  • W przeszłości okresy ustanawiania przez wskaźnik nowych rekordów pokrywały się ze szczytami na S&P 500
  • Wkrótce po tym następowała mocna korekta spadkowa. Czy tym razem będzie tak samo?
  • Indeks S&P 500 zamknął 2020 rok z ponad 16% zysku, a w styczniu dokłada do tej wartości kolejne 2%

Spekulatywność Wall Street osiągnęła historycznie rekordowe poziomy, uważa Felder

Istnieje wiele sygnałów wskazujących na szalejącą spekulację na dzisiejszym rynku akcji. A jeśli mamy to zmierzyć za pomocą margin debt (znormalizowanego przez wielkość gospodarki), to jesteśmy świadkami spekulacji na poziomie, który przewyższa wszystko, co widziano w czasach nowożytnych – komentuje w najnowszym wpisie na swoim blogu Jesse Felder, założyciel wartego miliardy dolarów funduszu hedgingowego Altheia Research & Management.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak widać na poniższym wykresie będącym wypadkową margin debt do PKB, 2020 przyniósł rekordowo wysoki współczynnik powyżej poziomu 3,5%:

Źródło: TheFelderReport.com

– Nie tylko ogólny poziom długu na rynku akcji osiąga nowe maksima, ale również 9-miesięczny wzrost całkowitej kwoty zadłużenia osiągnął właśnie nowy rekord. Trudno uwierzyć, że obie te rzeczy mogą być możliwe jednocześnie, że z tak ogromnej bazy kwota długu używanego do spekulacji może wzrosnąć tak szybko, ale tak właśnie jest – dodaje Felder.

Źródło: TheFelderReport.com

Uważni obserwatorzy zauważą na powyższym wykresie dwie rzeczy: po pierwsze, kiedy margin debt wzrastał w przeszłości tak jak właśnie to ma miejsce, prawie zawsze zbiegało się to z głównym szczytem na rynkach Wall Street (patrz: lata 1972, 2000 i 2007 – wyjątkiem był rok 1983, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że wyceny były w tym czasie wyjątkowo tanie, a zadłużenie z tytułu depozytów zabezpieczających schodziło ze stosunkowo niewielkiej bazy, nietrudno zrozumieć, dlaczego korekta, która nastąpiła po tym wzroście, była stosunkowo niewielka).

To także może Cię zainteresować: Wall Street przebiło już bańkę dot-comów. Pokazuje to wycena spółek S&P 500

– Po drugie, rynki niedźwiedzia następujące po tych gwałtownych wzrostach margin debt były w pewnym stopniu napędzane przez naturalny proces delewarowania, który sprawił, że 9-miesięczna krzywa znalazła się głęboko w ujemnym terytorium. Innymi słowy, hossa sieje ziarno swojej własnej besse – podsumowuje Felder.

Czy w 2021 r. wykres S&P 500 oraz margin debt będą wyglądały podobnie jak w przeszłości? Czas z pewnością pokaże.

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Jesse Fedler rozpoczął swoją karierę zawodową w Bear, Stearns & Co., a następnie był współzałożycielem wielomiliardowej firmy funduszy hedgingowych z siedzibą w Santa Monica w Kalifornii. Od czasu przeprowadzki do Bend w Oregonie w 2000 roku i założenia The Felder Report wkrótce potem jego teksty i badania znalazły się w głównych publikacjach i na stronach internetowych, takich jak The Wall Street Journal, Barron’s, Yahoo!Finance, Business Insider, RealVision, Investing.com i innych. Jesse jest również gospodarzem i producentem podcastu Superinvestors and the Art of Worldly Wisdom.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro | kursy kryptowalut wykresy | notowania giełdowe pgnig | dax | ceny ropy wti |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBank Anglii utrzymał gołębie stanowisko. Funt wystrzelił w górę
Następny artykułKupuj plotki, sprzedawaj fakty. Powtarza się schemat spadków po wynikach XTB
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here