Naga Markets

Wall Street w bieżącym tygodniu ma przed sobą konfrontację z najwyższymi poziomami w historiiDla wielu najważniejszych rynków świata przedświąteczny tydzień został skrócony do czterech sesji. Nie przeszkodziło to jednak głównym indeksom poszukać zwyżek, które w przypadku części średnich zbliżyły się do 3 procent. Wynik jawi się jako poprawny i wskazuje, iż inwestorzy skupili się raczej na szukaniu zakładów pod rajd Świętego Mikołaja niż na pesymistycznych doniesieniach o dynamice pandemii i rekordowej liczbie nowych zakażeń wirusem.

Wall Street zmierzy się wkrótce z pobiciem nowych rekordów

Pomimo straszących sygnałów płynących z państw takich, jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy rynkom europejskim udało się poszukać wzrostów, a ostrzeżenia ze strony prezydenta USA nie zdołały zablokować zamknięcia indeksu S&P500 na najwyższy poziomie w historii.Gracze próbowali się skupić raczej na sygnałach, iż omikron wywołuje proporcjonalnie mniejszą liczbę ciężkich przypadków niż wariant delta i zignorować fakt, iż większa liczba przypadków może i tak przełożyć się na większą liczbę obciążenia w służbie zdrowia i doprowadzić do zaostrzenia reżimów sanitarnych tam, gdzie jeszcze do takich zaostrzeń nie doszło.

Bilansem jest tydzień, który – przynajmniej w przypadku Wall Street – w całości zanegował tąpnięcia wywołane pierwszymi reakcjami na doniesienia o nowej wersji wirusa i ryzyku wejścia świata w nową fazę pandemii

Na zeszłotygodniowe wzrosty można też patrzeć przez pryzmat zakładów pod finałowy tydzień roku, który tradycyjnie utożsamiany jest z anomalią kalendarzową znaną jako rajd Świętego Mikołaja. Niezależnie od zasadności oczekiwania na powielenie się historycznej prawidłowości inwestorzy wchodzą w ostatnią prostą po okresie korekt, które zbudowały przestrzeń do rozgrywki o wzrost, obejmujący okres między świętami i pierwszymi sesjami nowego roku.

W przypadku Wall Street gra będzie toczyła się o wykreślenie nowych rekordów przez indeksy, które stale mają przed sobą konfrontację z poziomami najwyższymi w historii. W przypadku Europy – z racji zamknięcia części rynków – więcej powinno być korelacji z USA niż własnych inicjatyw. Niemniej, w każdym wypadku można oczekiwać zagrań związanych z anomalią kalendarzową.

Nie należy też wykluczać, iż część graczy będzie chciała założyć się o wzrostowy pierwszy miesiąc nowego roku i kolejną anomalię kalendarzową znaną jako efekt stycznia, której korzenie są zbliżone do anomalii grudniowej – optymizm inwestorów przy nowym otwarciu, napływ pieniędzy na rynek w związku z premiami rocznymi i wreszcie zwyczajny mechanizm samospełniającej się przepowiedni, który owocuje zwyżkami wywołanymi przez graczy zakładających się o styczniowe wzrosty.

Z tematów czysto rynkowych finałowy tydzień jest ważny z racji wpływu na wyniki rozliczeniowe, a więc zakończenie IV kwartału i całego roku, ale na radarach inwestorów są już wydarzenia nowego miesiąca, który przyniesie najpierw spotkanie giełd z comiesięcznymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Na bazie tych danych rynki będą kształtowały swoje oczekiwania wobec owoców styczniowego posiedzenia FOMC.

Kolejnym ważnym punktem będzie sezon publikacji wyników za IV kwartał, który zdominuje kolejne tygodnie stycznia. Miesiąc skończy się spotkaniem ze styczniowym posiedzeniem FOMC i sygnałami ze strony Fed, które ukształtują oczekiwania inwestorów wobec polityki amerykańskiego banku centralnego w całym 2022 roku. W takim kontekście emocje związane z rajdem Świętego Mikołaja warto traktować bez większego zaangażowania.

Finałowy tydzień roku nie wpłynie już  znacząco na obraz ostatnich 12 miesięcy, które dla najważniejszych rynków rozwiniętych były okresem lepszym od oczekiwań i optymistycznych prognoz. Dlatego na stawiany w bieżącym tygodniu finałowy akcent warto patrzeć głównie przez pryzmat emocji, które rynki zwykle prezentują inwestorom w finale roku, a nie przez pryzmat jakiejś fundamentalne zmiany.

Autor: Adam Stańczak, analityk DM BOŚ

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro kurs online | kernel cena akcji | cdr notowania | akcje benefit | akcje dom development | akcje jsw | kęty akcje rekomendacje |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here