Naga MarketsWall Street w poniedziałek na historycznych szczytach, a dolar dalej rośnieCoraz więcej wskazuje na to, że wkrótce w Stanach Zjednoczonych wejdzie w życie plan pomocowy dla amerykańskiej gospodarki, który przygotował prezydent Joe Biden. Wartość pomocy ma sięgać 1,9 bln USD. Taka perspektywa zdaje się poprawiać sentyment na rynkach finansowych.

Wall Street ustala nowe szczyty, dobre nastroje również w Europie

W ostatnich prognozach dotyczących rynku pracy w USA, które pojawiły się w pierwszym tygodniu lutego, szacowano, że zatrudnienie powróci do stanu sprzed pandemii w 2024 r. Tymczasem szefowa Departamentu Skarbu Janet Yellen powiedziała w weekend, że sytuacja na rynku pracy Stanów Zjednoczonych może się poprawić już w 2022 r., a rynek może osiągnąć pełne zatrudnienie. Jest tylko jeden warunek: musi zostać wprowadzony plan ratunkowy Joe Bidena. Wydaje się zatem, że jego wdrożenie jest niemal pewne, co pozwoliłoby gospodarce amerykańskiej szybciej odrobić straty wynikające z epidemii, a to z kolei może nakręcać wzrost cen akcji, ropy naftowej czy też prowadzić do szybszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji i oczekiwań inflacyjnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tym samym kontrakty terminowe w USA znalazły się w poniedziałek na historycznych szczytach, przedłużając zyski z zeszłego tygodnia w nadziei, że nowy pakiet stymulacyjny może zostać wkrótce uchwalony. Marszałek Izby Nancy Pelosi powiedziała w piątek, że Izba zamierza przyjąć ustawę w ciągu dwóch tygodni.

Trwa sezon publikacji wyników spółek. W tym tygodniu mają pojawić się raporty Cisco, DuPont, Twitter, Uber i Coca-Cola. W ubiegłym tygodniu główne indeksy giełdowe wzrosły najbardziej od listopada: Dow Jones wzrósł o 3,9 proc., S&P 500 o 4,7 proc., a Nasdaq o 6 proc.

Dobre nastroje zza oceanu widoczne są również w Europie. Europejskie rynki akcji wzrosły w poniedziałek, DAX 30 we Frankfurcie po raz pierwszy przekroczył poziom 14160, bijąc rekord wszech czasów w nadziei na więcej bodźców w USA i złagodzenie niepewności politycznej we Włoszech. Desygnowany na premiera Włoch Mario Draghi zapewnił sobie poparcie dwóch największych partii w parlamencie dla utworzenia rządu.

Oprócz bliskiego wdrożenia programu stymulacyjnego dla gospodarki USA także stopniowe zmniejszanie się problemów z dystrybucją szczepionek na całym świecie wspierało nastroje na rynku ropy naftowej. W poniedziałek baryłka typu Brent zbliżyła się do 60 USD, a WTI do 57 USD. Są to najwyższe poziomy od ponad roku. W Chinach, które są największym importerem ropy naftowej na świecie, władze sanitarne zatwierdziły w sobotę szczepionkę na COVID-19 firmy Sinovac. W Chinach kontynentalnych po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy nie odnotowano nowych zachorowań. Dodatkowym wsparciem dla cen były zobowiązania głównych producentów ropy do ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Wciąż zatem popyt przewyższa podaż, a cena zdaje się przesuwać na wyższe poziomy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here