Naga MarketsWall Street uwielbia styczeń. S&P 500 praktycznie zawsze rośnie na początku rokuRok 2021 ma bardzo dobry początek, a Wall Street pnie się w jego pierwszej połowie na nowe, historyczne maksima. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną występującą w światowych gospodarkach oraz wyznaczanie nowych szczytów przez większość światowych indeksów, inwestorzy z niepokojem próbują przewidzieć, co będzie się działo w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Historyczne dane pokazują, że miesiąc styczeń może dać im kilka odpowiedzi.

  • Styczeń jest jednym z najlepszych miesięcy w roku biorąc pod uwagę zyski indeksów na Wall Street
  • Od 1900 roku styczeń aż 85 razy zamykał swoje notowania na plusie
  • Euforia wśród inwestorów znajduje się obecnie na szczycie

Wall Street często podpina się pod trend wyznaczony w styczniu

Próba przewidywania rynków na więcej niż kilka dni jest zazwyczaj próbą wróżenia z fusów, jednak jest to tradycyjny rytuał, ponieważ w styczniu stary rok przechodzi na nowy. Podczas gdy Wall Street przyzwyczaiła inwestorów do optymistycznych prognoz, to wiemy, że rzeczywistość często bywa nieco inna.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z perspektywy inwestowania na rynku, można przyjrzeć się niektórym statystykom dotyczącym stycznia, aby uzyskać zarys trendów oraz tendencji, które w nim zachodzą. Na podstawie analizy kilku wykresów nie ma przeszkód, aby potencjalnie zyskać pewien szacunek dotyczący potencjalnego ryzyka, które może się pojawić w przyszłości.

Według StockTrader’s Almanac, kierunek handlu obrany w styczniu przewiduje przyszły trend do końca roku aż w 75% przypadków. Poniższy wykres przedstawia historyczne zwroty w styczniu, poczynając od 1900 roku.

Historyczne stopy zwrotu w styczniu od 1900 roku

Co więcej, dwanaście z szesnastu ostatnich lat, w których byliśmy świadkami wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych podążało za styczniowym trendem. Według danych, pierwszy rok nowego prezydenta daje statystycznie najniższą średnią stopę zwrotu.

Poniższa tabela i wykres przedstawiają statystyki miesięczne dla indeksu S&P 500. Jak wynika z danych, styczeń jest jednym z najlepszych miesięcy w roku biorąc pod uwagę najwyższe zyski. Co ciekawe, pierwszy tydzień stycznia już zdążył przekroczyć historyczną średnią oraz medianę miesięcznych zwrotów.

Od momentu rozpoczęcia pomiarów widzimy również, że miesiąc styczeń aż 85 razy zamykał swoje notowania na plusie, co oznacza, że jest właścicielem tytułu za najkorzystniejszy miesiąc. Drugie miejsce zajmuje grudzień, natomiast trzecie – lipiec.

Liczba pozytywnych i negatywnych miesięcy

Pomimo optymistycznych statystyk inwestorzy powinni być czujni

Jak widzimy szanse na to, że styczeń będzie miesiącem pozytywnym, znacznie przewyższają te, które mają negatywny charakter. Rynek jest jednak już bardzo rozbudowany oraz wykupiony, co oznacza, że odwrócenie się trendu w połowie miesiąca nie byłoby zaskakujące. Indeks zestawienia paniki z euforią inwestorów znajduje się na szczycie.

Indeks euforii i paniki inwestorów

Być może tak się stanie. Jednak inwestorzy cenią rynek za doskonałość z wysokimi wycenami, niskimi stopami procentowymi i niską inflacją. Wszelkie niedobory we wzroście zysków, ożywieniu gospodarczym lub wzroście stóp procentowych czy inflacji mogą mieć natychmiastowy i negatywny wpływ na inwestorów.

Korekta jest możliwa. Jak wiemy dla inwestorów idealnymi bodźcami do działania są: rynek z odpowiednimi wycenami, niskimi stopami procentowymi i minimalną inflacją. Wszelkie niedobory we wzroście zysków, ożywieniu gospodarczym, a także wzrost stóp procentowych czy inflacji mogą mieć natychmiastowy i negatywny wpływ. Obecnie największym problemem dla inwestorów jest sam rynek hossy.

Podczas gdy większość mediów oraz analityków sugeruje, że inwestorzy powinni tylko “kupować i trzymać” na dłuższą metę, utrata kapitału podczas wielkich spadków rynkowych jest o wiele bardziej szkodliwa. Przy podwyższonych wycenach rynkowych, wysokim wykorzystaniu dźwigni finansowej, wszechogarniającej słabości gospodarczej i pogarszających się marżach zysku, inwestorzy powinni uważnie obserwować styczeń w poszukiwaniu wskazówek. Waga dowodów sugeruje, że pomimo trwającej hossy na rynkach na początku 2021 roku, może to być rok rozczarowania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here