Naga Markets

Wall Street świeci na zielono. Indeksy bronią się przed inflacyjnym oblężeniemDzisiejsza sesja nie zaskakuje swoim przebiegiem. Wall Street notuje umiarkowane wzrosty po wczorajszej potężnej wyprzedaży w trakcie której NASDAQ stracił niemal 5%. Dziś uwaga rynku skupiona była na odczycie inflacji PPI w USA, która okazała się zgodna z przewidywaniami i wsparła wczorajszy problematyczny odczyt CPI.

Wall Street podejmuje próbę odbicia

Szanse na dużą podwyżkę stóp w USA rosną. Rynek swapów z ponad 30% prawdopodobieństwem wycenia szansę na 100 pb podwyżkę na wrześniowym posiedzeniu Fedu. Ciężko oprzeć się jednak wrażeniu, że prognozy rynków wokół 100 pb wydają się być efektem paniki. Fed sygnalizował w ostatnim czasie, że decyzja o podwyżce 75 pb będzie niezależna od odczytu sierpniowej inflacji.Wydaje się mało prawdopodobne by Fed chciał zaskoczyć rynek jeszcze bardziej jastrzębią decyzją, zasygnalizowałby tym samym pewien brak kontroli i przewidywalności, a polityka forward guidance umożliwiająca przewidywalność decyzji stanowi podstawowy element komunikacji działań banku centralnego. Przypomnijmy, że niedawno rynek żył jeszcze nadzieją na brak podwyżki stóp we wrześniu, a przez chwile zaczął wyceniać 50 pb jako ‘gołębie’. Czy teraz gołębio wyceni podwyżkę o 75 pb?

Rynkowy pivot Fed wydaje się ‘umierać na naszych oczach’, choć nie warto marginalizować szansy na jego powtórkę w przyszłości. Problematyczna inflacja wskazuje jednak, że prawdopodobnie przyjdzie nam na to dłużej poczekać. Odczyt PPI wskazał dziś sierpniowy spadek o 0,1% w ujęciu miesięcznym, jednak w ujęciu rocznym jest to wciąż znaczny wzrost o 8,7% wobec szalonych 9,8% w lipcu.

Szacunki rynkowe zakładały 8,9% przez niższe ceny energii. Wzrost cen producentów spadł do 7,3% w ujęciu rocznym i nie spełnił oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu 7,1%. Odczyt nie okazał się na tyle optymistyczny by wymazać obraz z wczorajszych alarmujących danych.

Notowania ropy rosną dziś mimo odczytu wzrostu zapasów surowca przez Department of Energy powyżej oczekiwań. Cena baryłki zdążyłą wymazać niemal całkowicie spadki, które miały miejsce bezpośrednio po publikacji danych. Zyskują akcje Chevron i Occidental Petroleum. Kolejną sesję z rzędu fatalnie radzą sobie walory Meta Platforms, które po wczorajszym blisko 7% spadku nurkują dziś o kolejne 1,5%.

Byki nieśmiało wracają też do Apple, Amazon i Alphabet. Nieźle radzą sobie walory głównego dostawcy okrętów dla amerykańskiej US Navy, Huntington Ingalls. Akcje od początku roku zyskały blisko 15% w otoczeniu spadających indeksów. WIG20 zanotował dziś 0,59% wzrost.

Absolutnymi liderami wzrostów znów okazały się być walory segmentu WIG-Ukraine. Walory ukraińskiego producenta węgla CoalEnergy zyskału dziś oszałamiające 42%, Agroton rósł o ponad 27%. Jutrzejsze spotkanie Putin – Xi Jinping w Uzbekistanie może jednak stanowić potencjalny czynnik ryzyka. Chiny i Rosja mają omówić na nim kwestie Ukrainy i kluczowego z  punktu widzenia Chin, Tajwanu. Potencjalna informacja o chińskim militarnym i przemysłowym wsparciu Rosji może ostudzić euforyczne nastroje spowodowane udaną, ukraińską kontrofensywną która cofnęła Rosjan wgłąb Donbasu.

XTB

Analitycy ISW wskazywali ostatnio na uszczuplone rezerwy uzbrojenia armii rosyjskiej, która zmuszona była negocjować pomoc z Iranem i Koreą Północą zatem potencjalne partnerstwo z Chinami mogłoby stanowić istotne wsparcie dla wojennej, rdzewiejącej machiny Putina. Stawka ryzyka dla Chin byłaby jednak olbrzymia ponieważ Stany Zjednoczone zmuszone byłyby odpowiedzieć sankcjami. Mimo to Pekin może uważać, że czerwona linia została przekroczona w czasie wizyty Pelosi w Tajwanie, a konfrontacja z USA jest kwestią czasu.

Największe amerykańskie indeksy notują niewielkie wzrosty. Tracący wczoraj najwięcej NASDAQ zyskuje 0,70%, S&P500 wciąż znajduje się poniżej 4000 punktów i rośnie o 0,47%. Wyżej notowany jest też Dow Jones, który dokłada 0,22%. DAX spadł dziś o 1,22%. Do pogorszenia nastrojów przyczyniły się zniżkujące walory Lufthansy, akcjonariat spółki opuścił niemiecki rząd pozbywając się skupowanych w dobie pandemii walorów. Byki wydają się wciąż niepewne przed decyzją Fed, którą poznamy już w przyszłym tygodniu.

Autor: Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here