Naga Markets

Wall Street w mieszanych nastrojach po decyzji Fed. Powell idzie "va banque"? Niespełna dwa tygodnie po drugim co do wielkości upadku banku w historii USA, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił, że inflacja pozostaje głównym problemem dla decydentów. Powell wskazał, że po środowej podwyżce stóp procentowych na horyzoncie może pojawić się więcej zacieśnień ze strony Fed, a bank centralny w razie potrzeby podniesie stopy wyżej niż zakładano wcześniej.

Wall Street cofa się po jastrzębiej decyzji Fed

Urzędnicy Fed podejmują skalkulowane ryzyko, że ostatnie zamieszanie w bankowości, choć prawdopodobnie spowolni gospodarkę, nie doprowadzi do szerszego krachu finansowego. Jednak Powell podczas konferencji prasowej wyraził niepewność co do skutków ubocznych problemów sektora bankowego dla akcji kredytowej. Przypomniał też o zaskakującej szybkości rozwoju wydarzeń, w tym o gwałtownym napadzie na Silicon Valley Bank, który pozostawił regulatorów z pytaniem, jak to się stało.Polityka makroekonomiczna i perspektywy dla gospodarki są bardziej skomplikowane niż dwa tygodnie temu – powiedział Anthony Saglimbene, główny analityk w Ameriprise Financia.

Notowania S&P 500
Notowania S&P 500

Agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, który doprowadził do spadku indeksu S&P 500 o prawie jedną piątą w zeszłym roku, powoduje, że inwestorzy obawiają się negatywnych skutków dla amerykańskiej gospodarki. Wielu z nich ostrożnie podchodzi do wchodzenia na giełdę w obliczu zawirowań w sektorze bankowym, słabych perspektyw dla zysków przedsiębiorstw i zbliżającej się recesji. S&P 500 zamknął się w środę na poziomie 1,65%, a Nasdaq Composite stracił 1,6%.

Pomimo niepewności, S&P 500 zdołał wzrosnąć o 2,5% od końca 2022 roku, ale portfele wielu inwestorów pozostają bez akcji, co niektórzy postrzegają jako pozytyw dla rynku, ponieważ gdy nastroje na rynku ulegną zmianie, może to znacznie wzmocnić popyt.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Niedawny spadek rentowności obligacji skarbowych spowodował, że akcje, zwłaszcza duże spółki technologiczne i wzrostowe, są silnie uwzględnione w indeksie S&P 500. Jednak niektórzy inwestorzy uważają, że stopy zwrotu mogą ponownie wzrosnąć, ponieważ inflacja pozostaje wysoka.

AVA Trade

Przykładowo Sonal Desai, główny dyrektor inwestycyjny Franklin Templeton Fixed Income, wyraził sceptycyzm co do ostatniego rajdu na obligacjach skarbowych i spodziewa się, że 10-letnia stopa zwrotu z obligacji amerykańskich powróci w tym roku do poziomu 4% z obecnych 3,45%.

Polecamy również: Goldman Sachs Group Inc. przewiduje dalsze wzrosty złota

Oczekuje się, że zyski S&P 500 odnotują spadki w ujęciu rocznym w pierwszym i drugim kwartale, po spadku o 3,2% w czwartym kwartale 2022 roku, według Refinitiv IBES. Może to nie uwzględniać w pełni skutków potencjalnego spowolnienia wywołanego przez kryzys bankowy, jeśli kredytowanie spowolni, jak oczekuje obecnie wielu analityków.

Będzie pewna presja na zyski w przyszłości. W tym niepewnym środowisku inwestorzy muszą ostrożnie poruszać się po amerykańskim rynku akcji, równoważąc potencjalne zyski z ryzykiem, jakie niosą ze sobą rosnące stopy i wyzwania sektora bankowego – powiedział ames Ragan, dyrektor ds. badań nad zarządzaniem majątkiem w D.A. Davidson.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB
Następny artykułInwestorzy Dzieciom – wylicytuj specjalną statuetkę Invest Cuffs i wesprzyj podopiecznych Fundacji Embrace
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem