Naga MarketsCzy Wall Street możemy porównać do kasyna?Po ostatnich wydarzeniach jakie miały miejsce na Wall Street, Stacey Cunningham – Prezes Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE) – w jednym z wywiadów stwierdziła, że giełdy nie powinno się porównywać z kasynem. Ile jest w tym prawdy? Sprawdźmy co przedstawiają na ten temat badania naukowe.

  • Stacey Cunningham twierdzi, że rynki nie są kasynem, ponieważ są one uregulowane i nadzorowane
  • Jedna z prac akademickich pokazuje, że na giełdach jest 3,5 razy więcej hazardu niż w prawdziwych kasynach
  • Około 15% wolumenu giełdowego w USA jest związane z hazardem

Wall Street w ogniu ataków spekulacyjnych

Po atakach inwestorów indywidualnych na akcje GameStop i AMC Entertainment bądź w zeszłym tygodniu na producentów marihuany, niektórzy twierdzą, że obecna giełda działa w sposób podobny do kasyna. Tak było m.in. w przypadku senator Elizabeth Warren, demokratki z Massachusetts.

Te artykuły również Cię zainteresują
W wywiadzie z Axios, który został wyemitowany na HBO, Stacey Cunningham, Prezes Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych odrzuciła to porównanie.

Rynki nie są kasynem. Są one bardzo dobrze uregulowane i nadzorowane. Prowadzimy rynek, który daje inwestorom możliwość wejścia, inwestowania w firmy, w które wierzą. Każdy inwestor ma takie same szanse na uczestnictwo w tworzeniu bogactwa – powiedziała Stacey Cunningham

Należy zauważyć, że kasyna również są wysoce regulowane i nadzorowane, chociaż w przeciwieństwie do rynku akcji nie mamy możliwości otwierania długoterminowych pozycji, które mogłyby być budowane na przestrzeni dłuższego horyzontu czasowego (przykładem może być blackjack lub ruletka).

Akademickie badania przedstawiają inny punkt widzenia

Badania akademickie sugerują jednak, że handel giełdowy i bardziej tradycyjny hazard mają ze sobą wiele wspólnego. Jedna z prac opublikowanych w styczniu bieżącego roku mówi, że na giełdach jest 3,5 razy więcej hazardu niż w bardziej tradycyjnych miejscach, takich jak kasyna i loterie.

Praca autorstwa Alok Kumar z University of Miami, Houng Nguyen z University of Danang i Talis Putnins z University of Technology Sydney i Stockholm School of Economics – mówi, że Stany Zjednoczone i Hong Kong mają najwyższy na świecie poziom per capita tego, co nazywają hazardem giełdowym. Identyfikują tzw. akcje loteryjne, patrząc na wolumen podzielony przez kapitalizację rynkową i szukając wyjątkowo dużych odchyleń.

Oczywiście to nie znaczy, że wszystkie inwestycje giełdowe są hazardem. Badacze twierdzą, że około 15% wolumenu giełdowego w USA jest związane z hazardem, natomiast odsetek ten sięga 30% na giełdach w Chinach i Tajlandii.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw akcje | s&p500 | euro | euro online | eurpln stooq |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here