Niespełna dwa tygodnie po drugim co do wielkości upadku banku w historii USA, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił, że inflacja pozostaje głównym problemem dla decydentów. Powell wskazał, że po środowej podwyżce stóp procentowych na horyzoncie może pojawić się więcej zacieśnień ze strony Fed, a bank centralny w razie potrzeby podniesie stopy wyżej niż zakładano wcześniej.
- Fed optuje za podejściem typu “zrób i zobacz” wśród wysiłków na rzecz ograniczenia kryzysu
- Powell stwierdził, że nie spodziewa się cięcia stóp w tym roku, nawet gdy na rynku obligacji widać było, że inwestorzy podważają to zdanie
- Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Wall Street cofa się po jastrzębiej decyzji Fed
Urzędnicy Fed podejmują skalkulowane ryzyko, że ostatnie zamieszanie w bankowości, choć prawdopodobnie spowolni gospodarkę, nie doprowadzi do szerszego krachu finansowego. Jednak Powell podczas konferencji prasowej wyraził niepewność co do skutków ubocznych problemów sektora bankowego dla akcji kredytowej. Przypomniał też o zaskakującej szybkości rozwoju wydarzeń, w tym o gwałtownym napadzie na Silicon Valley Bank, który pozostawił regulatorów z pytaniem, jak to się stało.
– Polityka makroekonomiczna i perspektywy dla gospodarki są bardziej skomplikowane niż dwa tygodnie temu – powiedział Anthony Saglimbene, główny analityk w Ameriprise Financia.
Agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, który doprowadził do spadku indeksu S&P 500 o prawie jedną piątą w zeszłym roku, powoduje, że inwestorzy obawiają się negatywnych skutków dla amerykańskiej gospodarki. Wielu z nich ostrożnie podchodzi do wchodzenia na giełdę w obliczu zawirowań w sektorze bankowym, słabych perspektyw dla zysków przedsiębiorstw i zbliżającej się recesji. S&P 500 zamknął się w środę na poziomie 1,65%, a Nasdaq Composite stracił 1,6%.
Pomimo niepewności, S&P 500 zdołał wzrosnąć o 2,5% od końca 2022 roku, ale portfele wielu inwestorów pozostają bez akcji, co niektórzy postrzegają jako pozytyw dla rynku, ponieważ gdy nastroje na rynku ulegną zmianie, może to znacznie wzmocnić popyt.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView |
Niedawny spadek rentowności obligacji skarbowych spowodował, że akcje, zwłaszcza duże spółki technologiczne i wzrostowe, są silnie uwzględnione w indeksie S&P 500. Jednak niektórzy inwestorzy uważają, że stopy zwrotu mogą ponownie wzrosnąć, ponieważ inflacja pozostaje wysoka.
Przykładowo Sonal Desai, główny dyrektor inwestycyjny Franklin Templeton Fixed Income, wyraził sceptycyzm co do ostatniego rajdu na obligacjach skarbowych i spodziewa się, że 10-letnia stopa zwrotu z obligacji amerykańskich powróci w tym roku do poziomu 4% z obecnych 3,45%.
Polecamy również: Goldman Sachs Group Inc. przewiduje dalsze wzrosty złota
Oczekuje się, że zyski S&P 500 odnotują spadki w ujęciu rocznym w pierwszym i drugim kwartale, po spadku o 3,2% w czwartym kwartale 2022 roku, według Refinitiv IBES. Może to nie uwzględniać w pełni skutków potencjalnego spowolnienia wywołanego przez kryzys bankowy, jeśli kredytowanie spowolni, jak oczekuje obecnie wielu analityków.
– Będzie pewna presja na zyski w przyszłości. W tym niepewnym środowisku inwestorzy muszą ostrożnie poruszać się po amerykańskim rynku akcji, równoważąc potencjalne zyski z ryzykiem, jakie niosą ze sobą rosnące stopy i wyzwania sektora bankowego – powiedział ames Ragan, dyrektor ds. badań nad zarządzaniem majątkiem w D.A. Davidson.
Autor poleca również:
- Prognozy ceny złota na 2023 rok: czy dolar utrzyma notowania surowca w ryzach?
- Charles Hoskinson: Stablecoiny pomogą w realizacji wizji dot. Bitcoina
- Czy system bankowy wytrzyma upadki banków? Yellen uspokaja rynek